Bronzový medailista z mistrovství světa 1974, olympijský vítěz z roku 1972, stříbrný 1976. Za reprezentační tým nastoupil v 97 zápasech a vstřelil v nich 41 branek. To je základní vizitka polského šlechtice Kazimierze Deyny. O jeho fotbalových schopnostech možná víc vypovídá, že ve své době tvořil souhvězdí s největšími osobnostmi jako Johan Cruyff a Franz Beckenbauer.
Slavia v televizi
Úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy mezi pražskou Slavií a Legií Varšava bude v přímém přenose vysílat stanice O2 TV Sport. Moderátor Petr Svěcený přivítá ve studiu od 18.30 hodin v roli hostů Jiřího Plíška a Antonína Rosu, samotný přímý přenos svým hlasem doprovodí zkušená dvojice komentátorů ve složení Milan Štěrba a Václav Pilný.
Kazimierz Deyna pochází ze severu země. Do Legie Varšava, snad nejslavnějšího polského klubu, přišel v devatenácti letech z LKS Lodž s nálepkou obrovského talentu. V té samé době mužstvo převzal český trenér Jaroslav Vejvoda. Pro oba spojení přímo osudové.
"Lehkomyslný flamendr, takovou měl v té době Deyna pověst," sděluje Bohumil Paukner, nejvyšší muž Dukly Praha. K polskému fotbalu získal během služebního pobytu ve funkci člena obchodního oddělení na československé ambasádě ve Varšavě silný vztah, dozvěděl se o něm hodně. O působení trenéra Vejvody a rovněž o Deynovi.
"Říká se, že právě Vejvoda zachránil Deynovi kariéru, i sám fotbalista to ve své autobiografii přiznal," sděluje Paukner. Byl totiž na mladého svěřence přísný, nic mu neodpustil. Talent netalent. "Pamětníci vzpomínali, jak na jeden zápas venku se při odjezdu na Deynu marně dlouho čekalo. Byl někde u nějaké slečny, pařil, byl několik dní nezvěstný," pokračuje.
Jenže ofenzivní záložník byl klíčovou osobností týmu. "Legia byla armádním klubem, vedoucího mužstva dělal nějaký oficír. A ten najednou Deynu s jásotem přivedl," líčí Paukner. Ale trenér Vejvoda necouvl. Napařil své hvězdičce citelnou pokutu a nechal ji doma. "Nic mu neodpustil, čímž mu zachránil kariéru," zdůrazňuje Paukner.
Společně oslavili polský ligový titul v ročníku 1968/1969, pro Legii po dlouhých třinácti letech.
Elegán s tvrdou střelou
Deyna patřil k nejlepším hráčům světa v 70. letech minulého století. "Technický, elegantní, velký přehled, tvrdá střela," vypichuje jeho vlastnosti Stanislav Levý, bývalý československý internacionál. "Obdivoval jsem ho na mistrovství světa 1974, kde měli Poláci vynikající mančaft a jen nešťastně až nespravedlivě podlehli v semifinále domácímu německému týmu," upozorňuje.
Jednoho z nejlepších polských hráčů všech dob - na podobnou úroveň se dostali snad jen Wlodzimierz Lubański a nyní Robert Lewandowski - vnímal i jako trenér Ślasku Wroclaw. "Když jsme hráli s Legií Varšava, a to byly hodně vyhrocené zápasy, jeho jméno se neslo neustále ovzduším. Je to opravdová legenda klubu," říká Levý.
K Deynovu kultu přispívá i jeho odchod ze světa: jako hráč amerického San Diego Sockers (do USA emigroval v roce 1981) zahynul při autonehodě. V noci z 31. srpna na 1. září 1989 se vracel autem z tréninku a z neznámých důvodů narazil v plné rychlosti do nákladního auta stojícího v odstavném pruhu. Na místě zemřel, byl dokonce tak znetvořen, že ho policie dokázala identifikovat jen podle řidičského průkazu, který u sebe měl. Bylo mu 42 let…
V srdcích fanoušků Legie však žije dodnes. "Nikdy na něj nezapomenou, pro ně je pořád modla," potvrzuje prestižní polský novinář Dariusz Kurowski. "Má u stadionu postavenou sochu, na jeho hrob ve Varšavě nosí fanoušci čerstvé květiny," upozorňuje, že není pohřben v rodném Starogardu Gdańském, městě ležícím čtyřicet kilometrů jižně od Baltského moře.
Šikovný záložník si vyzkoušel i angažmá ve slavném anglickém klubu Manchester City, kde působil v letech 1978-1981. Odchod do kapitalistické ciziny mu socialistické zřízení povolilo po mnoha marných pokusech, stranické orgány přesvědčilo až odstupné 100 tisíc liber, na tu dobu suma obrovská. A hlavně ve valutách.
Tvrdá anglická hra mu ale nesvědčila, často vysedával jen na lavičce náhradníků nebo s ním trenér experimentoval na hrotu útoku. I tak ale za tři roky v Anglii stihl v 38 zápasech na záložníka slušných 12 branek. Mnohem lépe se mu vedlo až po odchodu do USA, do San Diego Sockers, kde hrál i halový fotbal a rovněž se stal legendou.
Tou největší je však pro Legii Varšava, soupeře pražské Slavie Praha na cestě do Evropské ligy. Jeho dres s číslem 10 už nikdy nikdo neoblékne.
Slavia - Legia očima experta
"Pražský klub je podle bookmakerů i sázkařů v boji o Evropskou ligu s Legií Varšava jednoznačným favoritem. Na výhru Slavie v Edenu je i přes řadu absencí vypsán kurz 1,54, na tiketech pak výhra sešívaných rezonuje v 98 %. Pouze 1 % sázkařů očekává remízu v kurzu 4,2, podobný počet tiketů pak míří na vítězství polského mistra v kurzu 6,5," tvrdí expert Fortuny Roman Kovařík.
Rovněž směrem k postupu je Slavia v očích sázkařů o poznání blíž. "Na její účast v Evropské lize je vypsán kurz 1,41, který oslovil 97 % hráčů, jen 3 % tuší úspěch Legie v kurzu 2,9," doplňuje expert Fortuny.