Hlavně neudělat ostudu, přeje si Jablonec. Rada se ale před premiérou v Evropě nebojí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2018 17:43
Tomáš Hübschman už ví, jaké je to porazit Rennes na evropské scéně. Naopak Petra Radu čeká ve čtvrtek evropská premiéra.
Tomáš Hübschman
Tomáš Hübschman | Foto: ČTK

Praha/Rennes - Kapitán Tomáš Hübschman se s fotbalisty Jablonce vrátil do francouzského Rennes, kde před necelými 13 lety slavil ještě v barvách Šachtaru Doněck výhru 1:0. Sedmatřicetiletý bývalý český reprezentant věří, že Severočeši při své premiérové účasti ve skupině Evropské ligy neudělají ostudu.

"S francouzským fotbalem mám docela dobrou zkušenost. S Šachtarem jsme vyřadili Rennes, vyřadili jsme i Marseille, tam jsem dokonce dával gól. Takže v Rennes jsem hrál, ale myslím, že to byl jiný stadion než teď. Kromě výsledku už si ale ze zápasu nic moc nepamatuji," řekl Hübschman novinářům před odletem do Rennes.

V jabloneckém kádru je jedním z mála fotbalistů, kteří už si poháry zahráli. "Občas se někdo z kluků na něco zeptá, ale v dnešní době je možnost poháry sledovat v televizi, nebo se může i někdo někam zajet podívat. Takže má představu, jak to kde vypadá, jak vypadají stadiony. V tomhle asi nebude problém," uvedl Hübschman.

"Těšíme se. Byl to jeden z našich cílů dostat se do skupiny. Povedlo se nám to a teď před námi stojí první zápas venku. Myslím, že převládá spíš natěšení než nějaký strach. Nechceme udělat ostudu," doplnil bývalý hráč pražské Sparty a Šachtaru.

Bral by remízu. "Pro nás je to historicky první zápas ve skupině, oni jsou přece jen trochu zkušenější. Jsou větší tým s větším jménem než my, takže tam určitě nejedeme jako favorit. Samozřejmě takhle před zápasem bych remízu asi bral, i když záleží, jak se bude zápas vyvíjet. Vzhledem k tomu, že první zápas hrajeme venku, asi bych byl s bodem spokojený," uvedl Hübschman.

Rennes podle něj hraje mnohem lépe doma. "Viděl jsem zápas s Bordeaux a to měli obrovský nástup. Dá se říct, že za 15 až 20 minut to mohlo být 5:0, bylo to jen 2:0. Od té doby bylo po zápase a dominovali. Pak jsem je viděl venku v Nice, což byl obrovský rozdíl od zápasu s Bordeaux. Tam bylo spíš lepší Nice. Myslím, že nás budou chtít napadat a budou se snažit vytvářet si standardky, které proti Bordeaux proměnili. My nesmíme jen odkopávat, musíme být odvážní, abychom se dostali do hry a na balon," mínil Hübschman.

Těší se na souboj s českým brankářem Rennes Tomášem Koubkem. "Samozřejmě je vždy příjemné, když v týmu soupeře je Čech. I pro něj je to příjemné, že přijede český tým. My se s Tomášem až tak dobře neznáme, ale jsou tu hráči, kteří s ním působili v Čechách. Určitě si popovídají a budou rádi, že se vidí," dodal.

Je to zavazující, ví Rada

Velká premiéra čeká v zápase s Rennes trenéra Petra Radu. Šedesátiletý ostřílený kouč už působil na lavičkách Sparty, Slavie i české reprezentace, ale až nyní si jím vedené mužstvo zahraje poháry.

"Teď je to ještě v pohodě, protože jsme ještě na místě a ještě jsme neodletěli. Ale je to určitě zavazující vůči českému fotbalu. Jedeme reprezentovat. Čeká nás těžký soupeř, liga úřadujících mistrů světa. Ale myslím, že se nemáme čeho obávat. Chtěli jsme do Evropy, dostali jsme se tam a teď musíme bojovat," řekl Rada novinářům před odletem do Rennes.

Doufá, že hráčům se z premiéry nerozklepou kolena. "Hráči určitě v hlavách mají, že je to Evropská liga, přemýšlí o tom. Ale pokud byste měl strach, tak nemůžete hrát fotbal, nemůžete hrát nic. Já si myslím, že to není o strachu, je to o tom, že je to pro ně reklama, že se můžou ukázat v Evropě. Česká liga je důležitá, ale Evropa vám zajistí nějaké větší zviditelnění," mínil zkušený trenér, který v minulé sezoně dovedl Jablonec na třetí místo ligy.

"Chybějící zkušenosti musíme nahradit naším stylem, co hrajeme. Určitě to bude těžší než naše liga, soupeř je hodně kvalitní. Zase na druhou stranu jsem už několikrát říkal, že české kluby nikdy neudělaly v pohárech nějakou velkou ostudu, většinou to zvládly. Doufám, že se k tomu připojíme a budeme důstojně reprezentovat," dodal Rada.

Věří, že jeho svěřence nepoznamenají dvě porážky v lize po sobě. "Porážka s Boleslaví samozřejmě pořád mrzí. Rozebrali jsme si ji v pondělí a od úterý se připravujeme na zápas v Rennes. Řekl jsem, že jsou dvě soutěže. Domácí jsme teď měli, museli jsme se z toho sami vymanit. Myslím, že je dobře, že hrajeme takhle hned brzo a nebudeme se v tom dlouho patlat," uvedl Rada. "Každý bod, který bychom na úvod získali, by pro nás byl hodně povzbuzující," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy