Komentář: Žoldák? Rozvraceč? Ba ne, Stanciu může být pro Slavii zlatou trefou

Jiří Škuba Jiří Škuba
5. 7. 2019 8:00
Šestadvacetiletý špílmachr je pro červenobílé horkou investicí. Už jen proto, za kolik peněz a s jakou okázalou pompou do Edenu přichází.
Nicolae Stanciu
Nicolae Stanciu | Foto: SK Slavia Praha

Jedovaté šípy létají po přestupu rumunského záložníka Nicolae Stanciua z jedné strany Vltavy na druhou. Není divu, vždyť ještě před necelým rokem byl záložník s geniální pravačkou ikonou letenského klubu.

Zrádce, žoldák či rozvraceč kabiny, to jsou tituly, které se kupí pod jménem šestadvacetiletého špílmachra. A riziko pro sešívané spočívá v tom, že příchod rumunské hvězdy nabourá konzistenci šlapajícího týmu.

Podzimní úprk z Letné ovšem nemusí být nutně známkou Stanciuova klikatého charakteru. Ano, rumunský záložník ochotně vyslyšel zacinkání arabského měšce, který se paradoxně nakonec ukázal jako prázdný. Ano, ještě předtím se bil v prsa, jak mu na Spartě záleží.

Je ale potřeba brát v potaz fakt, že Sparta v raném post-italském období prostě nefungovala, kabina rozháraná, výsledky špatné. A největší odpovědnost dopadala právě na hlavu nejdražší posily v historii ligy.

Což není úplně komfortní situace. 

Podle zpráv lidí z hráčova okolí je Stanciu spíš introvert, jehož výkony významně ovlivňuje psychické rozpoložení. Jinými slovy: když se daří, je Rumun k nezastavení, v opačném případě je prvním, kdo padá do mizérie.

Oproti tomu současná Slavia stojí na zdravých základech, které mimochodem nyní pracně, ale zdá se, že umně buduje na Letné duo Tomáš Rosický a Václav Jílek. Slávistickou kabinu pevně drží dvojice mazáků Josef Hušbauer, Milan Škoda, a především trenér Jindřich Trpišovský, který si s prominentní posilou pravděpodobně dokáže poradit.

Stejně jako tomu bylo v případě Miroslava Stocha, jenž je silnějším kalibrem než Stanciu. Slovenský záložník do Edenu přicházel s podstatně bouřlivějším životopisem, přesto se stal jedním ze strůjců červenobílých úspěchů - v 54 ligových zápasech nastřílel 16 branek a na 14 přihrál. A když na jaře začal reptat nad malou vytížeností, bez ohledu na svou produktivitu byl nasměrován do PAOKu Soluň.

Pokud si vše sedne, Stanciu poskytne fyzicky nadupané slávistické sestavě mimořádnou kvalitativní nadstavbu. Překvapivá a přesná finální přihrávka, to bylo přesně to, co sešívaným v řadě zápasů chybělo.

Dalším plusem může být to, že Stanciův příchod nakopne krajana Alexandra Balutu - technický záložník, který do Slavie přišel loni za šedesát milionů korun, působí v Praze pořád poměrně ztraceně. Dokonce tak, že mu klub musel zajistit osobní asistentku.

Riziko toho, že se rumunský záložník ve Slavii nechytí, samozřejmě existuje a není nezanedbatelné. Nicméně na rozdíl od některých předchozích mnohamilionových transferů do Edenu tenhle přestup smysl dává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy