Ve Slavii byl Rada pod drtivým tlakem, kvůli stresu zhubl osm kilo. Nyní má šanci se v Edenu ukázat

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 3. 2017 6:09
Nemá co ztratit. Jeho působení na lavičce má ostře vymezený horizont, Sparta už si připravuje letní řešení buď s Pavlem Vrbou, nebo v záložní variantě s Vítězslavem Lavičkou. Petr Rada může v derby jen získat; zaprvé má šanci vyhrabat už téměř pohřbené naděje na kvalifikaci o Ligu mistrů, zadruhé musí mít na slávistické fanoušky pořádnou žízeň.
Radova premiéra na lavičce Sparty.
Radova premiéra na lavičce Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

KomentářPetr Rada přišel do Slavie v květnu 2012, tehdejší majitel Aleš Řebíček na jeho uvolnění z Teplic dokonce vyškrábl (bůhvíkde) pět milionů korun. Byla to další rána do zdecimovaného tábora slávistických fanoušků, ještě neuplynul ani rok od téměř dokonaného slávistického seppuku se sparťanem Františkem Strakou.

Angažmá Petra Rady sice nemělo takové grády, fasáda jeho domu zůstala podle všeho čistá, přesto impulzivní kouč čelil neustálému tlaku ze strany fanoušků. Už legendární se stala jeho replika, v níž po remíze 3:3 s italskou Parmou demonstroval národní negativismus prohlášením, že Češi budou nespokojení i v případě, že se ráno nevyprázdní rovně.

Postupem času se protesty sešívané veřejnosti stupňovaly, pokřik "Rada ven" se stal téměř povinnou součástí časového programu domácích zápasů. A impulzivní kouč běsnil, nedokázal si připustit strašidelný herní projev s minimem šancí a pramálem bodů. Za pár měsíců jsem zhubl osm kilo, stěžoval si na tlak, který musel snášet.

Radovo angažmá ve Slavii skončilo po roce, a to neslavnou bilancí sedmi vítězství, devíti remíz a devíti porážek. Slávističtí příznivci si jeho vyhazov vydupali. Teď už bude líp, loučili se s Radou jako se symbolem úpadku slavného klubu.

Jenže hned další sezona krutým způsobem odhalila, že jen v Radovi chyba nebyla. Aspoň ne ta kruciální. Mizerná finanční situace, bídný hráčský kádr a zpožděné výplaty dohnaly Slavii na okraj druholigové propasti. Bývalý ministr dopravy intervenoval tragickým angažováním holandského modemana Alexe Pastoora a Slavia se zachránila až na poslední chvíli, a to díky klice jako od blázince.

Ještě předtím okusila žďuchnutí až na poslední místo tabulky, kam ji v listopadu 2013 poslala Jihlava. Hříčkou osudu nově vedená - Petrem Radou.

Osmapadesátiletý trenér bude mít v neděli další šanci na satisfakci. A ta nebude malá. Byť se dá jen těžko očekávat, že během tří neděl Rada vtiskl Spartě smrtící ofenzivní automatismy, jistě si v kabině udělal pořádek. Je impulzivní, nevypočitatelný, rychle vybouchne. Ale prý je spravedlivý a starší hráči za ním stojí.

Anebo jinak: horší než jarní představení pod trenéry Holoubkem a Požárem to být nemůže.

Pokud se mu se Spartou podaří z Edenu vytřískat tři body, nejenže Slavii velmi ztíží útok na titul, ale naopak posune Letenské na už dosažitelný odstup šesti bodů.

Pro trenéra Radu by to byla dvojnásob sladká neděle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy