Spartu spasila jediná střela na bránu. Plzeň schytala debakl, Slavia slaví v Olomouci

Aktualizováno 12. 11. 2023 20:30
Baník Ostrava v utkání 15. kola Fortuna:ligy přehrával pražskou Spartu, nakonec ale prohrál 0:1, když jedinou branku zápasu vstřelil krátce po obrátce stoper Pražanů Filip Panák. Viktoria Plzeň šokovala své fanoušky domácí porážkou 1:4 se Slováckem, naopak pražská Slavia zvítězila 3:1 na hřišti Olomouce.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Dalibor Sosna

Fotbalisté pražské Sparty v 15. kole první ligy zvítězili ve šlágru v Ostravě 1:0. Stačila jim k tomu jediná střela mezi tyče, kterou ve 48. minutě vyslal hlavou po rohu Filip Panák. Letenský obhájce titulu v nejvyšší soutěži podruhé za sebou vyhrál, popáté z posledních šesti kol naplno bodoval a pojistil si vedení v tabulce. Baník před vyprodaným stadionem utrpěl druhou domácí ligovou porážku po sobě a je šestý.

Ostrava před 15 tisíci diváků měla mnohem lepší vstup do zápasu a držela Pražany pod stálým tlakem na své útočné polovině. Po několika náznacích šancí přišla v 19. minutě první vyložená, kterou ale Rigovi po narážečce uvnitř šestnáctky zlikvidoval gólman Vindahl.

Sparta se proti aktivně hrajícímu soupeři vůbec neprosazovala. Po ojedinělé akci sice sudí Petřík nejprve proti Baníku nařídil penaltu za faul na Zeleného, posléze ji ale po konzultaci s videorozhodčím odvolal kvůli předcházejícímu ofsajdu. Jinak hosté v první polovině nepředvedli takřka nic nebezpečného a spíše se jím probránili k bezgólové remíze.

S úvodem druhého poločasu Pražané odhodili pasivitu a hned ve 47. minutě se Pavelkova rána z šestnáctky mihla těsně kolem tyče. Hosté pokračovali v tlaku. Ve 48. minutě si Panák našel na malém vápně centr z rohového kopu a hlavičkou, která byla prvním střeleckým pokusem Sparty mezi tyče v utkání, otevřel skóre. Letenský zadák v lize skóroval poprvé od předloňského září.

Domácí se pak ve své útočné snaze zapomněli vepředu, Pavelka měl v 54. minutě po brejku další stoprocentní příležitost, ale sám před Letáčkem vystřelil vedle brány. Slezané pak obnovili své územní obléhání sparťanského vápna.

V závěru domácí stupňovali tlak i frekvenci centrů do vápna a v 89. minutě i soupeři pořádně zatopila. Rigo však stál při odraženém míči zády k bráně a nestačil svou dorážku usměrnit mezi tyče.

Letenští už cenné tři body udrželi a zlepšili si náladu po čtvrteční porážce 1:2 v Evropské ligy v Glasgow s Rangers. Sparťané v nejvyšší soutěži s Ostravou počtrnácté za sebou bodovali.

Novákovi zhořkla premiéra

Slavia zvítězila v Olomouci 3:1. Pražané vyhráli počtvrté z posledních pěti zápasů nejvyšší soutěže a částečně odčinili týden starou minulou porážku doma s Plzní. Červenobílí v polovině základní části nadále ztrácejí na obhájce titulu Spartu ze druhého místa tabulky dva body.

Hosty poslal na Hané už ve čtvrté minutě do vedení Conrad Wallem, na konci první čtvrthodiny vyrovnal Jakub Pokorný. Ještě do přestávky vrátil Pražanům náskok Michal Tomič a pojistku přidal v 56. minutě Václav Jurečka. Hanáci nebodovali po čtyřech kolech a třech remízách za sebou a v tabulce jim patří sedmá příčka.

V sestavě Hanáků se poprvé po návratu ze zahraničí představil bývalý český reprezentant Novák, který v české lize nastoupil po osmi letech. Kouč Pražanů Trpišovský udělal po čtvrtečním vítězství 2:0 nad AS Řím v Evropské lize čtyři změny v základní sestavě.

Dva z odpočatých hráčů se hned v úvodu postarali o vedoucí gól. Obrana Olomouce ještě odvrátila rohový kop, ale na následný Ševčíkův centr si nejlépe naskočil Wallem a svým druhým gólem v ligové sezoně otevřel skóre.

Nápor Pražanů otupila 15. minuta. Vodháněl našel centrem z přímého kopu v pokutovém území hlavu Pokorného, který nedal brankáři Mandousovi šanci. Sedmadvacetiletý stoper se trefil potřetí v ligové sezoně.

Ve 24. minutě byl blízko druhému gólu Wallem, jenže jeho tvrdou střelu odvrátil na roh Pokorný. Jinak se poté v úvodním dějství hrálo převážně ve středu pole. Až ve 43. minutě propasíroval Provod centr z levé strany do malého vápna, kde se nejlépe zorientoval Tomič a poslal Slavii znovu do vedení.

Slovenský krajní bek či záložník ve druhém venkovním ligovém utkání po sobě zaznamenal vítězný gól, před dvěma týdny nasměroval červenobílé k výhře 2:0 v Ďolíčku nad Bohemians 1905.

Naději na vyrovnání udržel pro domácí po změně stran gólman Digaňa, který chytil šanci Van Burena. Po brejku se pak neprosadil na druhé straně domácí Juliš. Naopak Jurečka v 56. minutě svou akci z pravé strany za pomocí teče Pokorného proměnil a zajistil Pražanům dvoubrankový náskok. Člen širšího kádru české reprezentace navázal na čtvrteční gól proti AS Řím.

Slávisté měli převahu. Do další šance se dostal Masopust, který ovšem Mandousovu branku vysoko přestřelil. Pražané se pak zaměřili na hlídání náskoku a v 78. minutě se vyznamenal Mandous, když vytáhl na roh hlavičku střídajícího Fialy.

Další komplikace už hosté nepřipustili a vyhráli posedmé z posledních osmi vzájemných ligových duelů. Červenobílí venku v nejvyšší soutěži podeváté za sebou bodovali a jsou tam nejlepším týmem v sezoně. Sigma doma v lize potřetí z posledních čtyř zápasů nezvítězila.

Slovácko šokovalo Plzeň

Plzeňští fotbalisté v 15. kole první ligy překvapivě podlehli Slovácku vysoko 1:4 a doma v nejvyšší soutěži podruhé za sebou prohráli. Viktorii poslal v 17. minutě do vedení Tomáš Chorý, ale krátce před pauzou srovnal Merchas Doski. Po změně stran se mezi 63. a 72. minutou dvakrát trefil Marek Havlík a jeden gól dal Pavel Juroška.

Západočeši nenavázali na týden staré vítězství 2:1 na Slavii a prohráli potřetí z posledních čtyř kol. Doma v lize utrpěli nejvyšší porážku od března 2012, kdy podlehli Olomouci 0:4. Viktoria je v neúplné tabulce čtvrtá, ale má k dobru odložené utkání v Mladé Boleslavi. Slovácko zvítězilo po třech kolech a posunulo se na páté místo.

Trenér Koubek udělal v plzeňské základní sestavě tři změny oproti čtvrtečnímu vítěznému zápasu v Evropské konferenční lize s Dinamem Záhřeb (1:0). V záloze nastoupili Holík, Bucha a Sýkora místo Kopice, Traorého a Šulce. Do branky Slovácka se po dvouzápasové pauze vrátila uzdravená jednička Heča.

Hosté začali aktivněji a vytvořili si i první velkou šanci. Po Ciciliově průniku v 11. minutě bývalý dlouholetý plzeňský záložník Petržela trefil tečovanou střelou břevno.

O šest minut později otevřeli skóre Západočeši. Cadu hrající 100. duel v české lize přesným centrem našel Chorého a ten hlavičkou zblízka nezaváhal. Reprezentační nováček připsal třetí gól v ligové sezoně a navázal na proměněnou penaltu proti Dinamu.

Domácí mohli po půlhodině hry náskok pojistit, ale branka Jirky neplatila kvůli ofsajdu. Slovenský křídelník, jenž v minulém kole zařídil dvěma góly vítězství na Slavii, poté zamířil z dorážky do břevna po Sýkorově střele.

Ve 43. minutě Slovácko vyrovnalo. K odraženému míči se před pokutovým územím dostal Doski, zaseknul si balon před Sýkorou a přízemní střelou, kterou zřejmě lehce tečoval Dweh, překonal gólmana Staňka. Irácký bek se v ligové sezoně prosadil poprvé.

Plzeňští se střídajícími záložníky Kopicem a Traorém začali druhý poločas velkým náporem, Heča podržel hosty po hlavičce Dweha nebo střele Sýkory. Poté ale převzalo iniciativu Slovácko. Juroška se hladce protáhl mezi několika protihráči, míč sice ztratil, ale volný Havlík se v 63. minutě blýskl výstavní umístěnou ranou do horního rohu branky.

Celek z Uherského Hradiště dál dominoval. Hned za tři minuty Staněk vytáhl Petrželovu střelu a Juroška z dorážky nezaváhal. Ofenzivní záložník se dočkal premiérové ligové branky při svém 32. startu.

Ke zmaru Viktorie v 72. minutě přispěl i Kalvach, který špatnou přihrávkou vyslal do šance Ciciliu. Po jeho zblokovaném pokusu propadl míč k Havlíkovi, jenž překonal Staňka počtvrté. Aktuálně nejlepší střelec Slovácka si v ligovém ročníku polepšil na pět branek. Tým z Uherského Hradiště skóroval čtyřikrát z pěti pokusů mezi tyče.

Plzeňské mužstvo v závěru nedokázalo zápas ani zdramatizovat. Západočeši v nejvyšší soutěži neporazili Slovácko potřetí za sebou, doma s ním v lize prohráli po pěti zápasech.

15. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 48. Panák. Rozhodčí: Petřík - Paták, Vlček - Černý (video). ŽK: Ewerton, Kubala, Lischka, Ndefe - Kuchta, Vindahl, Priske (trenér). Diváci: 15.081 (vyprodáno).

Ostrava: Letáček - Ndefe, Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta, Kubala (80. Almási), Boula, Rigo (90.+8 Frydrych), Ewerton (86. Šín) - Tanko (80. Klíma). Trenér: Hapal.

Sparta: Vindahl - Vitík, Paták, Sörensen - Preciado (81. Wiesner), Pavelka, Laci (70. Sadílek), Zelený - Birmančevič, Haraslín (63. Karabec) - Kuchta. Trenér: Priske.

Sigma Olomouc - Slavia Praha 1:3 (1:2)

Branky: 15. Pokorný - 4. Wallem, 43. Tomič, 56. Jurečka. Rozhodčí: Volek - Hájek, Machač - Všetečka (video). ŽK: Breite, Zmrzlý, Vodháněl - Jurečka, Vlček, Wallem, Douděra, Trpišovský (trenér). Diváci: 8897.

Olomouc: Digaňa - Chvátal (66. Křišťál), Pokorný, Novák, Zmrzlý - Ventúra, Breite - Vodháněl (85. Dele), Zorvan (66. Pospíšil), Navrátil (66. Sláma) - Juliš (74. Fiala). Trenér: Jílek.

Slavia: Mandous - Masopust, Ogbu (46. Vlček), Holeš - Tomič (83. Dumitrescu), Ševčík (78. Hromada), Oscar, Wallem - Provod, Jurečka (78. Chytil) - Tijani (46. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 1:4 (1:1)

Branky: 17. Chorý - 63. a 72. Havlík, 43. Doski, 66. Juroška. Rozhodčí: Pechanec - Váňa, Podaný - Machálek (video). ŽK: Kalvach, Staněk, Traoré - Reinberk. Diváci: 8402.

Plzeň: Staněk - Dweh, Hranáč, Jemelka - Holík (46. Kopic), Bucha (46. Traoré), Kalvach (78. Vlkanova), Cadu - Sýkora (60. Šulc) - Jirka (67. Kliment), Chorý. Trenér: Koubek.

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec, Doski - Valenta, Trávník (89. Kohút) - Petržela (75. Sinjavskij), Havlík (89. Holzer), Juroška (83. Hofmann) - Cicilia. Trenér: Svědík.