Komentář: Žoldák? Rozvraceč? Ba ne, Stanciu může být pro Slavii zlatou trefou

Jiří Škuba Jiří Škuba
5. 7. 2019 8:00
Šestadvacetiletý špílmachr je pro červenobílé horkou investicí. Už jen proto, za kolik peněz a s jakou okázalou pompou do Edenu přichází.
Nicolae Stanciu
Nicolae Stanciu | Foto: SK Slavia Praha

Jedovaté šípy létají po přestupu rumunského záložníka Nicolae Stanciua z jedné strany Vltavy na druhou. Není divu, vždyť ještě před necelým rokem byl záložník s geniální pravačkou ikonou letenského klubu.

Zrádce, žoldák či rozvraceč kabiny, to jsou tituly, které se kupí pod jménem šestadvacetiletého špílmachra. A riziko pro sešívané spočívá v tom, že příchod rumunské hvězdy nabourá konzistenci šlapajícího týmu.

Podzimní úprk z Letné ovšem nemusí být nutně známkou Stanciuova klikatého charakteru. Ano, rumunský záložník ochotně vyslyšel zacinkání arabského měšce, který se paradoxně nakonec ukázal jako prázdný. Ano, ještě předtím se bil v prsa, jak mu na Spartě záleží.

Je ale potřeba brát v potaz fakt, že Sparta v raném post-italském období prostě nefungovala, kabina rozháraná, výsledky špatné. A největší odpovědnost dopadala právě na hlavu nejdražší posily v historii ligy.

Což není úplně komfortní situace. 

Podle zpráv lidí z hráčova okolí je Stanciu spíš introvert, jehož výkony významně ovlivňuje psychické rozpoložení. Jinými slovy: když se daří, je Rumun k nezastavení, v opačném případě je prvním, kdo padá do mizérie.

Oproti tomu současná Slavia stojí na zdravých základech, které mimochodem nyní pracně, ale zdá se, že umně buduje na Letné duo Tomáš Rosický a Václav Jílek. Slávistickou kabinu pevně drží dvojice mazáků Josef Hušbauer, Milan Škoda, a především trenér Jindřich Trpišovský, který si s prominentní posilou pravděpodobně dokáže poradit.

Stejně jako tomu bylo v případě Miroslava Stocha, jenž je silnějším kalibrem než Stanciu. Slovenský záložník do Edenu přicházel s podstatně bouřlivějším životopisem, přesto se stal jedním ze strůjců červenobílých úspěchů - v 54 ligových zápasech nastřílel 16 branek a na 14 přihrál. A když na jaře začal reptat nad malou vytížeností, bez ohledu na svou produktivitu byl nasměrován do PAOKu Soluň.

Pokud si vše sedne, Stanciu poskytne fyzicky nadupané slávistické sestavě mimořádnou kvalitativní nadstavbu. Překvapivá a přesná finální přihrávka, to bylo přesně to, co sešívaným v řadě zápasů chybělo.

Dalším plusem může být to, že Stanciův příchod nakopne krajana Alexandra Balutu - technický záložník, který do Slavie přišel loni za šedesát milionů korun, působí v Praze pořád poměrně ztraceně. Dokonce tak, že mu klub musel zajistit osobní asistentku.

Riziko toho, že se rumunský záložník ve Slavii nechytí, samozřejmě existuje a není nezanedbatelné. Nicméně na rozdíl od některých předchozích mnohamilionových transferů do Edenu tenhle přestup smysl dává.

 

Právě se děje

před 36 minutami

USA prověřují plány Česka a dalších zemí kvůli zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy