Praha - Na dvou posledních světových šampionátech chyběli, na mistrovství Evropy si zahráli dokonce jen jednou od roku 1988. Belgické trápení ale končí, zdánlivě jako mávnutím kouzelného proutku.
Tým trenéra Marca Wilmotse před mundialem v Brazílii nahání strach. Podle řady sázkových kanceláří je větším favoritem než třeba Anglie, Francie, Portugalsko, Nizozemsko nebo Itálie.
Na světový šampionát do Brazílie se Belgičané sjeli z nejlepších evropských velkoklubů. Bayern, Arsenal, Manchester City, Chelsea, Tottenham, Atlético Madrid, Manchester United, to všechno jsou zaměstnavatelé současných belgických reprezentantů.
Úvod s kouzelným proutkem je samozřejmě zavádějící. Žádné kouzlo v tom není, jen se belgická fotbalová asociace na konci minulého tisíciletí rozhodla, že se s bídou svého fotbalu nesmíří, a rozjela nový způsob výchovy mládeže. O necelé dvě dekády později sklízí zasloužené ovoce.
Jednoznačný černý kůň. I podle Löwa
Rudí ďáblové, letitá přezdívka belgického národního týmu, se po dlouhé době zase musí brát vážně. Kouč Wilmots má k dispozici skutečně ďábelský mix těch nejlepších fotbalistů. V každé řadě, na každé pozici. Belgie nemá viditelné slabiny. Však jí před šampionátem vysekává poklonu kdekdo. Když se řekne černý kůň MS, zmíní Belgii prakticky každý.
"Belgie dojde daleko. Mají vynikající tým, navíc budou mít obrovskou chuť zase po letech něco dokázat," uvedl před časem německý lodivod Joachim Löw. Pojďme si belgickou reprezentaci, která je s věkovým průměrem těsně nad 25 let druhým nejmladším výběrem MS hned po Ghaně, představit podrobněji.
Brankářskou jedničkou bude s největší pravděpodobností teprve dvaadvacetiletý Thibaut Courtois. Muž, který letos dotáhl k obrovským úspěchům Atlético Madrid, má v létě připravit v Chelsea o post jedničky pana Nedotknutelného, tedy Petra Čecha. Rozhodne José Mourinho. Courtoisovi v reprezentaci kryje záda o čtyři roky starší gólman Liverpoolu Simon Mignolet.
Obrana dostala v kvalifikaci jen 4 góly
Obrana má rovněž obrovskou kvalitu a opět hraje podstatnou roli anglická Premier League. Kapitán Vincent Kompany je kapitánem Manchesteru City, Thomas Vermaelen zastával chvíli stejnou pozici v Arsenalu. Jan Vertonghen je zase jednou z největších opor Tottenhamu. K nim připočtěte Daniela Van Buytena z Bayernu Mnichov a talentovaného Tobyho Alderweirelda z Atlética Madrid a máte jednu z nejsilnějších obran mezi evropskými celky. V celé kvalifikaci na MS obdrželi Belgičané v deseti zápasech pouhé čtyři branky.
Vyvážená záloha je další silnou zbraní belgického výběru. Hlavní hvězdou je samozřejmě Eden Hazard. Talent z londýnské Chelsea už dospěl do role tahouna týmu a může být jednou z hlavních hvězd šampionátu. Dalším Wilmotsovým esem je Kevin de Bruyne, hráč, jehož Chelsea možná trochu neprozřetelně prodala do bundesligového Wolfsburgu.
Witsel, Fellaini, Januzaj a další
Ofenzivním hvězdám kryje záda spolehlivý Axel Witsel z Petrohradu. Moderní štítový záložník s vynikajícími kreativními schopnostmi bude jistě v základní sestavě. A s ním jeden z dvojice Moussa Dembelé (Tottenham), Marouane Fellaini (Manchester United). Ten sice neměl v dresu jiných "rudých ďáblů" příliš úspěšnou sezonu, v národním dresu však málokdy zklamal.
Na křídlo lze kromě Hazarda použít další hráče nadprůměrných evropských klubů, Driese Mertense z Neapole či Kevina Mirallase z Evertonu.
A do ofenzivy je připraven také teprve devatenáctiletý Adnan Januzaj. Vycházející hvězdička Manchesteru United se přitom teprve před pár týdny rozhodla reprezentovat rodnou zemi. Vzhledem ke svému původu mohl volit i Albánii, Kosovo, Srbsko, Turecko nebo za pár let i Anglii.
Wilmots nemá náhradu za Lukaka
Když budeme hledat jedinou mírnou slabinu Belgie, najdeme ji v útoku. Ano, Romelo Lukaku je označován za nového Drogbu a jeho střelecké schopnosti jsou dechberoucí. Při zranění Christiana Bentekeho ale nemá Wilmots na pozici hrotového útočníka žádnou další alternativu. V kvalifikaci Belgičané sice vyhrávali, ovšem málokdy nějak jednoznačně. Více než dvě branky za zápas vstřelili pouze jednou.
Přesto, jejich výběr zaslouží velký respekt. Skupinu mají Wilmotsovi svěřenci navíc velmi hratelnou. Alžírsko, Rusko a Korea by při vší úctě neměli dělat černému koni šampionátu žádné výrazné problémy.
V roce 1986 to Belgičané dotáhli na MS v Mexiku ke čtvrtému místu. Generace kolem Enza Scifa či Jana Ceulemanse byla na dlouhá léta v Belgii těžko sesaditelná z národního fotbalového piedestalu.
Hazard: Musíme zůstat nohama na zemi
Teď je všechno jinak. Přesto: nebude toho na Hazarda a spol. příliš? "Každý říká, že máme skvělou generaci, že můžeme dosáhnout něčeho velkého. Jenže musíme si uvědomit, že máme mladý tým. Ano, je to velmi dobrý tým, ale také velmi mladý. Musíme zůstat nohama pevně na zemi," říká hvězda londýnské Chelsea.
"Pokusíme se dostat se ze skupiny. Pokud pak projdeme do čtvrtfinále nebo semifinále, bude to pro naši generaci jistě výjimečný úspěch," dodává Hazard.
Konečná nominace Belgie na fotbalové MS
Brankáři: Thibaut Courtois (Atlético Madrid/Šp.), Simon Mignolet (Liverpool/Angl.), Sammy Bossut (Zulte-Waregem).
Obránci: Toby Alderweireld (Atlético Madrid/Šp.), Anthony Vanden Borre (Anderlecht), Daniel van Buyten (Bayern Mnichov/Něm.), Vincent Kompany (Manchester City/Angl.), Jan Vertonghen (Tottenham/Angl.), Thomas Vermaelen (Arsenal/Angl.), Nicolas Lombaerts (Zenit Petrohrad/Rus.), Laurent Ciman (Standard Lutych).
Záložníci: Axel Witsel (Zenit Petrohrad/Rus.), Marouane Fellaini (Manchester United/Angl.), Steven Defour (Porto/Portug.), Moussa Dembélé, Nacer Chadli (oba Tottenham/Angl.), Kevin De Bruyne (Wolfsburg/Něm.).
Útočníci: Romelu Lukaku, Kevin Miralas (oba Everton/Angl.), Divock Origi (Lille/Fr.), Eden Hazard (Chelsea/Angl.), Dries Mertens (Neapol/It.), Adnan Januzaj (Manchester United/Angl.).
Program Belgie na šampionátu:
Belgie - Alžírsko (17. června, 18:00)
Belgie - Rusko (22. června, 18:00)
Korea - Belgie (26. června, 22:00)