Paříž (od našeho zpravodaje) - Když si hodinu před výkopem přišel z trávníku Didier Deschamps prohlédnout plnící se tribuny Stade de France, neměl ve tváři strach ani nervozitu, ale radost.
Kouč Francie, jehož otisk nohou jako připomínka slavné hráčské kariéry mimochodem zdobí pás betonu před vstupem na VIP tribunu, si viditelně užíval atmosféru zahajovacího utkání.
Radost měl Deschamps i po jeho skončení. Dimitri Payet vystřelil Francii v 90. minutě důležité tři body do tabulky skupiny A.
Oddechla si celá Paříž i celá Francie. Ani ne tak proto, že by měla tolik bolet remíza 1:1 proti Rumunsku, ale spíš proto, že i organizačně vše klaplo. Černé scénáře, kteří mnozí malovali se nenaplnily.
Bezpečnost především
Pořadatelé pro bezpečnost 80 tisíc fanoušků na stadionu a zhruba stejného počtu ve fanzoně pod Eiffelovou věží vytvořili dvě, respektive čtyři kontrolní místa, kde byl člověk prošacován, celý postup ale nijak výrazněji dlouho netrval. Všechny odpadkové koše byly vlastně jen průhledný igelit. To například v metru ještě tak daleko nejsou a na mnoha stanicích ve městě člověk narazí na klasické plechové skříně a válce, do jejichž útrob rozhodně vidět není.
Areál samotného stadionu se pro diváky otevřel zhruba tři hodiny před startem zápasu ve 21 hodin zdejšího času. Předtím policejní psi celý prostor pročistili. Jejich hledání se nevyhnulo ani media centru (kde mimo jiné při tomto Euru v rolích novinářů pracují třeba i bývalé fotbalové hvězdy Christian Karembeu nebo Michael Laudrup). Všichni novináři museli na pár minut svá pracoviště opustit, zpřístupnit své skříňky a nechat policejní psy hledat případné výbušniny a další podezřelé věci.
Francie a mezinárodní fotbalová asociace UEFA investovaly do zajištění bezpečnosti Eura stovky milionů eur. Věří, že teroristické útoky na řadě míst Paříže včetně okolí Stade de France v moderní čtvrti Saint Denis z listopadu loňského roku, při nichž zemřelo 130 lidí se nebudou opakovat.
Vlastně to byl v pátek svým způsobem manifest síly Francie a Evropy mimo jiné se vymezující proti praktikám a smýšlení teroristů. Cítit byl třeba i ze symbolicky zařazené písně Bulletproof (neprůstřelná) do playlistu Davida Guetty, který krátce zahrál v průběhu slavnostního zahájení turnaje (poté co v noci předtím trochu déle bavil svým koncertem plná Martova pole), a reakce diváků na ni. O následně z plných plic zapěné Marseillaise nemluvě...
C'est l'heure de la Marseillaise. Tout un pays est avec vous! #FiersdetreBleus #FRAROUhttps://t.co/VtAXz6MkU3
— Equipe de France (@equipedefrance) June 10, 2016
Dopravu komplikují stávky
V pátek, první den Eura, ale nešlo jen o Francouze, Paříž byla plná fanoušků všech národů. Pro většinu z nich byla metropole Francie příjemnou a logickou zastávkou předtím, než se rozjedou do menších měst šampionátu podpořit v nich své reprezentace.
Pravda, tady může ještě přijít zádrhel. Zemi galského kohouta sužují stávky zaměstnanců veřejných služeb. I včera v Paříži nebyl úkol dostat se na stadion nijak jednoduchý. Linka železnice RER, která do St. Denis vede, jezdila jen každý třetí běžně daný interval. V praxi tedy ne každých pět minut z centra, ale patnáct. A odboráři hrozí, že může být hůř.
V pátek se také v Paříži poprvé ukázaly v akci všechny ty milé drobnosti, které dělají Euro Eurem. Jako třeba maskot turnaje - Super Victor. Velkého malého kluka ve francouzském dresu a dečce uvázané za krkem připomínající Supermana ovšem nebylo moc vidět. A když ano, kdovíjak velké sympatie lidí si nezískal.
Alko nebo nealko?
Jeden ze sponzorů mistrovství a jeho dodavatel piva Carslberg se svým sloganem "Možná... jsme nejlepší na světě" zaujal víc. A fanouškům také konečně naplno řekl, že na fotbale pijí nealko pivo. Věčné debaty lidí o tom, co je to za pivo - zda alko, nealko – které na fotbale dávají, utnul dánský pivovar tím, že na všechny stánky napsal Carlsberg 0,5. Nejde o obsah kelímku, ale o procenta alkoholu v jeho obsahu. Může být váš za 7 euro.
Novinek na turnaji je víc a řada dalších jistě brzy vyplave na povrch. Mimo jiné se ustanovil titul Sponzor rozehrátí (chvíle, kdy se fotbalisté rozcvičují na hrací ploše před zápasem), kterým je telefonní operátor Orange. A až jsou hráči připraveni, je a jejich fanoušky přivítá z velkoplošných obrazovek vždy nějaká národní osobnost. Včera Rumuny takto pozdravila například gymnastka Nadia Comaneciová. Kdo to asi bude u Čechů?
"Bylo to takové opatrnější na úvod, ale zvládli jsme to," prohlásil po utkání Deschamps o výkonu svého týmu. To stejné jde říct vlastně o celém večeru ve městě nad Seinou. Stánkaři v centru města vyměnili sortiment pro turisty jako deštníky, hrnečky a selfie tyče za dresy a míče. Minimálně měsíc by to tak mělo setrvat. A teď se Euro navíc rozlétne i do dalších regionů Francie.