Lichý počet týmů v lize? Od roku 1948 nevídaná věc, kluby prý tehdy uplácely soupeře

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 7. 2020 13:55
Ligová fotbalová asociace je stále v naději, že navzdory nepříznivé koronavirové situaci v Karviné, se skupina o záchranu dohraje. Kdyby to však hygienici na základě chystaných testů nepovolili, tak by v příštím ročníku mělo hrát 17 mužstev. V poválečném období došlo k této výjimečné situaci s lichým počtem účastníků pouze v sezoně 1947/1948. Příběh tohoto rozhodnutí má ale kontroverzní pozadí.
Legia Varšava a SK Nusle Praha
Legia Varšava a SK Nusle Praha | Foto: ČTK

Ve zmíněném ročníku hrálo v první lize 14 mužstev, z nichž čtyři měly sestoupit do tehdejších divizí. Libeň a Viktoria Žižkov se usadily na chvostu tabulky už po podzimu a ASO Olomouc ztratilo šanci na záchranu po předposledním kole porážkou od Bohemians. A tak v závěrečném dějství se čekalo na odpověď, zda tuto trojici doplní Zlín nebo Židenice.

Jako klíčové se jevilo utkání Kladno - Baťa Zlín, v němž hosté potřebovali získat oba body udělované za tehdejší výhru. Středočeši byli na třetí příčce jasnými favority a přesto po doslova ostudném výkonu prohráli 2:4, což "ševcům" stačilo k posunu na desátou pozici a díky o 13 setin lepšímu skóre před Židenicemi i k záchraně.

Ligový ročník však posledním kolem uzavřený nebyl, protože vzniklo podezření, že Zlín slíbil Kladnu za dva body velké peníze. Do hry vstoupily i Židenice, které Kladno chtěly při vítězství také údajně finančně podpořit. Dokonce se prý jeden z kladenských funkcionářů brněnskému celku omluvil s tím, že finanční nabídka Zlína byla lukrativnější. A tak se liga dohrála u zeleného stolu.

Několik hráčů Kladna bylo obviněno ze sabotáže a zastavila se činnost některým funkcionářům zmíněných klubů. Začalo se vyšetřovat a i když se nic podstatného nepotvrdilo, tak výbor Československé fotbalové asociace rozhodl, že soutěž opustí nejen Libeň, Žižkov, Olomouc a Židenice, ale také Zlín a z třetí příčky i Kladno.

Toto sexteto vystřídaly vítězové divizí: Čechie Karlín, České Budějovice a Trnava. Pro Zlín byl sestup velkou ranou a do nejvyšší soutěže se vrátil až po 22 letech už jako Gottwaldov.

Jedenáctičlenného, tedy lichého počtu mužstev, chtěly k doplnění na 12 týmů využít Vítkovice, které se díky lepšímu skóre stali vítězi moravskoslezské divize, ale podle Soutěžního řádu byly bez nároku na postup.

Jednání o jejich žádosti však brzy zmizelo v koši, protože v atmosféře všeobecného podezření neprošla jako regulérní jejich výhra 13:2 nad osmým Vsetínem, kterou se při stejném bodovém zisku posunuly na špici před Baťovem a ten byl nakonec také obviněn.

Za zmínku stojí ještě pozoruhodný závěr tohoto ročníku. Před posledním kolem měla pražská "S" stejný počet bodů a bylo téměř jisté, že o titulu bude rozhodovat skóre. Slavia hrála doma s Českými Budějovicemi, s nimiž na jejich půdě remizovala 1:1.

V této pražské odvetě je však rozdrtila 15:1! Sparta jela do Žiliny a ačkoliv v celém ročníku nevstřelila venku víc jak čtyři góly, tak tentokrát měla radost z výhry 7:2, protože ji při brankovém poměru 62:35 vůči slávistickému 64:39 stačila k prvenství.

To vše už je však jen zajímavá a z velké části i smutná historie. V těchto dnech si proto lze jen přát, aby testy v Karviné byly příznivé a skupina o záchranu se podle stanoveného programu dohrála.

 

Právě se děje

Další zprávy