Uniká Sparta z nejhoršího? To záleží jen na nás, řekl Stramaccioni. Bylo mu líto plačícího Kadlece

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 10. 2017 21:58
Teprve podruhé v sezoně dokázala pražská Sparta vyhrát na hřišti soupeře. V Jablonci jí výrazně pomohly dva rychlé góly a výborný výkon defenzivy, který si pochvaloval i italský kouč Letenských Andrea Stramaccioni.
Emotivní Andrea Stramaccioni
Emotivní Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec nad Nisou - Po utkání téměř nemohl mluvit. Jeho tok myšlenek byl co chvíli přerušen záchvatem kašle. Bylo znát, že dal trenér Andrea Stramaccioni během důležitého utkání pražské Sparty na hřišti Jablonce svým hlasivkám pořádně zabrat.

Ale vyplatilo se. Jeho tým konečně dokázal zvládnout venkovní utkání a odvést si tři body. Na stadionu, kterému místní neřeknou jinak než Střelnice, si Pražané skutečně střelnici otevřeli. Tedy vlastně jeden z nich. Josef Šural hattrickem zařídil vítězství 3:0.

"Samozřejmě jsem za Pepu rád, bylo to pro něj velmi důležité, takto se chytit. Ale ještě mnohem více si samozřejmě cením výkonu, který jsme předvedli jako tým. Pepa by nemohl dát hattrick bez pomoci svých spoluhráčů," pochvaloval si jednačtyřicetiletý Říman.

Problém, který řešil v minulých týdnech, dokázal vyřešit velmi záhy. Stramaccioni totiž deklaroval, že shání alternativu za Davida Lafatu na post takzvané "devítky". Že shání dalšího střelce. V Šuralovi ho našel.

"Lafi je Lafi, zůstává kapitánem týmu a hodně důležitým článkem naší hry. Ale věděl jsem, že potřebujeme mít dva takové hráče. Šury dostal šanci a skvěle se odvděčil," řekl Stramaccioni.

Sparta navázala na sympatický výkon, jenž předvedla v domácím šlágru proti Plzni. V tabulce se díky tříbodovému zisku přehoupla před severočeské týmy Jablonce a Liberce na čtvrté místo tabulky. Je rudý dres z nejhoršího venku?

"To teď záleží jen na nás, na nikom jiném. Musíme dál pracovat, pokračovat v cestě, kterou jsme nastolili," řekl italský lodivod Sparty a zápas v zamlženém Jablonci označil za nejlepší v sezoně.

"Nejen kvůli výsledku, ale hlavně kvůli způsobu hry, jakým jsme se prezentovali. Věděli jsme, že máme jedinečnou příležitost navázat na zápas s Plzní a ukázat všem, že se doopravdy zlepšujeme. A to se povedlo," vyprávěl spokojeně.

Sparta nastřílela tři branky, Stramaccioni však byl snad ještě více spokojen s defenzivní hrou svých svěřenců. 

"Za ten výkon v obraně jsem šťastný. Zvlášť tady v Jablonci, kde to není lehké a i Plzeň tady měla velké problémy. My jsme to zvládli opravdu dobře, Jablonec měl první šanci až deset minut před koncem první půle. Tým jde nahoru zápas od zápasu, je vidět, že máme společně odehráno už docela dost utkání," vysvětlil.

Jak uznal, týmu výrazně pomohl fantastický vstup do zápasu. Josef Šural se po centrech Bogdana Vatejelua trefil ve třetí a pak i v šestnácté minutě.

"Chtěli jsme být od začátku agresivní směrem do ofenzivy. Což chceme být ve většině utkání, ale ne vždy to takhle tým dokáže rychle zúročit gólově. To je strašně důležité a ne vždy se to povede. Potřebovali jsme nutně změnit naše naladění v utkáních venku. Věřím, že dnes se opravdu změnilo," zadoufal Stramaccioni v to, že budou v příštích týdnech další venkovní úspěchy přibývat.

Zastavil se u rumunského křídelníka, který zaznamenal dvě asistence. "Vatajelu je hráč, kterého mám rád, je to trochu jiný typ ofenzivního hráče, než které v týmu máme. Dává naší hře rovnováhu. Nehrál pokaždé, protože hrát za Spartu je těžké. Člověk musí odevzdat pokaždé ten nejvyšší level, nesmí polevit," vyjádřil se italský kouč, jemuž bylo velmi líto Václava Kadlece.

Útočník, který v posledních zápasech zajímavě stupňoval svou formu, odstoupil kvůli zranění zadního stehenního svalu už v osmé minutě.

"Václav plakal, což byla v té chvíli pochopitelná reakce. Byl ve velké formě a pak přijde tohle. Pro nás je to velmi špatné ho teď ztratit. On zná své tělo, to zranění neměl poprvé, takže hned věděl, o co jde. Doufám, že se nám brzy vrátí," uzavřel Stramaccioni.

 

Právě se děje

Další zprávy