LFA chce vzít ligu Peltově asociaci. Tohle bude válka!

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 5. 2013 12:00
Samostatná liga = výrazně lépe prodaná televizní práva, tvrdí Dušan Svoboda, šéf LFA. Jeho protikandidát Jaromír Šeterle celý projekt zpochybňuje.
Sparta a Plzeň se přetahují o titul, v zákulisí pak o to, kdo bude ligu řídit
Sparta a Plzeň se přetahují o titul, v zákulisí pak o to, kdo bude ligu řídit | Foto: CPA

Praha - Na hřištích se válčí o titul, v zákulisí o to, kdo bude v příštích letech ligu řídit. A ten spor nejspíš rozštípne valná hromada Fotbalové asociace ČR.

"Málokterá liga v Evropě má tak levně prodaná televizní práva. Ve chvíli, kdy je bude mít v ruce Ligová fotbalová asociace, bude tu pro kluby šance dosáhnout na mnohem vyšší výtěžek než dnes," je si jist Dušan Svoboda, šéf LFA a místopředseda představenstva Sparty.

A zdůvodňuje tak, proč by řídící struktura ligy i veškeré finanční toky měly napříště fungovat pod kontrolou jeho LFA, která sdružuje kluby I. a II. ligy. Nikoli už tedy pod křídly Fotbalové asociace ČR, kterou řídí Miroslav Pelta.

Svoboda má ale oponenty, kteří to vidí úplně jinak.

Šeterle: Jímá mě z nich hrůza

"Úzká skupinka lidí se tu snaží vytvořit rozkol mezi amatérským a profesionálním fotbalem, a to ve snaze odtrhnout profi-fotbal od FAČR a ovládnout ho. Jímá mě hrůza z toho, že za těmito snahami stojí lidé, kteří buď ve své činnosti pro fotbal ještě nic nedokázali, nebo se podílejí na řízení klubu, jehož hospodaření končí každoročně s několikasetmiliionovou ztrátou," to je reakce Jaromíra Šeterleho s jasným rýpnutím do Svobodovy dlouhodobě prodělečné Sparty.

Kdo je Jaromír Šeterle? Dlouholetý funkcionář Chebu, Slavie, či Mladé Boleslavi, který se podle všeho právě Svobodovi postaví 8. června na valné hromadě FAČR. V souboji o pozici místopředsedy za ligu.

"Jestli se právě tam bude rozhodovat o tom, zda liga bude samostatná, nebo ne? Je to možné... Každopádně nás ještě čeká ligové shromáždění, kde se k té věci kluby budou moci vyjádřit," upozorňuje Svoboda. Kluby se v Praze sejdou tento čtvrtek.

O tom, že je svár o samostatnost ligy na svazu v praxi jen dalším bojištěm války mezi Spartou a Plzní, svědčí i postoje šéfů obou klubů k tomuto problému.

Křetínský je pro, Paclík kritizuje

Zatímco Daniel Křetínský označuje projekt samostatnosti ligy pod křídly LFA za jednoznačně dobrý a všem ligovým klubům prospěšný, jeho plzeňský rival Tomáš Paclík vidí problém v tom, že za celým "osamostatňovacím procesem" stojí podle něj právě Sparta.

"Téma samostatnosti ligy by se muselo dobře připravit. Dneska si pan Svoboda ze Sparty vytvořil organizaci jménem LFA a řídí si ji úplně sám bez ohledu na všechny předpisy a pravidla. Z jeho strany to není cesta k vyřešení problémů českého fotbalu, ale řízená manipulace, která ve mně nevzbuzuje žádnou důvěru," říká Paclík.

Dušan Svoboda argumentuje věcně. "Proč by se na řízení profesionálního fotbalu měli podílet funkcionáři z amatérské sféry? Proč bychom nemohli mít vlastní komise, třeba disciplinární i jiné, mít v nich profesionály a za jejich práci je honorovat? V profesionálním fotbale fungují úplně jiné zákonitosti než v amatérském, potřebuje profesionální řízení."

V tom, že by ligu přestala řídit Fotbalová asociace ČR, vidí dvě nadějné perspektivy. "V českém sportovním prostředí má málokterá značka tak špatnou reputaci jako FAČR. Když ovšem začneme profesionální fotbal nabízet pod značkou jinou, bude tu větší šance oslovit fanoušky, média a sponzory bez nánosů afér z minulosti."

Televizní práva, to je, oč tu běží

Především se pak Svoboda upíná k byznysové stránce věci. V současnosti drží televizní a marketingová práva ligy společnost STES, dceřiná firma FAČR. Svoboda je přesvědčen, že televizní práva bude LFA umět zobchodovat lépe než STES.

Ten zmíněná práva prodal firmě KPS Media a přínos tohoto obchodu pro kluby činí ročně asi 100 milionů korun.

"Jenže prakticky všechny ligy v Evropě prodávají svá práva s mnohem větším výtěžkem. Jasně, že se nemůžeme měřit s anglickou či německou ligou, ale mnohem větší hodnoty než ten náš mají televizní kontrakty v Maďarsku, Polsku, Rakousku, Belgii... A platí to, ať to rozpočítáte jakkoli, na počet klubů, počet obyvatel, na HDP dané země... Ve všech těch žebříčcích je Česko na jednom z posledních míst," zdůrazňuje Svoboda.

Jak chce tedy dosáhnout vyššího výtěžku? "Klíčové je pro nás datum 1. 7. 2014," říká Svoboda. O den dříve vyprší současná smlouva STES s KPS Media. "A pokud bude práva na ligu držet LFA, dá je na volný trh. Ať se do soutěže o ně klidně znovu přihlásí STES. Ale jistě se ozvou i jiné agentury, v Česku působí třeba BPA nebo Česká sportovní... Já jsem přesvědčen, že velký zájem o ta práva budou mít agentury ze zahraničí. Nebo práva prodáme napřímo televizím. Ale jsem přesvědčen, že tenhle model by byl každopádně mnohem úspěšnější než ten současný," říká Svoboda.

Svobodův plán: placené kanály

Podle něj je cesta úspěchu v tom, že si fanoušci budou za televizní fotbal platit. "U nás se na ligu díváme na volně šiřitelných kanálech, v zahraničí tomu tak není. Já jsem přesvědčen, že cesta vede přes placené kanály, že si za zápasy Sparty, Slavie, Plzně a dalších klubů budou fanoušci ochotni zaplatit."

Oponent Jaromír Šeterle ovšem Svobodův optimismus nesdílí. "Těžko uvěřit, že právě hlasatelé takových změn přivedou český fotbal k větší prosperitě. LFA existuje dva a půl roku a za tu dobu jen spotřebovává a hodlá spotřebovávat peníze klubů z jejich společných prostředků, a to v řádech desítek milionů. Efekt jejich vynaložení mi jaksi uniká..."

Činnost Svobodovy LFA zatím probíhala zejména ve sféře marketingu. "Kluby vůbec nechápou, že je něco takového potřeba. Ale my registrujeme spoustu pozitivních citací v tisku, spustili jsme nové webové stránky ligy, publikujeme její časopis... Tyhle věci nepřinášejí efekt okamžitě, ale v určitém horizontu určitě. V každé normální firmě, pokud svůj produkt chtějí prodat, musí nějakou část rozpočtu uvolnit na jeho reklamu a marketing, to chápou všichni a všude, jen někteří kluboví funkcionáři ještě ne," diskutuje Svoboda na dálku.

Šeterle: Liga už samostatná je

"Pokud budu kandidovat, pak bude pochopitelněi jedním z mých cílů zajistit pro české kluby větší finanční prostředky. Souhlasím i s tím, že liga by měla být po stránce operativního řízení  i strukturálního uspořádání samostatná. Jenže po mém soudu ona už dávno samostatná je, už podle současného statutu ligového shromáždění," míní Jaromír Šeterle.

"Co mi na současné situaci v českém fotbale vadí, je ta nepřátelská, vyhrocená atmosféra. Měli bychom místo toho všichni směřovat opět k větší kolegialitě,“ dodává ještě potenciální kandidát Šeterle

"Ano, všechny věci se dají dělat lépe než teď. Ale nemyslím si, že je nutné kvůli tomu úplně měnit strukturu českého fotbalu a ten profesionální úplně izolovat od zbytku fotbalového hnutí v ČR."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Chorvatští tenisté jsou v semifinále Davis Cupu

Chorvatští tenisté jsou prvními semifinalisty Davis Cupu. Domácí Itálii porazili v Turíně 2:1 díky rozhodujícímu bodu světových jedniček ve čtyřhře Nikoly Mektiče s Matem Pavičem.

Chorvaté dál mohou snít o třetí trofeji, zatím ji získali dvakrát: v roce 2005 a před třemi lety, kdy u toho byl i nynější člen týmu Marin Čilič. Na finálovém turnaji nyní narazí na lepšího ze středečního souboje Srbsko - Kazachstán.

První bod pro Chorvaty získal Borna Gojo, jenž překvapivě zdolal Lorenza Sonega ve třísetové bitvě 6:2, 2:6 a 6:2. "Je to skvělé. Věděli jsme, že musíme ze singlů získat alespoň bod, protože našemu deblovému páru věříme," řekl 279. hráč žebříčku.

Jenže bývalý vítěz US Open Čilič na Goja nenavázal. Světové desítce Janniku Sinnerovi v dalším strhujícím dramatu podlehl po téměř třech hodinách. Třiatřicetiletý Čilič přitom měl k dobru set a brejk a podával na vítězství, ale o 13 let mladší Sinner dal domácím Italům naději.

"Nejdůležitější je, že jsme stále ve hře," řekl po vítězství 3:6, 7:6 a 6:3. Přání italských fanoušků v Pala Alpitour se však nesplnilo. Favorizovaná dvojice Mektič, Pavič přehrála 6:3 a 6:4 Sinnera a Fabia Fogniniho.

V úterý v Innsbrucku se utkají ve druhém čtvrtfinále přemožitelé českého daviscupového týmu Britové s Němci, následuje duel Srbsko - Kazachstán a ve čtvrtek Rusko - Švédsko. Finále o salátovou místu bude hostit v neděli Madrid.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru - čtvrtfinále v Turíně:

Itálie - Chorvatsko 1:2

Sonego - Gojo 6:7 (2:7), 6:2, 2:6, Sinner - Čilič 3:6, 7:6 (7:4), 6:3, Fognini, Sinner - Mektič, Pavič 3:6, 4:6.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dopravu na dálnici D2 u Hustopečí zastavil požár kamionu, nyní je už znovu průjezdná

Požár návěsu kamionu dnes v 19:40 zastavil dopravu na 18. kilometru dálnice D2 ve směru na Brno. Mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák uvedl, že uzavírka bude trvat pravděpodobně několik hodin, ČTK to řekl před 21:00. Náklad bylo podle něj nutné z návěsu vyskládat, po dohašení ho bude nutné odklidit. Jeden jízdní pruh hasiči zprovoznili ve 21:30.

"Na dálnici D2 hoří návěs kamionu. 18. kilometr ve směru do Brna je v tuto chvíli neprůjezdný. Hasíme několika vodními proudy," uvedli jihomoravští hasiči před 20:00 na twitteru.

Řidiči, kteří potřebovali místo objet, museli opustit dálnici sjezdem na 25. kilometru na Hustopeče, zpět se vraceli na 11. kilometru u Blučiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Začíná soud s Maxwellovou, která údajně pomáhala Epsteinovi zneužívat dívky

U soudu v New Yorku v pondělí začalo hlavní líčení v procesu s bývalou blízkou spolupracovnicí a přítelkyní zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. Britka Ghislaine Maxwellová podle amerických prokurátorů napomáhala sexuálnímu vykořisťování dívek, za které měl být Epstein souzen, než v létě roku 2019 ve vězení spáchal sebevraždu. Dnes 59letá obžalovaná, která má i americké a francouzské občanství, vinu ve všech bodech obžaloby odmítá.

Prokuratura jí připisuje "klíčovou roli při rekrutování a zneužívání" několika neplnoletých žen v souvislosti s údajným Epsteinovým obchodováním se sexuálními službami. V žalobě jedna z údajných obětí Maxwellovou popisuje jako "nejvýše postavenou zaměstnankyni" Epsteinovy kuplířské operace. Podle prokurátorů si opakovaně získávala důvěru dívek tím, že je brala do kina, kupovala jim dárky a mluvila s nimi o jejich intimním životě.

Obžaloba má celkem osm bodů, při odsuzujícím verdiktu v každém z nich by Maxwellová mohla dostat až 80 let odnětí svobody, napsala agentura Reuters. Její právníci obžalobu prezentují tak, že prokuratura si Britku vybrala jako obětního beránka poté, co přišla o možnost stíhat Epsteina.

Ve vazbě je od loňského července, kdy americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil její zatčení v "krásném sídle" ve státě New Hampshire. Její právní zástupci i příbuzní si opakovaně stěžovali na podmínky, v jakých je zadržovaná, s žádostmi o vypsání kauce ovšem neuspěli.

Další zprávy