Slavia je připravená kouče Kozla ze služeb FAČR vyplatit, musí jí ale kývnout. Přijde s ním Kudela?

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 8. 2016 6:00
Fotbalová Slavia hledá nového trenéra a koncentruje se v první řadě na Luboše Kozla. Fotbalová asociace ho pustit nechce, ale s výstupní klauzulí by nic nenadělala.
Po odvolání Dušana Uhrina  je Luboš Kozel (na snímku) primárním cílem funkcionář pražské Slavie. Usedne jako trenér na její střídačku?
Po odvolání Dušana Uhrina je Luboš Kozel (na snímku) primárním cílem funkcionář pražské Slavie. Usedne jako trenér na její střídačku? | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Jasnou prioritou fotbalové Slavie, hledající nového trenéra, je Luboš Kozel, v současnosti trenér reprezentace hráčů do 18 let.

Fotbalová asociace ho ze svých služeb dobrovolně uvolnit nemíní, nicméně její názor nakonec nemusí být rozhodující, zlomit ho může takzvaná výstupní klauzule v Kozlově kontraktu. Klíčové slovo má tedy sám žádaný trenér – Luboš Kozel.

Pokud by snad Slavii odmítl, podobně jako už to udělal v roce 2012, kdy ho marně vábil její tehdejší vlastník Aleš Řebíček, obrátila by se nejspíš pozornost současných červenobílých funkcionářů k Radoslavu Látalovi, naposledy kouči polských Gliwic.

Jak známo, Slavia v pondělí odvolala z funkce trenéra Dušana Uhrina mladšího a z role sportovního ředitele Josefa Jinocha. Oba ukončili také své působení v představenstvu klubu. Důvodem byly výsledky i herní projev ambiciózního klubu, který v současnosti nemá zejména díky majoritnímu vlastníkovi a zároveň generálnímu partnerovi klubu, jímž je čínská společnost CEFC, nouzi o finanční prostředky. Zato mu navzdory masivnímu posílení kádru scházejí body.

V lize zatím přišlo jediné vítězství, a to nad poslední Příbramí, v play-off Evropské ligy tým vypadl s Anderlechtem Brusel po výsledcích 0:3 a 0:3. Zejména se však stal terčem kritiky fanoušků a nakonec i vedení klubu nepřesvědčivý herní projev mužstva.

V souvislosti s uvolněnou rolí sportovního ředitele se v zákulisí spekuluje o jménu Zdeňka Kudely, slávistického sekretáře z časů zisku mistrovského titulu 1995/96, který jako funkcionář naposledy působil ve Zbrojovce Brno. Ve hře ale nejspíš budou i mnozí další kandidáti.

Prioritně řeší Slavia každopádně příchod hlavního trenéra. Reportérovi Aktuálně.cz v pondělí ani Kozel, ani Látal nebrali telefon a nereagovali ani na SMS, také Slavia po oficiální linii nic konkrétního o probíhajících jednáních nekomunikovala. Nicméně příslušná rokování každopádně běží, přinejmenším s Lubošem Kozlem stoprocentně.

Sedm let jsem u vás sloužil...

Trenér v sobě nese slávistickou DNA, v červenobílém klubu působil Luboš Kozel v letech 1994–2001. Patřil po technické stránce mezi nejlépe vybavené obránce v lize, jeho kariéru ovšem komplikovala opakovaná vážná zranění.

Coby trenér se naplno prosadil v Dukle Praha, kde působil na zdejší poměry neuvěřitelných sedm let a odborníci vyzdvihovali jasně čitelný herní styl, který týmu vtiskl: hru krátkých přihrávek zjevně inspirovanou španělským fotbalem.

Po postupu do nejvyšší soutěže skončil Kozel s Duklou v tabulce třikrát šestý, jednou sedmý a také desátý. V průběhu angažmá na Julisce odmítl nabídku trénovat Viktorii Plzeň – a jak jsme zmínili, NE už jednou řekl i Slavii.

Letos v létě své působení v Dukle ukončil a zamířil do služeb Fotbalové asociace ČR, kde vede reprezentační výběr hráčů do 18 let. 

Podle informací Aktuálně.cz už o uvolnění Kozla do Slavie jednal předseda asociace Miroslav Pelta přímo s prvním mužem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Poskytnout vyjádření k celé věci ovšem Pelta odmítl.

Prokeš: S trenérem bychom se loučili velmi neradi

A šéf mládežnického reprezentačního úseku Michal Prokeš prohlásil, že o žádných jednáních nic neví. A že asociace Kozla uvolnit nemíní. „Oficiálně nás v té věci nikdo nekontaktoval. Ne, s panem Tvrdíkem, ani s nikým jiným ze Slavie jsem o tom dnes já osobně rozhodně nehovořil," řekl Prokeš.

"Za fotbalovou asociaci mohu říct, že rozhodně nejsme nakloněni uvolňování našich trenérů pro potřeby ligových klubů. Luboši Kozlovi jsme svěřili velmi nadějný ročník hráčů narozených v roce 1999, s cílem, že si je letos připraví a v roce příštím postoupí nejen na mistrovství Evropy, ale i světa," doplnil Prokeš, který zná Kozla velmi dobře z dlouholetého společného působení v Dukle. "S Lubošem bychom se loučili velmi neradi, z naší strany neexistuje varianta, že bychom ho uvolnili.“

Michal Prokeš, FAČR
Michal Prokeš, FAČR | Foto: ČTK

Prokeš nicméně připouští, že Kozlova letos uzavřená dvouletá smlouva obsahuje výstupní klauzuli. To znamená, že pokud někdo zaplatí ve smlouvě uvedenou částku, musí asociace Kozla ze svých služeb uvolnit. Samozřejmě tehdy, projeví-li o to zájem také on sám.

Módu výstupních klauzulí zavedl v Česku Pavel Vrba, který se takto vysmýkl z angažmá ve Viktorii Plzeň a následně i z role hlavního kouče A-týmu české reprezentace. A díky výstupní klauzuli získal pak následně Miroslav Pelta z Mladé Boleslavi i Vrbova nástupce, tedy Karla Jarolíma.

Osm slávistů (Škoda, Souček, Barák, Ngadeu, Deli, Švento, Mihalík a Mingazov) teď sice míří na reprezentační srazy A i "21" týmů, přičemž Gruzínec Kenia je ještě zraněný. I tak chce ale Slavia sehnat nového trenéra co nejdříve, aby se zbývajícími hráči mohl začít pracovat už v tomto týdnu, s reprezentanty pak samozřejmě po jejich návratu do Prahy.

Slavia se nutně potřebuje velmi rychle sportovně zdvihnout. Los ji totiž po repre-pauze posílá do Teplic, následně do Edenu přivábí Liberec a 24. či 25. září už se hraje derby "S"!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy