Věčně nespokojení fanoušci versus kouč Rada. Co by dělali Jablonečtí v kůži sparťanů?

Marek Janoš Marek Janoš
30. 7. 2019 8:10
Všechno je úžasné, ale nikdo není spokojený. Touto větou se americký komik Louis C.K. pokusil popsat dnešní svět. Jeho slogan dobře sedí i na fanoušky Jablonce. Ti byli v zápase se Slováckem hodně netrpěliví a trenér Petr Rada jim to dal nakonec po hladké výhře 6:0 pořádně sežrat. Věčné nespokojence by možná vyléčilo, kdyby si chvíli zkusili fandit Spartě.
Sparta - Slovácko
Sparta - Slovácko | Foto: Milan Kammermayer

Letenští totiž opět ztratili, a to na půdě staronového člena šestnáctičlenné ligové party. České Budějovice navíc dlouho sahaly po výhře, nakonec z toho byla díky trefám Kangy a Tetteha remíza 2:2.

Sparta potřebuje Kozáka

Potvrzuje se to, o čem se často mluvilo před sezonou. Fanoušci Sparty budou muset být trpěliví. Jenže kde mají brát? Po pěti letech útrap bez trofeje hrdí příznivci nejúspěšnějšího ligového klubu chtějí úspěchy. A ideálně hned. Jenže po třech kolech už jejich tým ztrácí na čelo tabulky pět bodů po remíze s nováčkem soutěže.

Zápas s Dynamem Letenští špatně rozehráli. V prvním poločase nedokázali slabšího soupeře pořádně ohrozit, až na správně neuznaný gól Hložka. Navíc do šatny z penalty inkasovali na 0:2. Pak Sparta zapnula, a dokonce se jí podařilo vyrovnat.

K senzačnímu obratu potřebovala ještě jednu branku, ale tu nevstřelila. Útočník a kapitán Libor Kozák opět neproměnil své šance, které mohly k výhře vést. Přestože Sparta neodehrála bůhví jaké utkání, jeho góly chyběly.

Kozák na Letné svou pověst střelce zatím nenaplňuje a příliš platný není ani v mezihře týmu. Trenér Václav Jílek přitom nutně potřebuje, aby se jeho kanonýr probudil. Úspěch sezony bude do značné míry záviset na dvojzápase Evropské ligy s tureckým Trabzonsporem a úvodní dějství je na programu už za týden.

Na co poukázal Rada

Louis C.K. říká ještě jednu věc: Možná bychom si měli zkusit zase chodit s oslem na trh, reaguje na řeči o zkaženém světě a hroutící se civilizaci. Podobný "návrat ke kořenům" by asi prospěl i fanouškům Jablonce.

Ti byli v zápase se Slováckem hodně netrpěliví a emotivní trenér Petr Rada jim po zápase přes média vyčinil. A to z neobyčejně pevné pozice. Když diváci v prvním poločase pískali na hráče a nadávali jim za maličko laxnější přístup a tu a tam zpětnou přihrávku, netušili, co přijde. Ve druhém poločase Jablonec smetl soupeře pěti góly a radoval se z neobyčejně vysokého vítězství 6:0.

Je to paradox, Jablonec prožívá nejúspěšnější období ve své historii, ale návštěvnost stagnuje a v posledních letech patří mezi nejhorší v lize. Podobně tomu ale bylo i nedávno v Olomouci, když tým po návratu do ligy skončil senzačně čtvrtý. Trenér Rada zmínil i netrpělivé fanoušky Baníku.

Přitom český klubový fotbal zažívá jednoznačně období vzestupu. Jasně, česká reprezentace už nehraje na Euru o bronz jako dřív, čeští hráči nezvedají v top evropských klubech trofeje nad hlavu tak často a rozhodčí dál dělají chyby.

Na druhou stranu ale do české ligy míří zajímaví hráči, klubům se daří prodávat je do zahraničí a v posledních letech jsou čeští zástupci úspěšní i v evropských pohárech. Vzpomeňme účasti Sparty a Slavie ve čtvrtfinále Evropské ligy nebo účasti Plzně v Lize mistrů.

Trenér Rada svérázným způsobem poukázal na podivnou namlsanost fanoušků Jablonce. Na jeho slovech něco je. Sám si navíc dobře uvědomuje, v jaké je situaci, a přesně ji popsal. V létě mu šéf klubu Miroslav Pelta rozprodal před boji o skupinu Evropské ligy kádr, Rada musí rychle dát dohromady novou základní jedenáctku. Třeba jako v zimě po odchodech klíčových hráčů Hanouska a Masopusta.

Je to velký rozdíl v kontrastu se Spartou, kterou opory v posledních přestupových obdobích neopouštěly. Naopak směrem na Letnou přišlo jen za poslední dvě okna jedenáct nových hráčů. A fanoušci dál trpí neutěšené výsledky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy