Neschováváme se, vím, že jsme nezvládli další cíl, prohlásil Stramaccioni po blamáži s Ostravou

25. 10. 2017 21:08
Fotbalisté Sparty nesplní ani další cíl a nevyhrají domácí pohár. V osmifinále totiž vypadli s Baníkem, přestože hráli doma. Vedení soupeře stihli dvakrát dorovnat, jenže nakonec nezvládli penaltový rozstřel.
Sparťan Néstor Albiach po neproměněné penaltě v rozstřelu s Baníkem
Sparťan Néstor Albiach po neproměněné penaltě v rozstřelu s Baníkem | Foto: ČTK

Praha - Nepostoupili do skupiny Evropské ligy, v domácí lize ztrácejí patnáct bodů na první místo a rozhodně nesplní ani další cíl: vítězství v domácím poháru. Fotbalisté Sparty totiž vypadli v osmifinále s Baníkem Ostrava. Po devadesáti minutách byl stav 1:1, v prodloužení oba týmy po jednom gólu přidaly a v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější hráči Baníku.

"Po zápase s Plzní jsem říkal, že cílem je pohár a kvalifikovat se do Ligy mistrů. Teď jsme další velký cíl nezvládli. Neschováváme se, víme, že to tak je. Nejsem šťastný. Jsme čtyři body za druhým místem v lize, nesmíme se vzdát a musíme se pokusit kvalifikovat do Ligy mistrů," řekl italský trenér Sparty Andrea Stramaccioni.

Oproti víkendovému vítěznému utkání v Jablonci udělal několik změn. V základní sestavě nově nastoupili Karavajev, Mavuba, Mareček a Ben Chaim, naopak Rosický stejně jako zraněný Václav Kadlec nebyli ani na lavičce. Jen na střídačce zůstal ostravský lídr Baroš.

Sparťané, kteří jsou v lize až pátí, vstoupili do utkání poněkud laxně. V páté minutě novic v ostravském dresu Morgan posunul míč na Poznara a domácí zachránil brankář Dúbravka. Baník dělal bojovnou hrou favoritovi problémy a v 37. minutě se dostal do vedení. Pazdera si po autu narazil se spoluhráčem, poslal centr do vápna a nepokrytý Hrubý hlavou otevřel skóre.

"Sparta má v lize své problémy, my taky, ale snažili jsme se nepřenést si tlak z ligy do poháru. Chtěli jsme si zápas užít, vstoupit do něj aktivně. Domácím jsme neumožnili rozehru a centry a podařilo se nám vstřelit vedoucí gól," uvedl ostravský trenér Radim Kučera.

"Odehráli jsme nejhorší první poločas, co jsem tady. Tři až pět hráčů hrálo pod svými možnostmi. Nedělali jsme nic, co děláme obvykle. Byl jsem velmi naštvaný a jako trenérovi se mi stalo vůbec poprvé, že jsem už v prvním poločase uvažoval o dvou střídáních," řekl Stramaccioni.

Hned po pauze mohl zvýšit ostravské vedení Poznar, jehož střelu s obtížemi vytáhl Dúbravka, a následně těsně přestřelil Hrubý. Až poté se Sparta probudila. Štetinovu tutovou šanci v 57. minutě však vychytal Šustr, který si vzápětí poradil i s Marečkovým volejem a Kadlecovou hlavičkou.

Na druhé straně střídající Stáňa v 74. minutě v tutovce trefil jen střed branky a o tři minuty později už domácí svou převahu korunovali vyrovnáním. Na rohový kop si naskočil střídající Janko a hlavou zaznamenal svůj první soutěžní gól v dresu Sparty.

V 89. minutě mohl otočit stav Lafata, ale jeho hlavičku vyrazil Šustr, a tak došlo na půlhodinové prodloužení. V jeho úvodu domácí promarnili další velkou možnost a v 93. minutě přišel trest, když po centru z rohu hlavou skóroval Azackij a dal první soutěžní gól za Baník. Ve 107. minutě bylo znovu srovnáno. Do míče se ve vápně položil Šural a nůžkami překonal Šustra.

V hektickém závěru Baník neproměnil tři nadějné brejkové šance a rozhodnout musely penalty. Ve třetí sérii přestřelil Néstor, poté ho napodobil spoluhráč Karavajev a hosté mohli slavit.

"Na nepříznivý vývoj jsme nereagovali špatně. Je škoda, že jsme neobrátili na 2:1, těch šancí tam bylo několik. Penalty jsou loterie a nechci konkrétním hráčům zazlívat jejich neproměnění," uvedl Stramaccioni.

"Dneska si po delší době užíváme chvíle spokojenosti, v lize jsme naposledy vyhráli v prvním kole. Je to povzbuzující do další činnosti a vlije nám to krev do žil," dodal Kučera.

Oba týmy se znovu utkají v neděli na Letné v rámci ligy.

Osmifinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru:

Sparta Praha - Baník Ostrava 2:2 (1:1, 0:1), na pen. 2:4

Branky: 77. Janko, 107. Šural - 37. Hrubý, 93. Azackij. Penalty proměnili: Šural, Janko - Pazdera, Hrubý, J. Šašinka, O. Šašinka. Neproměnili: Néstor, Karavajev. Rozhodčí: Pechanec - Myška, Flimmel. ŽK: Mavuba, Mareček, Janko, Sáček - Morgan, Šindelář, Stáňa, Šustr, Pokorný, Azackij, O. Šašinka, J. Šašinka. Diváci: 4213.

Sparta: Dúbravka - Karavajev, Štetina, Hovorka, M. Kadlec - Mareček, Mavuba (67. Janko) - Ben Chaim (45. Néstor), Lafata, Vatajelu (46. Sáček) - Šural. Trenér: Stramaccioni.

Ostrava: Šustr - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan - Šindelář - Sus (71. Stáňa), De Azevedo (114. O. Šašinka), Hrubý, Granečný - Poznar (84. J. Šašinka). Trenér: Kučera.