Sparta spustila velké pátrání kvůli zraněným. Na vině může být i podloží tréninkového hřiště

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 12. 2016 14:17
Pražskou Spartu na podzim zdecimovala vlna zraněných opor. Proč, ptají se funkcionáři letenského klubu, který přezimuje na třetí místě ligové tabulky.
Martin Frýdek je jedním z hráčů, které Sparta dlouhodobě postrádá.
Martin Frýdek je jedním z hráčů, které Sparta dlouhodobě postrádá. | Foto: ČTK

Praha - Velký počet zranění, který v podzimní části trápil fotbalovou Spartu, nelze podle generálního ředitele klubu Adama Kotalíka považovat jen za souhru okolností. Letenský celek se proto zabýval řadou možných příčin a dokonce kvůli tomu řešil i stav podloží tréninkového hřiště.

Spartě na podzim vypadla kvůli zraněním řada opor včetně Tomáše Rosického, Lukáše Váchy, Costy, Josefa Šurala, Martina Frýdka nebo Davida Bičíka. "Větší počet zraněných hráčů nás postihl podruhé za sebou, takže to už nelze považovat úplně za souhru okolností," napsal Kotalík.

"Zabývali jsme se velmi detailně všemi možnými příčinami od vyhodnocení tréninkového procesu, přes zatížení a regeneraci hráčů, různé zdravotní testy, materiální vybavení, až po takové detaily jako je třeba stav podloží tréninkového hřiště," dodal letenský funkcionář.

"Není možné říct, že by za to mohla jedna konkrétní příčina," prohlásil Kotalík. "Ale v každém zkoumaném segmentu jsme našli rezervy, které můžeme zlepšit. Takže od zimní přípravy začneme celou řadu věcí v této oblasti měnit a zdokonalovat," dodal.

Velká marodka však dala šanci sparťanským mladíkům a za áčko tak nastoupili například Václav Dudl (17 let), Filip Havelka (18), Zinedin Mustedanagič (18), Daniel Köstl (18) nebo Michal Sáček (20). "Je to spíš otázka na trenéry, ale mladí hráči, kteří dostali svou šanci, jednoznačně prokázali, že mají velký potenciál a je třeba s nimi počítat," poznamenal Kotalík.

"Určitě budeme chtít, aby s nimi trenéři nadále pracovali a systematicky je postupně zapracovávali do seniorského fotbalu," přidal letenský funkcionář. Sparta už také dostala na nadějné mladíky několik nabídek. "To mohu potvrdit. O některé mladé hráče již projevily zájem prvoligové kluby a rády by je získaly na hostování," dodal.

Navzdory velké marodce se Spartě podařilo v Evropské lize podruhé za sebou projít do jarního play off, kde se v únoru utká s Rostovem. Na domácí scéně už se Letenským tolik nevedlo a po 16 kolech jim patří třetí příčka se ztrátou tří bodů na druhou Slavii a čtyř na první Plzeň, která má ještě zápas k dobru.

"Podzim samozřejmě hodnotíme trochu rozporuplně. V lize jsme určitě chtěli být výš, třetí místo není něco, s čím bychom mohli být spokojení, ale podzimní sezonu výrazně ovlivnila vlna zranění, která tým postihla," uvedl Kotalík. "S ohledem na tuhle skutečnost je zejména výsledek v Evropě malým zázrakem a hráči, kteří zůstali zdraví, i celý realizační tým zaslouží uznání a respekt," dodal.

Sparta také musí vyřešit složení trenérského týmu pro jarní část sezony. Od září tým dočasně vedl David Holoubek, který ale bude mít potřebnou licenci až v květnu, takže v závěru podzimu jako hlavní trenér vystupoval Zdeněk Svoboda. "O složení realizačního týmu na jaro máme víceméně jasno a budeme o tom informovat v nejbližších dnech," uvedl Kotalík.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy