Peklo v ulicích, útok na stadion či mrtvý fanoušek. Opavu opět čeká nájezd baníkovců

Jiří Škuba ČTK Jiří Škuba, ČTK
11. 11. 2018 8:45
Více než tisícovka fanoušků Baníku doplněná posilami z Polska se chystá v neděli do Opavy, na jejímž stadionu se odehraje 15. kolo Fortuna:Ligy.
Řádění fanoušků po zápase Opavy s Ostravou
Řádění fanoušků po zápase Opavy s Ostravou | Foto: ČTK

Opavské policisty děsí druholigový zápas z března 2017, kdy do Opavy dorazilo přes 1500 příznivců Baníku, přestože až na hrstku z nich nikdo neměl vstupenku.

První střety a potyčky nastaly už po příchodu davu ke stadionu. Policisté zasáhli, když chuligáni začali odpalovat dělbuchy a házet světlice. Potyčky pokračovaly i v době zápasu u hlavní brány stadionu, kterou se dav pokusil vylomit. Policie v té souvislosti tehdy řešila 25 trestných činů a 45 přestupků.

V souvislosti s utkáním bylo zadrženo 50 osob, v nemocnici skončilo 17 lidí. Zraněno bylo též pět policistů a jeden policejní kůň. Válka v opavských ulicích měla nakonec i tragickou dohru: jednoho fanouška zabil vlak.

I s ohledem na rok a půl staré události nechtějí bezpečnostní složky nic podcenit, v ulicích Opavy a na stadionu bude nasazeno 500 policistů. Utkání se bude za zvýšených bezpečnostních podmínek hrát od 14 hodin a vedení města i přes rozsáhlá opatření lidem nedoporučuje například procházky s dětmi v okolí stadionu. 

Ve vyprodaném hledišti pro 6385 diváků bude přibližně tisícovka fanoušků z Ostravy. Ti dorazí do Opavy speciálním vlakem těsně před polednem. "Z nádraží půjdou pěšky s naším doprovodem na stadion," řekl Kužel. Přesun si vyžádá dopravní opatření. "Máme připravené objízdné trasy. Skupinu povedeme mimo centrum města," řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radím Daněk.

Baníkovci navíc dorazí posíleni fanoušky z Katovic, družebního klubu ostravských příznivců, kteří v minulosti několikrát vyvolali výtržnosti. Opavu zase podpoří příznivci ŚLĄSK Wroclaw.

Právě i historické napojení obou slezských klubů na Polsko, baštu hooligans scény, má na svědomí ohromnou rivalitu nejen těch radikálních příznivců Baníku a Opavy. Moc dobře si to uvědomují i kluboví funkcionáři a oba slezské týmy spolu v posledních letech nehrají zápasy už ani v rámci přípravy.

Vzájemná utkání v posledních patnácti letech pravidelně provázejí výtržnosti v ulicích, ve dvou z posledních tří utkání ve druhé lize a národním poháru fanoušci pronikli i na hrací plochu a zápasy musely být na několik minut přerušeny.

"S ohledem na to, co se tady dělo v roce 2017, jsme nechtěli nic podcenit, a proto jsme nasadili tolik policistů," řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Na bezpečnostním opatření se budou podílet i policisté z dalších krajů. Posily dorazí například ze Zlínska, Olomoucka či Jihomoravského kraje.

S policií koordinuje kroky i město, které do akce nasadí maximální počet městských strážníků. "Obyvatelům bych ale doporučil, aby v době od 11:00 do 17:00 omezili návštěvu parku v okolí stadionu. Aby sem zbytečně nechodili na procházku s dětmi. Raději by pro tentokrát měli využít jinou lokalitu," řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy