Stramaccioni se nebojí střílet do vlastních řad. Před Bělehradem oznámil další hvězdnou posilu

David Janeczek David Janeczek
27. 7. 2017 6:19
Spartu čeká ve 3. předkole Evropské ligy srbská Crvena Zvezda Bělehrad. Dvojzápas začínají Letenští ve čtvrtek večer venku. Pro realizační tým a velkou část současného hráčského kádru Sparty půjde v Srbsku o soutěžní premiéru. Italský trenér Andrea Stramaccioni během krátké doby ukázal, že se před novináři nebojí kritizovat své hráče. Na začátku sezony si ale Sparta nemůže dovolit nezdary. Nejde jen o cíle klubu, ale také o to, jak bude nově složený tým spolupracovat nejen na hřišti. Souhra jistě nebude snadná, neboť na Letnou míří v pořadí už jedenáctá posila. Z Neapole by měl přijít bývalý italský reprezentant Emanuele Giaccherini.
Andrea Stramaccioni během generálky proti nizozemskému Arnhemu.
Andrea Stramaccioni během generálky proti nizozemskému Arnhemu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Sparta začíná dnes večer svou cestu za splněním prvního vytyčeného cíle, tedy základní skupiny Evropské ligy. Italský kouč Andrea Stramaccioni tak může hned na začátku svého angažmá ve Spartě naznačit, zda bude hodnocen jako úspěšný trenér. 

Sparta zahájí svoji evropskou pouť v srbském Bělehradě, kde se střetne s tamní Crvenou Zvezdou. Tedy týmem, kterému Letenští v létě poslali 2 miliony eur (52 milionů korun) za jednadvacetiletého křídelníka Srdjana Plavšiče. 

S italským koučem nepřišly do české ligy pouze zahraniční znalosti o fotbalu, ale zdá se, že také nové pořádky směrem v komunikaci s médii. Po generálce proti Arnhemu Stramaccioni otevřeně přiznal kritiku dvou hráčů. Konkrétně se mu nelíbil výkon Michala Sáčka a Martina Frýdka během první půle zápasu proti nizozemskému celku.

"Václav Kadlec nedělá to, co po něm chci"

No a vzhledem k tomu, že Sparta přivedla mnohem více nových hráčů než těch, se kterými se rozloučila, tak se některé hvězdy loňských let nemusí vůbec dostat do nominace na jednotlivé zápasy. Mimochodem v pořadí jedenáctá posila Emanuele Giaccherini z Neapole by mohl dle slov Stramaccioniho pro klubový web Letenské posílit už během příštího týdne.

Pro zápasy Evropské ligy i české ligy může trenér nominovat osmnáct hráčů. Dvě místa vždy zaberou brankáři, a tak se do bělehradského speciálu nevešel Václav Kadlec. Hráč, který se do Sparty vrátil minulé léto z dánského Midtjyllandu za 73 milionů korun.

"Václav Kadlec není v nominaci, protože nedělá to, co po něm chci. Řekl jsem mu to během naší debaty v Praze," rozhodl se nemlžit jednačtyřicetiletý Ital během tiskové konference v Bělehradu před zápasem s tamní Crvenou Zvezdou.

Jedenáctá posila z Neapole?

Na podobně otevřený přístup trenéra k citlivých informacím z kabiny čeští fanoušci v minulosti příliš z české ligy nebyli zvyklí. Na druhou stranu během loňské sezony, ve které bylo ve Spartě zdravých asi dvanáct hráčů, nemusel Václav Kadlec moc velkou konkurenci řešit.

Pokud Letenské posílí i zmíněný Giaccherini, tak bude mít Stramaccioni k dispozici 32 hráčů a klidně se může stát, že ještě nedávní čeští reprezentanti budou vysedávat na tribuně. V nominaci totiž není ani sedmašedesátinásobný reprezentant Michal Kadlec.

Soutěžní premiéru za Spartu by si naopak mohlo v Bělehradě odbýt až osm nových hráčů. V letadle do Bělehradu na rozdíl od obou Kadleců nechyběly ani zbrusu nové posily Rio Mavuba a Georges Mandjeck.

Pozor na další rebelie uvnitř týmu

Na Spartě se během posledního měsíce událo tolik změn, že případný nepovedený start do sezony by mohl letenskou cizineckou legii rozložit ještě dříve, než se zformuje. Stačí si vzpomenout na jarní svár "staří" vs. "mladí", který v týmu musel hasit až zkušený Petr Rada.

Soutěžní premiéra realizačního týmu a většiny kádru Sparty začne od 20.30. Zápas můžete sledovat v televizi na stanici ČT Sport nebo v psané on-line reportáži deníku Aktuálně.cz. Ještě před tím vysílá česká veřejnoprávní televize domácí duel Mladé Boleslavi proti albánskému Skënderbeu. Tento zápas začíná od 18.00.

Pravděpodobná sestava Sparty proti Bělehradu podle reportéra Aktuálně.cz: Dúbravka - Karavajev, Kaya, Štetina, Vatajelu - Mandjeck, Frýdek - Plavšič, Lafata, Šural - Janko. Na adresu Ria Mavuby italský kouč uvedl, že je zatím méně připravený než Mandjeck; nejdražší posila v historii Tal Ben Chaim je sice připraven hrát, ale ne od první minuty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Stát zvažuje, že vytvoří celorepublikové státní poznávací značky. Už by se nelišily podle krajů

Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.

Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
Další zprávy