Rada se vrátil na Spartu. Těšil jsem se sem, o to víc mě prohra mrzí, přiznal zkušený kouč

František Typovský František Typovský
20. 4. 2018 22:51
Kouč Jablonce Petr Rada se vrátil na Letnou, odkud loni odešel, aby místo něj mohl nastoupit Ital Stramaccioni. Severočechy ale k výhře nedotáhl.
Petr Rada
Petr Rada | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Petr Rada se vrátil na místo činu. Tam, odkud musel loni v létě odejít. S Jabloncem odehrál na Letné solidní zápas, přesto po prohře 0:2 odjíždí na sever Čech bez bodu. "Neodehráli jsme ale špatné utkání. Spartu jsme prakticky do ničeho nepustili. Její gól padl po zbytečném brejku ze standardky, tu Stanciu kopl krásně. Dneska nám chyběla finální přihrávka," hodnotil Rada porážku. 

Devětapadesátiletý kouč se zlobil na své svěřence hlavně kvůli koncovce. Jablonečtí totiž měli šance, v těch největších selhal útočník Jan Chramosta. "Mohli a měli jsme vyrovnat. Chramosta měl několik šancí, bohužel ale vždycky minul. V těch šancích jsme se zkrátka nezachovali dostatečně dobře," popisoval trenér Severočechů. 

Pro Radu se jednalo o první návrat na Letnou od jeho konce po loňské sezóně. Rada tehdy přenechal místo Italovi Stramaccionimu, jehož sparťanská mise dopadla katastrofálně. "Prestižní to pro mě bylo. Těšil jsem se sem, o to víc mě porážka mrzí. Samozřejmě jakákoliv prohra mrzí, ale dneska jsme to mohli urvat na svou stranu, šancí jsme na to měli dost. Bohužel to nevyšlo a na nás je, abychom se připravili na středeční pohárový duel ve Zlíně. Jedeme dál," řekl Rada. 

Podle jabloneckého trenéra zápas zlomil druhý gól, který v 62. minutě vstřelil Václav Kadlec. Tomu ale předcházela ruka domácího Šurala, kterou sudí Hrubeš přehlédl. "Gól na 2:0 to určitě zlomil, ale já jsem z lavičky neviděl, jestli hrál Šural rukou. Hráči ale protestovali, takže asi měli důvod. Jestli to byla ruka, to si musí posoudit sudí na hřišti, já se k tomu nemůžu vyjadřovat," tvrdil Rada.

"Více mě ale mrzí jiná věc. Kubista dostal osmou žlutou, bude nám dva zápasy v lize chybět. Tam je to o citu sudího. On (Kubista - pozn. aut.) tam uklouzl, nechtěl faulovat, ale stejně tu kartu dostal," mrzelo emotivního kouče. 

Rada si povšiml, že výkony Sparty pod novým koučem Pavlem Hapalem jdou nahoru. Podle jabloneckého trenéra se zlepšila hlavně organizace hry. "Sparta je teď mnohem více organizovaná. Oproti Plzni udělali jen jednu změnu a potvrdili, že se zlepšují. O to víc mě mrzí, že jsme ji dnes do ničeho nepustili, jen nám chyběl klid a sebevědomí v zakončení. Z dobré situace jsme se sami dostali do horší. Je to už třetí zápas, kdy nám to tam nepadá, i když máme šance," dodal zkušený stratég.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy