Řepka: Sparta? V kabině musíte mít lídra. A ten tam schází

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 5. 2013 5:00
Nemá rád šéfy Sparty Křetínského a Hřebíka, ale letenskému klubu Tomáš Řepka stále fandí. Ztrátu v boji o titul přičítá absenci lídra kabiny
Tomáš Řepka plánuje, že se vrátí na trávníky. Nejlépe v dresu druholigového Mostu
Tomáš Řepka plánuje, že se vrátí na trávníky. Nejlépe v dresu druholigového Mostu | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Chce ještě hrát, nejlépe od příští sezony za Most, jestli se ve druhé lize zachrání. Zároveň ale osmatřicetiletý Tomáš Řepka bedlivě sleduje i to, jak se (ne)daří Spartě.

A mrzí ho, že teď v boji o titul rozhodně nemá optimální pozici. "Sparta pro mě znamená hrozně moc, vždycky jí budu fandit. Že mám problém s lidmi, jako jsou Hřebík nebo Křetínský, to vůbec nesouvisí, to nespojuju. Není to tak, že bych kvůli těm dvěma Spartě nepřál," vysvětluje.

Do majitele klubu Daniela Křetínského a sportovního ředitele Sparty Jaroslava Hřebíka se na Letné velmi ostrými slovy opřel na konci minulé sezony, když tam přijel jako hráč Českých Budějovic (více zde).

Plzeň úplně přejeli, tleskal Řepka

Teď ale vypustil páru, nestresuje se negativními emocemi a věří, že Sparta ještě zabere. "Spartu jsem párkrát v sezoně viděl, třeba proti Plzni zahrála výborně, úplně je přejela. Říkal jsem si, to je dobrý, tohle funguje, takhle by za titulem dojít mohli. Jenže pak se to celé nějak přibrzdilo."

Řepka chvíli hledá důvody, proč Sparta začala bodově ztrácet. "Neporazili Jihlavu, prohráli v Liberci... Ono to není tak jednoduché, jak se to možná někomu zvenku zdá, my jsme taky žádný titul nezískali lehce, musíte bojovat, na každého přijde někdy krize," vypráví.

"Ale to je pak potřeba, aby v té kabině někdo zdvihl prapor a ty ostatní strhnul. Jenže když nad tím tak přemýšlím, takový lídr teď Spartě nejspíš schází," dodává obránce, který se Spartou čtyři tituly získal, ale přinejmenším o jeden ji taky nejspíš připravil.

To když ve finiši ligy na jaře 2008 hodil brněnskému Bestovi míč do obličeje, zkraje utkání se nechal vyloučit, a nastartoval tak černou sparťanskou sérii.

Kweuke? Schválně to neudělal

"Ale aspoň je na tom vidět, že nikdy nic není definitivní. Plzeň teď má náskok pět bodů a má zkušené mužstvo. Ale my jsme tenkrát měli tři kola před koncem náskok pět bodů a ještě jsme se nechali Slavií předstihnout. Tedy i mojí vinou," dobře si pamatuje, co provedl.

"Ukazuje to ale, že dokud je šance, musí se za ní jít," posílá sparťanům energii na dálku.

Do ligového finiše půjde Sparta bez Leonarda Kweukeho, který po tvrdém faulu v poháru dostal dvanáctizápasový distanc.

"Já ten zápas neviděl, ale slyšel jsem, že to nebylo hezký... Jak Lea znám, určitě to ale neudělal schválně, on není ten typ," míní Řepka. "Bojuje, je urostlej, má svoje kila, ono to pak blbě vypadá, když se něco stane.... Ale je to fotbal, stát se holt může všechno..."

Sparta v souboji s Mladou Boleslaví ztratila šanci hrát finále domácího poháru, vzhledem ke ztrátě v ligové tabulce jí hrozí, že si už třetí rok za sebou na žádnou trofej nesáhne.

Tři roky bez trofeje by bylo moc

"Pro klub, jako je Sparta, je přitom velmi důležité sbírat trofeje. Vzhledem k její historii a tradici by tři roky bez poháru byly samozřejmě strašně dlouhá doba," dodává Řepka.

Sám teď ale má dost vlastních starosti, nebo spíš mosteckých. Jako sportovní manažer Baníku Most totiž hráče severočeského klubu tlačí jen očima od lavičky. Pět kol před koncem je Most čtrnáctý, jen bodík nad čarou sestupu.

"Začali jsme nadějně, ale teď přišla černá série, musíme to zlomit, já v záchranu věřím," neskládá Řepka zbraně. Patrně se rozhodne mezi Mostem (21), Opavou (20) a Čáslaví (18). Nad Mostem už jsou kluby s 27 body v tabulce.

"Vůbec neuvažuju v té rovině, co by bylo, kdybychom to snad neměli zvládnout. Už proto, že bych si fotbal chtěl ještě určitě zahrát. A nejlepší by to bylo samozřejmě v Mostě a ve druhé lize," zdůrazňuje Řepka.

Dynamo dal Řepka k soudu

Proč vlastně nehraje? Kvůli svému sporu s Dynamem České Budějovice, kde s ním na konci minulého roku jednostranně rozvázali smlouvu.

"Oni říkají, že jsem volný hráč. Ale kdybych teď za Most nastoupil, tak bych tím uznal, že mají pravdu. A já jsem přesvědčen, že moje smlouva s Dynamem pořád platí, proto po dobu trvání její platnosti jinde hrát nemůžu. Ta klauzule, že na předčasném rozvázání smlouvy by se musely shodnout obě strany, je podle mě naprosto jasná," je si Řepka jistý svou věcí.

Jde mu pochopitelně hlavně o doplacení platu od ledna do června. Arbitrážní komise FAČR ovšem už dvakrát konstatovala, že jeho nárok oprávněný není.

"Takže jsme to dali k soudu, už jsme s mým právníkem podali žalobu," prozrazuje Řepka.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy