"Přizpůsobit se musí Kanga, ne Sparta." Nekompromisní Jílek poslal hvězdu na lavičku

Marek Janoš Marek Janoš
19. 8. 2019 6:58
Po prohrané odvetě Evropské ligy v tureckém Trabzonsporu se dalo tušit, že trenér fotbalové Sparty Václav Jílek udělá v ligovém duelu proti Baníku Ostrava změny v sestavě. Málokdo ovšem čekal, že posadí nejproduktivnějšího hráče týmu a tvůrce hry Guélora Kangu.
Guélor Kanga
Guélor Kanga | Foto: Milan Kammermayer

Gabonský záložník začal na lavičce a nakonec se při výhře 2:0 na hřiště vůbec nepodíval. Druhý poločas strávil rozcvičováním za postranní lajnou, při kterém sledoval úspěšné úsilí svých kolegů dovést zápas do vítězného konce.

Na hřišti Kangu nahradil Michal Trávník, Georges Mandjeck, který se ještě v průběhu letní pauzy pokusil Spartu opustit za pomoci arbitráže u FIFA, překvapivě nastoupil místo Krejčího.

Jeho nasazení do základní sestavy bral Jílek čistě pragmaticky. "Mandjeck byl v kádru áčka, měli jsme ho poměrně dlouhou dobu v tréninku a pracoval velmi dobře. Byl trpělivý i pracovitý. Navíc jsme mohli dát oddech Krejčímu, který hrál sedm zápasů v řadě. Nabízelo se to. Ze sportovního hlediska to mělo jednoznačně logiku. Georges to svým výkonem jednoznačně obhájil," objasnil rozhodnutí postavit třicetiletého Kamerunce.

Mandjeckovu snahu vyvázat se pomocí arbitráže ze smlouvy Jílek nekomentoval. "To můžeme řešit v budoucnu, teď bylo důležité sportovní hledisko," sdělil pouze.

Tah s Mandjeckem Jílkovi vyšel. Urostlý středopolař si věděl s hráči Baníku rady a utkání zvládl. "Nasadili jsme ho s ohledem na typologii soupeře. Šel sbírat míče proti Smolovi a Kuzmanovičovi. Splnil to na jedničku. Patřil k nejlepším hráčům na hřišti, byl silný v defenzivě a velmi platný do ofenzivy svým klidem a rozehrávkou," mnul si ruce Jílek.

Zároveň uznal, že s absencí Kangy Sparta ve hře některé především ofenzivní prvky ztratila. "Hráli jsme jednodušeji, nebyli jsme tolik na míči. Na druhou stranu jsme věděli, že Baník je fyzicky postavené mužstvo, proti takovým to má Kanga hodně složité," poukázal s tím, že soupeři se speciálně na gabonského středopolaře hodně soustředí a hru mu znepříjemňují.

"Kanga je prezentovaný médii a fanoušky jako jediná možnost pro Spartu. Tak to nemůže být. Nemůžeme se upínat k jednomu hráči, aby rozhodoval zápasy a všechno bylo položené na něm," upozornil Jílek.

"Máme možnosti rotace v sestavě. Nemůže to být všechno postavené na Kangovi. Nebudeme se mu přizpůsobovat, Kanga se musí přizpůsobit týmu. Dnes jsme to zvolili bez něj, nebylo v tom nic osobního," odmítl spekulace, zda by za vyřazením Kangy ze základní sestavy Sparty mohlo být záložníkovo gesto z utkání v Mladé Boleslavi, kdy si při střídání nejdříve nepodal ruku s nikým z týmu.

"Byla to naše taktická volba, ukázalo se to jako dobrý tah," hodnotil změnu ve středu hřiště.

Oproti zápasu předkola Evropské ligy vyměnil Jílek v základní sestavě celkem čtyři jména. Opět nastoupila v jiném složení stoperská dvojice, i když tentokrát šlo vlivem zranění Costy o vynucenou změnu. Na jeho místo nastoupil Dávid Hancko vedle Uroše Radakoviče.

Trenér Sparty doufá, že se mu podaří po hektickém úvodu sezony středovou dvojici obránců konečně ustálit. "Dokud nebudeme mít stabilizovanou stoperskou dvojici, tak se budeme točit v bludném kruhu. Těžko pak budeme obhajovat výkony," je si vědom.

Radakovič s Hanckem na něj udělali dobrý dojem. "Podali hodně sebevědomý a hodně kompaktní výkon. Nepouštěli soupeře do žádných situací, a to proti sobě měli Smolu, který je většinou hodně silný," pochvaloval si.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy