Egypt ve fotbalovém šílenství. Tady si ho korupcí a kupčením nezasviní, říká kouč

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 11. 2020 7:24
Covid necovid, miliony fanoušků zaplnily v pátek večer ulice Káhiry a dalších větších měst. Pokud Al Ahly vyhraje africkou Ligu mistrů, zůstat doma je ostuda. "Pro Egypťana teď není nic důležitějšího, než je fotbal," popisuje český kouč Michal Prokeš, který má v klubu na starosti výchovu mládeže.
Fanoušci Al Ahly slaví v ulicích Káhiry.
Fanoušci Al Ahly slaví v ulicích Káhiry. | Foto: Reuters

Cairo International Stadium zel kvůli protiepidemiologickým opatřením smutnou prázdnotou, okolí epicentra dějiště finálového duelu se ale proměnilo v jeden divoký večírek. Čajový, bez alkoholu, ale o to spontánnější. V ryze egyptském duelu Al Ahly porazilo Zamalek 2:1 a získalo historicky devátý titul v CAF Champions League. 

"Tenhle zápas řešil Egypt hodně dlouho. Derby dvou rivalů ve finále Ligy mistrů, na to místní čekali sto let. Když tedy řeknu, že to je pro Afriku a arabský svět zápas století, tak to rozhodně není klišé," popisuje Prokeš. "Možná je štěstí, že byl kvůli covidu uzavřený stadion, protože reálně hrozilo, že by ho fanoušci zbourali," usměje se muž, který byl i u posledního ligového titulu slavného klubu.

Takto to vypadalo v ulicích Káhiry po vítězství Al Ahly v Lize mistrů:

Video: archiv Michala Prokeše

Al Ahly je fenoménem nejen v severní Africe, ale příznivce má na celém kontinentě i v arabských zemích. Dvaačtyřicet mistrovských titulů, šestatřicet vítězství v domácím poháru, nyní už devět triumfů v Lize mistrů. "Jenom v Egyptě fandí klubu padesát milionů lidí, což je polovina populace. Ministři, vojáci, policisté, akademici i prostí lidé, všichni žijí Al Ahly. Když dáte někomu dres, tak ho nosí, dokud z něj nespadne," popisuje bývalý sportovně-technický ředitel fotbalové federace FAČR. 

V dalších zemích jsou to podle něj desítky, možná i stovky milionů příznivců. "V našem, českém vnímaní fotbalu je to poměrně těžko vysvětlitelné, ale principiálně to vyplývá z postavení sportu ve společnosti. Podívejte se k nám. Chlubíme se, že máme největší členskou základnu asi 330 tisíc lidí, ale s naší historií, s našimi úspěchy? Je to ostuda a výsledek toho, co s fotbalem už několik desetiletí děláme." 

Egypťané vnímají fotbal jako náboženství. Jako víru, kterou si nikdo nedovolí pošpinit. "Víc než tři měsíce sleduju zdejší ligu a mimo běžné drobné chyby rozhodčích tu nikdo nikomu do plachet nefouká. VAR funguje perfektně rychle a sporné situace posoudí vždy čistě dle pravidel, bez ohledu na to, kdo hraje. Fotbal je tak populární, že jej nikdo nezasviní kupčením, machinacemi a podplácením," říká Prokeš.

Díky ohromné popularitě i transparentnosti nemají problém s egyptským fotbalem spojit své jméno globální značky, jako jsou Coca Cola nebo McDonald. "A jde o částky, které možná převyšují celkový rozpočet naší ligy dohromady. Proč? Někdo tu evidentně chápe, že business je postaven na podpoře fanoušků, kteří vytváří obchodní potenciál a zviditelnění pro firmy a jejich produkty," dodává.

Michal Prokeš v akci
Michal Prokeš v akci | Foto: archiv

Český expert má v Al Ahly smlouvu na dva roky, z pozice technického ředitele vede rozvoj všech mládežnických týmů a ze své egyptské mise je nadšený. Aby ne, jinde ve světě není zrovna obvyklé, když na nábor dorazí třicet tisíc nadšených capartů.

Všichni touží si jednou kopnout do balonu v dresu týmu, jemuž se přezdívá Rudí ďáblové, Rudý obr nebo Klub patriotů. Podmínky pro hráče jak platové, tak tréninkové jsou na vysoké úrovni. Al Ahly TV je nejsledovanějším sportovním kanálem v Africe a arabském světě. 

Rozlehlý klubový areál ovšem navštěvují celé rodiny, pro něž je členství a možnost vstupu ctí a jež se dědí z generace na generaci. "Když ráno přicházím do práce, všude sedí senioři, pijí kávu, čaj, povídají si....A nejsou sami. Mají tu klid, ceny jsou nastavené velmi, velmi příznivě. Odpoledne a o víkendu tu pak tráví čas celé rodiny. Je to velký areál a nabízí celodenní program a vyžití pro všechny. Všechny spojuje láska k Al Ahly," dodává Prokeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy