Strom ve vápně nevyroste. Reálnější je vize, že o ligovém titulu rozhodnou hygienici

Jiří Škuba Jiří Škuba
20. 5. 2020 12:22
Ligový zápas mezi Mladou Boleslaví a Slavií je na programu až v úterý, skóre vzájemného souboje se ale nepříznivě mění už od konce minulého týdne. Oba týmy mají po jednom pozitivně testovaném hráči na onemocnění covid-19. Co se stane, pokud bude muset celý tým do karantény, nikdo netuší.
Na zápas Mladé Boleslavi se Slavií je nyní upřena největší pozornost
Na zápas Mladé Boleslavi se Slavií je nyní upřena největší pozornost | Foto: Milan Kammermayer

"Já nevím, co se stane, když třeba ve vápně vyroste za poločas strom. Jenom říkám, že na nás může spadnout meteorit, může být třetí světová válka, to všechno se může stát," reagoval předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda na jeden z dotazů během tiskové konferenci po grémiu LFA, na kterém si kluby odhlasovaly dohrání první a druhé ligy v "turbo módu".

Od té doby proběhlo plošné testování téměř 1500 hráčů, členů realizačních týmů a funkcionářů. Pozitivně zatím vyšly dva testy: jeden v Mladé Boleslavi, druhý v Edenu. V obou případech u mladých hráčů, v obou případech s bezpříznakovým průběhem.

Slavia zrušila přípravný zápas s Jihlavou a přešla do nařízené hibernace. V pátek má proběhnout první kontrolní test a pokud bude další testování negativní, klub chce v úterý proti Boleslavi hrát. Středočeši mezitím podstoupili druhé kolo testování a bez dalšího pozitivního nálezu se vrátili k plnohodnotnému tréninku.

"Epidemiologické šetření v každém ohnisku nákazy provádí Krajská hygienická stanice, která rozhodne, kolik členů týmu musí do karantény na základě vyhodnocení situace a blízkosti kontaktu. To bude platit i pro každou takovou situaci v budoucnu," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Krajští hygienici tedy budou mít v gesci určit to, v jakém rozsahu se klubu dotknou opatření v případě nákazy, kdo z týmu místo na hřiště zamíří domů do karantény. Což může být v konečném důsledku rozhodující pro boj o titul nebo o záchranu.

Scénář, tedy co se stane, pokud se nákaza v budoucnu potvrdí ne u jednoho nebo u dvou, ale u více hráčů, zůstává bez jasného řešení. Když to v klubu bouchne, jak říkají epidemiologové.

"Jestli bude následkem toho soutěž ještě regulérní, například kdyby muselo více klubu hrát jen s náhradníky nebo dokonce s juniorkou, si musí posoudit samotné kluby a jejich asociace. To není rozhodnutí epidemiologů. My jsme jim doporučili postupy, jak dosáhnout toho, aby když bude pozitivně testován někdo z týmu, skončilo v karanténě co nejméně jeho členů," dodal Maďar.

Bod zlomu, ve kterém přestává být soutěž regulérní, LFA jasně definovaný nemá. "Pokud se nějaký klub ocitne v karanténě, sejde se Ligové grémium, tedy zástupci všech klubů, které rozhodne o dalších krocích," vysvětluje tiskový mluvčí asociace Štěpán Hanuš.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy