Průšvih Poláků v Moldavsku. Ztratili vedení 2:0, padli a komplikují si cestu na Euro

Aktualizováno 21. 6. 2023 0:34
Polští fotbalisté nečekaně prohráli v Moldavsku 2:3, přestože po poločase vedli o dvě branky, v kvalifikační skupině E o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu se propadli na předposlední místo a na vedoucí Česko ztrácejí už čtyři body.
Robert Lewandowski v kvalifikačním zápase Polska na hřišti Moldavska.
Robert Lewandowski v kvalifikačním zápase Polska na hřišti Moldavska. | Foto: Reuters

Pouze o bod je za výběrem trenéra Jaroslava Šilhavého Albánie po vítězství 3:1 na Faerských ostrovech. Cristiano Ronaldo jako první hráč v dějinách odehrál 200. reprezentační zápas a Portugalcům v závěru vystřelil výhru 1:0 na Islandu.

Favorizovaní Poláci zápas v Kišiněvě nadějně rozehráli. Nejprve po Lewandowského přihrávce skóroval Milik a poté se prosadil sám kanonýr Barcelony. Jenže za Moldavsko, které v březnu doma remizovalo s Čechy bez branek, se v úvodu druhé půle trefil Nicolaescu, stejný hráč poté v 79. minutě srovnal a překvapivý obrat dokonal za šest minut Baboglo.

Moldavané poprvé ve skupině zvítězili a na Čechy ztrácejí dva body. Jako jediní ale ve skupině odehráli už čtyři utkání. Polsko prohrálo v kvalifikaci druhý ze tří zápasů, v březnu podlehlo Česku v Praze 1:3.

Duel Islandu s Portugalci směřoval k bezbrankové remíze. V 81. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Willumsson a hosté přesilovku zužitkovali zásluhou Ronalda. Jeho trefu ještě přezkoumal videorozhodčí. Evropští šampioni z roku 2016 vyhráli i čtvrtý kvalifikační zápas a skupinu J vedou o dva body před Slováky, jimž triumf 1:0 v Lichtenštejnsku zařídil v nastavení úvodního dějství Vavro.

O tři body za Slovenskem je překvapivě Lucembursko, které v kvalifikaci vyhrálo podruhé za sebou a opět 2:0. Po sobotním domácím triumfu nad Lichtenštejnskem stejným poměrem uspělo v Bosně a Hercegovině.

Rakousko díky dvěma brankám Baumgartnera v poslední desetiminutovce zdolalo ve Vídni Švédsko 2:0 a skupinu F nadále vede o tři body před Belgií, jež má utkání k dobru. Belgičané zvítězili v Estonsku 3:0, dvě branky v rozmezí tří minut v závěru první půle vstřelil Lukaku, výsledek zpečetil Bakayoko.

Skotsko doma porazilo Gruzii 2:0 a po čtyřech utkáních zůstalo ve skupině A stoprocentní. Domácí poslal do vedení v úvodu McGregor, krátce poté se zápas na více než 90 minut kvůli podmáčenému terénu v Hampden Parku přerušil. Na začátku druhé půle zvýšil McTominay, v nastavení neproměnil pokutový kop Kvaracchelija. Skotsko vede neúplnou tabulku o osm bodů.

Norsko si poradilo doma s Kyprem 3:1. Dvakrát krátce po sobě se ve druhém poločase zapsal mezi střelce Haaland. První gól zaznamenal kanonýr Manchesteru City z penalty.

Seveřané se bodově dotáhli na Gruzii, která má však utkání k dobru. O bod pozadu za Gruzií a Norskem jsou čerství vítězové Ligy národů Španělé. Ti zatím v "áčku" odehráli jen dva zápasy.

Maďarsko porazilo v Budapešti Litvu 2:0 a ve skupině G je první o skóre před Srbskem, které zásluhou gólu střídajícího Lazoviče v šesté minutě nastavení získalo v Bulharsku alespoň bod za remízu 1:1.