Albánský fotbal a reprezentace

Albánský fotbal a reprezentace

Reprezentační tým Albánie sehrál první mezinárodní zápas už před založením tamního svazu v roce 1930. Největšími úspěchy jsou vítězství v Balkánském poháru 1946 a na mezinárodním turnaji na Maltě Rothmans International roku 2000.

Na velký mezinárodní turnaj se Albánci kvalifikovali poprvé na mistrovství Evropy 2016, kde vypadli v základní skupině.. Tým vede italský kouč Gianni de Biasi.

Nejvyšší albánskou soutěží je Superliga, poslední ročník (2015-16) vyhrál tým Skënderbeu Korcë.

Albánci zaplatí za pískot fanoušků při francouzské hymně

Za pískání fanoušků při francouzské hymně dostal albánský fotbalový svaz od UEFA pokutu 5000 eur (127.000 korun). Kvůli dalším výtržnostem na stadionu v Tiraně během listopadového utkání kvalifikace mistrovství Evropy zaplatí domácí ještě 18.500 eur (470.000 korun).

Albánští příznivci reagovali pískotem na chybu francouzských pořadatelů při prvním vzájemném utkání v Paříži, kde v září místo albánské pustili nejprve andorrskou hymnu. Po několikaminutovém zdržení zjednali nápravu.

Pokutou 40.500 eur (milion korun) potrestala UEFA rumunskou federaci za nevhodné skandování a urážlivé transparenty při kvalifikačním utkání proti Švédsku. Rasistické projevy, na které si po zápase v Bukurešti stěžoval útočník Alexander Isak, se podle UEFA prokázat nepodařilo.

Pokračovat