Líbání Berbrova prstenu? Nesmysl. Klub nadále zůstává čistý, tvrdí primátor Opavy

Jiří Škuba Jiří Škuba
17. 10. 2019 6:33
Ještě jako místopředseda představenstva klubu Opava se rozjel do Prahy za Romanem Berbrem. Cesta primátora Tomáše Navrátila za fotbalovým "kmotrem" vzbudila ve Slezsku značný poprask, sám šéf magistrátu tvrdí, že zcela zbytečně. Na FAČR si prý jel pouze vyříkat informace, že Berbr měl mít na opavský klub pifku.
Tomáš Navrátil
Tomáš Navrátil | Foto: ČTK

Popřel jste informace regionálních médií, že byste měl místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi slíbit, že "už budete v klubu hodní". Co tedy bylo předmětem schůzky, když ne příslib poslušnosti?

Mé citace v článku místních novin, ze kterého bohužel čerpala i jiná média, jsou opravdu naprosto vytržené z kontextu a celý článek je napsán účelově. Rozhodnutí navštívit pana Berbra bylo vyvoláno právě články tohoto týdeníku o SFC, konkrétně na konci srpna vyšel jeden s podtitulem "Válka bossů". V něm se hovoří o nevraživosti tehdejšího ředitele SFC Machovského a pana Berbra, kvůli níž rozhodčí pískají proti Opavě. Ačkoliv jsem tomu nevěřil, chtěl jsem mít ve věci jasno, a proto jsem se rozhodl s panem Berbrem setkat. Ten mě ujistil, že se daná informace v žádném případě nezakládá na pravdě. O žádném zlobení či nezlobení nebyla vůbec řeč, tato slova byla pouze zneužita pro zvýšení atraktivity daného článku, který by bez tohoto" bulvárního nádechu" čtenáře zřejmě vůbec nezaujal.

Opavská opozice ústy zastupitelů ODS okamžitě zareagovala, v otevřeném dopise vaši cestu označila za skandální a za políbení prstenu Romanu Berbrovi. Co tomu říkáte?

Podle mě je celá tato záležitost pseudokauzou, kterou vyživují média. ODS zřejmě nemá jiná témata k řešení, což je smutné.

Jenže vaše cesta je podezřelá vzhledem k tomu, že Roman Berbr jako místopředseda FAČR formálně nemá na ligovou soutěž vliv, fakticky ale řídí české rozhodčí. Navíc jste se za ním vydal s Miroslavem Ozaniakem, který je jedním z Berbrových lidí a s nímž se údajně oslovují "brácho"…

Nevím, jak se kdo s kým oslovuje a je mi to zcela jedno. Pan Ozaniak je akcionář společnosti, to je prostě fakt. Nabídl mi, že se s panem Berbrem zná, a že s ním může zprostředkovat schůzku. Já ho vůbec neznal a neměl na něj ani kontakt, proto jsem nabídku přijal. To je celé.

Do Opavy přišlo nové vedení s proklamací, že chce dělat fotbal čistě. Nevydrželo to ani rok a v klubu už nejsou Petr Glončák, Petr Machovský, Andreas Drastík, na začátku září jste skončil i vy. Má to znamenat konec vize čistého fotbalu v Opavě?

Určitě ne. Chceme dál dělat fotbal transparentně, takhle to podmiňuje představenstvo i vedení města jakožto majoritní vlastník.

Jenže spojení se jménem Romana Berbra evokuje naprostý opak…

Nemám za to, že bych byl nějak spojen se jménem pana Berbra. Jednou jsem ho navštívil, to je vše. I to, že jsem moji cestu do Prahy netajil, svědčí o tom, že jsem neměl v úmyslu nic nekalého. Nemohu bohužel ovlivnit to, jak byl celý můj úmysl podán médii.

Nejedná se pouze o vaši cestu za Romanem Berbrem, kolem opavského klubu celkově sílí v poslední době napětí. Vedení SFC, do kterého jste jako místopředseda představenstva patřil, mimo jiné válčilo s vlastními fanoušky. Nepodcenili jste komunikaci směrem k vlastním příznivcům? 

S fanoušky jsem se osobně několikrát sešel a o dění v klubu jsem je informoval. Setkávali se i s dalšími činovníky fotbalu. Při pohledu zpět ale vidím, že oni to za dostatečnou komunikaci ze strany klubu považovat nemuseli. Možná, kdybychom s nimi mluvili více, nedocházelo by k šíření zbytečných dezinformací. Na druhé straně jsou ale samozřejmě informace, které jsou strategické, vše se tedy opravdu ven pouštět nedá. To by měli pochopit i fanoušci.

Měla vaše rezignace něco společného s atmosférou v klubu? Případně s cestou za Romanem Berbrem?

Určitě ne. Na magistrátu nás čeká období plánování strategických investic, kterým se budu naplno věnovat. Již při svém nástupu do funkce jsem avizoval, že do klubu vstupuji jen na určitý čas, abych se seznámil s jeho chodem a pomohl ho finančně stabilizovat. Práce pro klub je náročná a jako primátor musím řídit chod celého města, nikoliv řešit problémy pouze jedné společnosti. Do fotbalu už nebudu žádným způsobem vstupovat. Mám za to, že jsem odešel v momentě, kdy se podařilo sestavit nové složení představenstva i dozorčí rady, kdy jsme klub odpolitizovali a dosadili do něj odborníky jak pro ekonomickou, tak i sportovní oblast.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy