Přestupová bomba. Liberec posílil defenzivní univerzál Sadílek z PSV

ČTK ČTK
5. 10. 2020 16:29
Fotbalisté Liberce získali před bojem v základní skupině Evropské ligy výraznou posilu Michala Sadílka z PSV Eindhoven. Kapitán české reprezentace do 21 let bude na severu Čech rok hostovat. Nová akvizice může hrát ve středu zálohy i na levém kraji obrany.
Michal Sadílek
Michal Sadílek | Foto: ČTK

Sadílek se v podzimní části minulé sezony zabydlel v sestavě PSV, v novém ročníku však zatím nedostával příliš šancí. Pouze v jednom z šesti soutěžních utkání nastoupil od začátku a navíc byl už v poločase střídán.

"Nebylo to úplně z čistého nebe, variantu hostování jsem v hlavě už nějakou dobu měl. Minulou sezonu jsem strávil hodně času bez fotbalu - na konci podzimu kvůli zranění a pak kvůli koronaviru. Ta aktuální pro mě začala trochu rozpačitě, chodil jsem jen do menších částí zápasů. Minulý čtvrtek jsem zápas Evropské ligy proti Trondheimu strávil jen na tribuně, což byl asi zlomový moment," uvedl Sadílek pro web FAČR.

"Upřímně jsem neviděl velkou naději, že by se moje pozice měla výrazně měnit k lepšímu. Jsem moc rád, že jsem se dohodl zrovna s Libercem. I když byly ve hře i jiné možnosti. Hostování v nizozemské lize, ozvaly se i kluby z druhé německé ligy," dodal jednadvacetiletý talent.

Sadílek může hrát na více postech v sestavě, Severočeši s ním ale počítají primárně na pozici defenzivního záložníka. "Hledali jsme možnost doplnění a posilnění týmu. Víme, že máme problém ve středu zálohy, kde nemáme tolik hráčů, kteří mají zkušenosti třeba i s evropským fotbalem. Pamatuji si Michala z mládežnických reprezentací. Sice jsem ho neměl osobně, byl to jiný ročník, ale sledoval jsem ho stejně jako ostatní kluky. Víme, co umí," řekl v nahrávce pro média liberecký kouč Pavel Hoftych, který v minulosti vedl reprezentační osmnáctku, devatenáctku a dvacítku.

"Říká se mu vysavač. Nezastaví se, je aktivní a ochotný neustále běhat i pracovat, zároveň má ještě fotbalovou kvalitu. Může pro nás být velmi platným hráčem. Je také dobře, že má v týmu některé spoluhráče z české jednadvacítky, jako je Chaluš a Matoušek," dodal Hoftych.

Sadílek se pro Liberec rozhodl z řady důvodů. "Zaprvé českou ligu pořád pozorně sleduju a Liberec se mi se svým herním pojetím moc líbí. Praktikují běhavý a náročný fotbal, což by mi mohlo sedět. Dlouhodobě patří k top českým klubům, hrají o nejvyšší příčky a teď si navíc vybojovali skupinu Evropské ligy. Ta mě moc láká," uvedl Sadílek.

"Hodně mě oslovil i telefonát s panem trenérem a v neposlední řadě se strašně těším i na celý kolektiv. Od kluků z jednadvacítky vím, že parta je v Liberci skvělá, s Matějem Chalušem a Honzou Matouškem si voláme, znám se s Míšou Beranem. Také oni v tom všem hráli roli," doplnil.

Věří, že v Eindhovenu ještě neřekl poslední slovo. "PSV si dal podmínku, že si mě v zimní pauze může kdykoliv stáhnout. Uvidíme, jak se věci posunou. Když jsem si v Eindhovenu balil věci a loučil se s lidmi v klubu, kteří mi za ty roky přirostli k srdci, bylo to emotivní. Ale fotbalový život někdy překvapení přináší. Na druhou stranu se s PSV rozhodně nerozcházím definitivně," řekl Sadílek.

V české lize zatím nemá odehraný žádný zápas. Ze Slovácka, kde fotbalově vyrostl, zamířil do Eindhovenu již v 16 letech. V nizozemské lize dosud posbíral 27 startů a dal dvě branky.

"Jdu do české ligy s respektem. V posledních letech udělala velký progres, stačí se třeba podívat na tažení pražské Slavie evropskými poháry. A Liberec tady nikdy nehraje druhé housle, navíc se mu historicky také v pohárech dařilo," doplnil Sadílek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy