Cinklý fotbal? Baroš a Štajner nemlčeli. Lavička jim rozumí

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2013 12:17
Ve druhé části otevřeného interview mluví kouč Sparty Vítězslav Lavička mimo jiné o výsledcích aféry spojené s tzv. Křetínského taškou.
Negativní jevy podle Vítězslava Lavičky sice nepřevažují, přesto však český fotbal brzdí
Negativní jevy podle Vítězslava Lavičky sice nepřevažují, přesto však český fotbal brzdí | Foto: CPA Erben

Praha - Kdo se do českého fotbalu vrátí z ciziny, brzy zaznamená, že tady se některé věci dějí trochu jinak.

Vítězslav Lavička se do Sparty vrátil z angažmá v Austrálii. Získal tak potřebný odstup a srovnání. A jak říká v interview pro deník Aktuálně.cz, velmi dobře rozumí Milanu Barošovi či Jiřímu Štajnerovi, tedy fotbalistům, jejichž slova na jaře zpochybnila, zda některé události proběhly v souladu s etickými normami (více zde).

Jedinou reakcí FAČR na protesty bývalého útočníka Liverpoolu, respektive fotbalisty bundesligového Hannoveru, byla stížnost komise rozhodčích a desetitisícové pokuty od disciplinárky.

"Takovým osobnostem by se mělo naslouchat," oponuje ovšem ve druhé části interview pro Aktuálně.cz trenér Sparty Vítězslav Lavička.

První část rozhovoru mj. o tom, jak ještě vidí šance na titul, si můžete přečíst ZDE.

Negativní věci český fotbal brzdí

Může se stát, že Sparta bude třetím rokem bez trofeje. Je to pro klub jejího jména únosné?

"Samozřejmě by to bylo zklamání. Jestli je to únosné, se musíte zeptat někoho z vedení klubu."

Tak jinak: Měla by tříletá neúspěšnost nejbohatšího českého klubu na domácí scéně nějakou hlubší souvislost, společného jmenovatele?

"Tu sezonu si budeme analyzovat ať už dopadne tak, či onak, to je nutné, pokud se chcete v určitém časovém období někam posunout. Řekneme si případně, co je potřeba zlepšit a podle toho třeba nastanou určité věci nebo i personální změny."

Daniel Křetínský už avizoval, že vlastníci jsou v letech 2014 nebo 2015 připraveni navýšit rozpočet klubu o 100 milionů korun. Už víte, koho si za ně koupíte?

(usměje se) "Zaregistroval jsem to, je chvályhodné, když někdo dokáže klub takovým způsobem dlouhodobě podporovat, díky tomu se Sparta může dále rozvíjet."

Tak třeba to doktoru Křetínskému někdy vrátíte?

"Vynasnažíme se. Všichni ve Spartě se snažíme o to, aby byla úspěšná a hrála fotbal, který se bude fanouškům líbit."

Loni na podzim spustil Daniel Křetínský akci, v níž hrála hlavní roli jeho černá taška. Vy jste v prosinci říkal, že to váš šéf dělá proto, aby český fotbal očistil. Máte pocit, že to zafungovalo?

(Širokým úsměvem se snaží signalizovat, že tohle přejdeme. Ale když nedostává další otázku, nakonec odpoví.) "Vnímáte různé situace. Říkáte si, že český fotbal jde tím správným směrem, ale pak přijdou momenty, byť je jich ve srovnání s tím dobrým míň, kdy si povíte: Tak jsme se zase dostali tam, kde jsme. Každý takový negativní čin český fotbal brzdí, brání tomu, aby pohled na něj byl ještě pozitivnější."

Mnozí z těch, co nějaký čas působili v zahraničí, v tomto ohledu pociťují tvrdý návrat do české reality...

"Nedivím se jim, jsem jedním z nich. A docela je chápu."

Milan Baroš dostal čtvrtou žlutou kartu v lize prakticky za nic a ohradil se s tím, že mu to připadá jak na objednávku a že na takové věci by se měl někdo podívat. Jiří Štajner, který odkopal roky v bundeslize, zase po pohárovém utkání napsal na Twitter něco o prasečině. Reakce vedení českého fotbalu je taková, že disciplinárka tyto fotbalisty potrestá pokutou. Je to správný způsob řešení?

"To je těžké... Tihle hráči zažili poměry v zahraničí, teď se vrátili do našich domácích českých poměrů - a samozřejmě porovnávají. Zákonitě poznávají, že něco je tu jinak. A takovým osobnostem s mezinárodním kreditem a spoustou zkušeností je potřeba naslouchat."

Daniel Křetínský se vyjádřil v tom smyslu, že ať už liga dopadne jakkoli, její výsledek bude akceptovat. Ale křivdu z nakloněné roviny v úvodu soutěže cítit bude. Máte to taky tak?

"Uvnitř sebe svůj názor na tuhle věc mám, ale nechci teď o tom mluvit veřejně."

Možná po sezoně?

"Možná. Nebo někdy v budoucnu."

Mám zprávy, že tým zůstane pohromadě

Tak se vraťme do současnosti. Máte připravené alternativy 1) Jsme mistrem a hrajeme kvalifikaci Champions League, 2) jsme vicemistr, hrajeme Evropskou ligu?

"Myslíte alternativy směrem k budování kádru? Část analýzy už jsme si nastínili, máme vytipované posty, které bychom chtěli zkvalitnit, přivést na ně hráče, kteří by výkonnost týmu posunuli ještě dál."

Počítáte s tím, že nejnadějnější hráči typu Krejčího či Kadlece ve Spartě budou pokračovat? Nebo připouštíte možnost, že by odešli?

