Sparta se zlepšila v obraně. Je to brankářem? Heča lépe komunikuje, přikyvuje Costa

Marek Janoš Marek Janoš
12. 5. 2019 10:51
Fotbalisté Sparty ve třetím utkání v řadě neinkasovali branku. Také proti Liberci fungovala obrana dobře. Jedinou větší šanci hostů měl v prvním poločase Matěj Hybš, ale místo střely volil ještě nahrávku. Jedním z faktorů podílejících se na zlepšené hře Sparty v obraně může být brankář Milan Heča.
Semifinále MOL Cupu 2018/19, Slavia - Sparta: Brankář Milan Heča v souboji s Tomášem Součkem
Semifinále MOL Cupu 2018/19, Slavia - Sparta: Brankář Milan Heča v souboji s Tomášem Součkem | Foto: Milan Kammermayer

Ten se do brány postavil po delší době v domácím poháru na konci dubna, kdy Sparta prohrála v Edenu 0:3. Porážka ovšem mohla být vyšší, nebýt skvělého výkonu osmadvacetiletého brankáře. Trenér Michal Horňák poté, co se stal šéfem lavičky, vsadil na Heču v každém zápase.

Spolupráci mezi obrannou řadou a brankářem si pochvaluje stoper Costa. "Je to hlavně o komunikaci vzadu, tu dělá hodně Milan Heča," poukázal po vítězném zápase nad Libercem. "Je to dobrý gólman, mluví na nás. Dobře si rozumíme. Vzadu je to celé o komunikaci a práci," hodnotil třetí čisté konto v řadě třiatřicetiletý obránce.

Heča nastoupil proti Liberci teprve k šestému ligovému zápasu v probíhající sezoně. Na podzim s ním Sparta v bráně nevyhrála žádný ze tří zápasů. Naopak na jaře neinkasovala a třikrát se radovala z vítězství.

"Každá nula je dobrá. Do zápasu samozřejmě chodím s tím, že nechci dostat gól. Základem je to, jak kluci brání. Ve finále pak dokážeme vyhrát 1:0," těšilo Heču. "Liberec hraje náročný fotbal, výborně presoval a byl silný na míči. Ke konci jsme je nezvládali tolik dostupovat, tím se dostávali do hry. Nedokázali jsme podržet balony," dodal k zápasu.

Až na vybrané pasáže z konce zápasu byl se hrou svého týmu dozadu spokojený i trenér Horňák. "Jsme rádi, že v defenzivní fázi jsme utkání zvládli a podrželi jsme nulu. Musím pochválit obrannou řadu," vzkázal do vlastní kabiny. "S Hečou jsme spokojený, zvládá to dobře," komentoval výkon brankáře Sparty.

Ve středu čeká Spartu utkání v Plzni. Nicméně už nyní je téměř stoprocentně jisté, že bez ohledu na výsledek zápasu Letenští skončí letos na třetím místě. Lépe než loni, ale opět bez titulu. "Třetí místo akceptujeme, ale jsme Sparta a chceme být vždycky první," řekl k umístění Costa.

Sparta byla po podzimní části pátá a na jaře nedokázala týmy před sebou ohrozit. "Věděli jsme, že titul je ztracený. Teď jsme si uhráli třetí místo, můžeme být spokojení," myslí si Heča. Pražané mají stále šanci na přímý postup do základní skupiny Evropské ligy. Musí se k tomu sejít dva výsledky. Arsenal musí ve finále EL porazit Chelsea a Slavia porazit ve finále domácího poháru Baník. "Budeme jim to přát, aby to pro nás bylo co nejjednodušší. Byla by to po takové sezoně útěcha," přemýšlel Heča nad blížícími se důležitými zápasy.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy