Spartu ve 4. předkole Evropské ligy vyzve Dinamo Záhřeb s nebezpečnými fanoušky

19. 8. 2023 23:02
Fotbalisté pražské Sparty se v závěrečném 4. předkole Evropské ligy o účast ve skupině utkají s Dinamem Záhřeb. Chorvatský šampion vypadl v dramatickém 3. předkole Ligy mistrů s AEK Atény a přešel do kvalifikace nižší soutěže.
Fanoušci Dinama Záhřeb
Fanoušci Dinama Záhřeb | Foto: Reuters

Záhřebský celek po úvodní domácí porážce 1:2 ještě v první minutě nastavení vedl v Řecku 2:0 a držel postup, ale soupeř poté dvě brankami vyrovnal na 2:2.

Sparťané začnou dvojzápas s Dinamem na jeho stadionu ve čtvrtek ve 20:00, domácí odvetu odehrají o týden později 31. srpna od 19:00 na Letné. Český šampion přešel do 4. předkola podobně jako záhřebský tým po vypadnutí v kvalifikaci Ligy mistrů. Pražané mají jistotu účasti nejméně ve skupině Evropské konferenční ligy, kam klesnou v případě vyřazení od Dinama.

Odveta v Řecku se hrála netradičně v sobotu kvůli tomu, že UEFA přehodila pořadí zápasů. Aténští měli původně hostit 8. srpna úvodní duel, který byl ale po ubodání domácí fanouška před utkáním odložen.

AEK šel do odvety v příznivé pozici, jednobrankový náskok však v nastavení prvního poločasu ztratil po Šutalově dorážce zblízka. V 65. minutě si naběhl na kolmici Ljubičič a poslal hosty do dvougólové vedení.

Dinamo ještě do nastavení vstupovalo s postupovým výsledkem, ale v druhé minutě po dorážce po rohu srovnal Araujo. Když už se zdálo, že odveta půjde do prodloužení, nařídil norský rozhodčí Eskas penaltu pro domácí za ruku ve vápně.

García sice z pokutového kopu trefil gólmana Livakoviče, ale Vida z dorážky v 10. minutě nastavení hlavou rozhodl o postupu domácích. Aténští otočili nepříznivý stav i v úvodním zápase, v němž také skórovali v závěru.

Dinamo šestkrát po sobě ovládlo chorvatskou ligu. Sparta se s ním utkala v letní přípravě 7. července během soustředění v zahraničí, kde s ním remizovala 1:1. Gól Pražanů dal hned ve druhé minutě křídelník Jakub Pešek.

Letenští už se záhřebským mužstvem hráli i v soutěžích UEFA, v roce 2008 vypadli v tehdejším Poháru UEFA po venkovní bezbrankové remíze a domácím nerozhodném výsledku 3:3.

Pravidlo o vyšším počtu gólů vstřelených venku už ale neplatí. V únoru 2019 nestačila na Dinamo v Evropské lize Plzeň po vítězství 2:1 doma a prohře 0:3 venku.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část: AEK Atény - Dinamo Záhřeb 2:2 (0:1), první zápas: 2:1, postoupil AEK.