"To je věc, o které můžete mít svoji představu, ale během několika týdnů se může změnit. Podle toho, jaké mám zprávy od vedení, bychom většinu kádru rádi zachovali pohromadě, a to včetně nejtalentovanějších mladíků, abychom mohli být nadále plně konkurenceschopní jak doma, tak směrem do Evropy."

Čili případné transfery nemají žádnou přímou souvislost s tím, jeslti bude šance hrát kvalifikace Ligy mistrů?

"Pokud by platila ta varianta s možností hrát Champions League, tak si myslím, že by prestiž a cena hráčů, kteří by o to bojovali, ještě rostla."

Takže by pak bylo jasnější, že zůstanou?

"Tak."

Potkala vás série zranění, zejména mezi obránci, kvůli disciplinárnímu trestu vypadl ze hry i Kweuke. Máte pocit, že Sparta teď má dostatečně široký kádr?

"Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby byli všichni hráči k dispozici, ale nabitý fotbalový program tohle bohužel přináší. V zimě jsme si schválně nechali v kádru o jednoho útočníka víc, ten původně zkušební pobyt Romana Bednáře se nakonec ukázal jako velmi přínosný, zejména teď při trestu Lea se to jeví jako velmi dobrá věc."

V poslední době vám scházeli Zápotočný, Holek a Polom. Bude někdo z nich pro finiš ligy k dispozici?

"Tomáš Zápotočný opakovaně mívá několikadenní klid. Když zkusí zátěž, vrací se mu do kolena bolest, spíš to všechno směřuje k tomu, že u něj dojde k chirurgickému zákroku, doktoři se mu asi do toho kolena podívají, to by pak pro něj pochopitelně sezona skončila, ale musíme se už rozhodovat i s výhledem na příští ročník."

Co Mario Holek?

"Dostal do poraněného místa injekce, postupně se zapojuje do tréninku, ale čas utíká rychle, nedokážu říct, jestli se dá do kupy tak, aby mohl naskočit do zbývajících zápasů."

A Polom?

"Roman už je v plném tréninku, od poloviny minulého týdne."

Kweuke je teď na duši zlomený muž

Naťukli jsme příběh Lea Kweukeho. Ten dostal dvanáctizápasový distanc za to, že zlomil nohu Radku Dosoudilovi z Mladé Boleslavi. Jak teď na Kweukeho působíte? Asi musí být vnitřně zlomený...

"Ano, teď je na duši zlomený... Mluvil jsem s ním o té věci, je to něco, co se stát nemělo a nemůžeme ho nijak omlouvat, byť v tom jeho zákroku úmysl nebyl, což mi i potvrdil."

Kweuke dlouhodobě oslabil tým. Dostal od vedení klubu pokutu?

"Jelikož se nejednalo o úmysl, ale jeho zákrok vyplynul z přemotivovanosti, tak k pokutě nedošlo. Nebylo by správné pokutovat hráče, který bojuje o míč a nemá v úmyslu protihráče zranit."

K odvolání proti výši trestu Sparta nakonec nesáhla...

"Ta výše trestu nás překvapila, nicméně, jak říkám, nechceme Leův zákrok nijak omlouvat, když se vcítíme do pozice zraněného hráče, tak je to jistě neporovnatelné, Radka Dosoudila čeká dlouhá cesta zpět na ligový trávník."

Jaká je Kweukeho perspektiva na Letné? Smlouvu má do léta 2014, byla by teď asi vhodná chvíle k transferu, ale pokud se mu jeho dlouhý trest převede na nové působiště, pak po fotbalistovi, co nesmí hrát, asi velká sháňka nebude...

"Je to komplikace, jak pro hráče, tak pro klub. Leo zůstává pořád součástí našeho týmu, má teď uzpůsobený režim. Po skončení sezony ho čekají reprezentační povinnosti, příprava na Ukrajině a dva kvalifikační zápasy, tak nějakou herní praxi a vytížení přeci jen mít bude."

Útočníkem, na kterého na jaře nejvíc sázíte, je David Lafata. Jak jste s ním spokojen?

"Co se týče jeho přínosu pro tým na hřišti, pak maximálně. Byť některé příležitosti neproměnil, přesto vstřelil důležité góly a za tu krátkou dobu prokázal velkou pracovitost a charakter vůbec. Je to hráč a člověk, který do našeho týmu ideálně zapadá."

Lafata odvede na hřišti i spoustu černé práce v obranné fázi. Až mi třeba v utkání v Liberci přišlo, že je zatavený. Zároveň ho tam také výborně přikryl Kováč...

"To bylo tím, že v Liberci nedostal podporu od rychlých křídel i dalších hráčů. Liberec dal rychlý gól a pak svou hru postavil na hlubším bloku, neměli jsme tam prostor pro zabíhání za obranu. David Lafata není typem hráče, který to zabalí, on se pořád snaží nabízet se, ale tam byl kvalitně pokryt, to je pravda. Proto jsme zareagovali a poslali na trávník další ofenzivní hráče."

Právě na Lafatovi postavila Sparta svůj základní model hry s rychlými kombinacemi po zemi. S tím, že když se nedařilo, přicházela ke slovu varianta číslo dvě, i s nakopávanými míči na vysoké útočníky. Když "model Lafata" začínal v duelech na Baníku či s Jihlavou ztrácet účinnost, neuvažovali jste před Libercem, že byste tam rovnou začali s vysokým útočníkem?

"Nemáme jen jednozákladní rozestavení a model hry. Ale po vyhodnocení všeho vždy vycházíme z toho prvního a v průběhu zápasu pak případně reagujeme změnou rozestavení, když posíláme na trávník dalšího silového hráče. To všechno v kontextu toho, že máme jasnou vizi hry Sparty. A ta vychází z kombinačního fotbalu."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy