Sparta spustila velké pátrání kvůli zraněným. Na vině může být i podloží tréninkového hřiště

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 12. 2016 14:17
Pražskou Spartu na podzim zdecimovala vlna zraněných opor. Proč, ptají se funkcionáři letenského klubu, který přezimuje na třetí místě ligové tabulky.
Martin Frýdek je jedním z hráčů, které Sparta dlouhodobě postrádá.
Martin Frýdek je jedním z hráčů, které Sparta dlouhodobě postrádá. | Foto: ČTK

Praha - Velký počet zranění, který v podzimní části trápil fotbalovou Spartu, nelze podle generálního ředitele klubu Adama Kotalíka považovat jen za souhru okolností. Letenský celek se proto zabýval řadou možných příčin a dokonce kvůli tomu řešil i stav podloží tréninkového hřiště.

Spartě na podzim vypadla kvůli zraněním řada opor včetně Tomáše Rosického, Lukáše Váchy, Costy, Josefa Šurala, Martina Frýdka nebo Davida Bičíka. "Větší počet zraněných hráčů nás postihl podruhé za sebou, takže to už nelze považovat úplně za souhru okolností," napsal Kotalík.

"Zabývali jsme se velmi detailně všemi možnými příčinami od vyhodnocení tréninkového procesu, přes zatížení a regeneraci hráčů, různé zdravotní testy, materiální vybavení, až po takové detaily jako je třeba stav podloží tréninkového hřiště," dodal letenský funkcionář.

"Není možné říct, že by za to mohla jedna konkrétní příčina," prohlásil Kotalík. "Ale v každém zkoumaném segmentu jsme našli rezervy, které můžeme zlepšit. Takže od zimní přípravy začneme celou řadu věcí v této oblasti měnit a zdokonalovat," dodal.

Velká marodka však dala šanci sparťanským mladíkům a za áčko tak nastoupili například Václav Dudl (17 let), Filip Havelka (18), Zinedin Mustedanagič (18), Daniel Köstl (18) nebo Michal Sáček (20). "Je to spíš otázka na trenéry, ale mladí hráči, kteří dostali svou šanci, jednoznačně prokázali, že mají velký potenciál a je třeba s nimi počítat," poznamenal Kotalík.

"Určitě budeme chtít, aby s nimi trenéři nadále pracovali a systematicky je postupně zapracovávali do seniorského fotbalu," přidal letenský funkcionář. Sparta už také dostala na nadějné mladíky několik nabídek. "To mohu potvrdit. O některé mladé hráče již projevily zájem prvoligové kluby a rády by je získaly na hostování," dodal.

Navzdory velké marodce se Spartě podařilo v Evropské lize podruhé za sebou projít do jarního play off, kde se v únoru utká s Rostovem. Na domácí scéně už se Letenským tolik nevedlo a po 16 kolech jim patří třetí příčka se ztrátou tří bodů na druhou Slavii a čtyř na první Plzeň, která má ještě zápas k dobru.

"Podzim samozřejmě hodnotíme trochu rozporuplně. V lize jsme určitě chtěli být výš, třetí místo není něco, s čím bychom mohli být spokojení, ale podzimní sezonu výrazně ovlivnila vlna zranění, která tým postihla," uvedl Kotalík. "S ohledem na tuhle skutečnost je zejména výsledek v Evropě malým zázrakem a hráči, kteří zůstali zdraví, i celý realizační tým zaslouží uznání a respekt," dodal.

Sparta také musí vyřešit složení trenérského týmu pro jarní část sezony. Od září tým dočasně vedl David Holoubek, který ale bude mít potřebnou licenci až v květnu, takže v závěru podzimu jako hlavní trenér vystupoval Zdeněk Svoboda. "O složení realizačního týmu na jaro máme víceméně jasno a budeme o tom informovat v nejbližších dnech," uvedl Kotalík.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy