Francie v extázi. Payetova úžasná rána v závěru srazila statečné Rumuny

Hrdina Francie nosí číslo osm, pomohl zachránit trikoloru před pohanou
Jeden z favoritů na titul tak mohl proti Rumunům slavit výhru 2:1.
Francie začala hodně nervózně a už ve 4. minutě mohla prohrávat. Rohový kop propadl na zadní tyč, kde byl zcela volný Stancu, ale skvěle ho vychytal na čáře brankář Lloris.
Domácí ožili až po deseti minutách a rychlými akcemi se dostávali za pevnou rumunskou obranu. Po centru Sagny dokonce Griezmann nastřelil hlavou tyč.
Po půlhodině hry pak Griezmannovu střelu tečoval jeden z obránců těsně vedle. A chvíli před poločasem hlavičkoval po rohu Giroud nad. Ještě předtím sudí neposoudil jako penaltový souboj Koscielného s Andonem v pokutovém území Francie.
10. 6. 2016 22:53
Úvodní duel evropského šampionátu skončil v Paříži na Stade de France výhrou domácí Francie nad Rumunskem. Výsledek 2:1 ustanovil v 89. minutě domácí křídelník Dimitri Payet.

Paříž - Velké drama s konečnou euforii pro domácí. V úvodním duelu fotbalového Eura zvítězila Francie v Paříži na Stade de France těsně 2:1 nad Rumunskem. O výhře reprezentace galského kohouta rozhodl gól Dimitriho Payeta z 89. minuty.

Záložník West Hamu navíc centroval na úvodní gól Oliviera Girouda, na který Rumuni odpověděli proměněnou penaltou Bohdana Stancua. Poté se jeden z největších favoritů šampionátu trápil, ale o jeho výhře rozhodla branka v samém závěru.

Francouzská reprezentace čekala na soutěžní utkání dlouhé dva roky, samotný začátek domácího turnaje jí ale podle představ nevyšel. Rumuni vstoupili na hřiště beze strachu a už ve čtvrté minutě musel po rohovém kopu proti Stancuově obrovské šanci zasahovat reflexivně Lloris.

Galský kohout se brzy probral a začal i zlehka kokrhat. Chiriches neubránil Girouda, ten ovšem hlavičkoval mimo branku.

Griezmann hlavičkoval do tyče

O chvilku později to před rumunskou brankou hořelo znovu, k odraženému míči se natlačil Griezmann, jenomže hlavičkoval pouze do tyče. V dalším průběhu první půle se hra více vyrovnala, rumunská defenzíva se prezentovala aktivním napadáním a dlouho nepouštěla Francouze do dalších šancí. Ty přišly až před přestávkou. Griezmannovu ránu srazila rumunská obrana vedle, v nastavení hlavičkoval Giroud podruhé v nadějné pozici mimo.

Nástup do druhého poločasu byl znovu ve znamení rumunského náporu. Stanciu oslovil ve vápně Stancua, který si míč dobře zpracoval, ale Llorise neohrozil. Chvíle tohoto útočníka měla ještě přijít. Následně už zase tvořili Francouzi. Tatarusanu měl dvakrát štěstí, že stál na dobrém místě. V pohodě tak stáhl Giroudovu střelu a Pogbovu pumelici z voleje vytěsnil na roh.

A pak už to přišlo. Payet napodruhé dostal míč před branku, kde Olivier Giroud.

Rumuni ovšem o osm minut později srovnali krok. Evra zbytečně ve vápně fauloval Stanciua, penaltu si vzal na svá bedra Bogdan Stancu a do třetice už v zápase na Llorise vyzrál. Francouzský brankář špatně odhadl stranu.

Hrdina Payet ronil slzy štěstí

Trenér Deschamps reagoval na vyrovnání střídáním. Ze hry stáhl Griezmanna a nahradil ho Comanem. Pogbu o něco později nahradil Martial. Francouzi se dlouho nemohli dostat na dostřel rumunské branky a čas utíkal. Martial si narazil s Giroudem, ale technické střele scházela razance. Rumuni dostali možnost přímého kopu, ovšem Grigore byl zachycen v ofsajdu.

Minutu před koncem základního hracího času odšpuntoval obrovskou euforii Dimitri Payet. Záložník West Hamu hrál povedené utkání a k asistenci u Giroudova gólu přidal náramnou střelu do levého horního rohu branky.

Tatarusanu byl naprosto bez šancí, Payet strhl vedení zpět na francouzskou stranu a do očí se mu nahrnuly slzy štěstí. Nastavení už si domácí tým pohlídal a tři body nepustil. Rumuni bojovali srdnatě a trápili Francii až do konce, nicméně z úvodního zápasu neberou ani bod.

Zahajovací utkání mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina A (hráno v St. Denis):

Francie - Rumunsko 2:1 (0:0)

Branky: 58. Giroud, 89. Payet - 64. Stancu z pen. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth - Bognar, Farkas (všichni Maď.). ŽK: Giroud - Chiriches, Rat, Popa. Diváci: 80.100.

Francie: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba (77. Martial), Kante, Matuidi - Griezmann (66. Coman), Giroud, Payet (90.+1 Sissoko). Trenér: Deschamps.

Rumunsko: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Popa (82. Torje), Stanciu (72. Chipciu), Stancu - Andone (61. Alibec). Trenér: Iordanescu.