Komentář: Slavia netančila, ale míří za titulem. Plzeňský polštář cupuje rudá mašina

Jiří Škuba Jiří Škuba
18. 3. 2019 6:54
Že by bylo hotovo? Slavia nabrala na Plzeň devítibodový náskok a vypadá to, že drama se strhne spíše za ní: na druhé místo totiž mocně útočí jarní suverén z Letné.
AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc: Radost fotbalistů Sparty
AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc: Radost fotbalistů Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Luxusní pozici má momentálně slávistický trenér Jindřich Trpišovský. I když nechal šest hrdinů pohárového večera odpočinout, sestava v Příbrami se tolik nelišila od té ideální.

To trenér Josef Csaplár měl horší starosti, když kvůli dohodě klubů nemohl postavit čtveřici Matoušek, Kingue, Mingazov i Chaluš. Nelogický zlozvyk příslušný českému fotbalovému prostředí však domácí nepoložil, naopak, probraná domácí uskupení s favoritem srdnatě bojovalo.

A kdyby Roman Květ potrestal chybu Alexe Krále, jenž při své oblíbené trefě klíční kostí tentokrát chybil a balon napálil loktem, mohl být závěr zápasu ještě zajímavý.

K dramatické stíhačce se ale schyluje v boji o druhé místo. Sparta vyhrála šestý jarní zápas, a to díky zkratům olomouckých fotbalistů a pevným nervům Kangy, který proměnil dvě penalty v rozmezí pěti minut. Pro Hanáky velká škoda, na Letné předvedli velmi slušný výkon a vedení klubu se vyplácí, že nepodlehlo podzimní depresi a nevyhodilo trenéra Jílka.

Nicméně Sparta na jaře cení zuby jako Hladová zeď a z jedenáctibodové zimní duchny je už jen pětibodový polštářek, který musí plzeňského trenéra Vrbu bolestivě tlačit do zad. Schopný stratég má nyní k dispozici reprezentační přestávku, aby úřadujícího mistra po dvou porážkách stabilizoval a vrátil na tříbodovou normu.

Právě na jeho zkušenosti bude Plzeň v ligovém finiši sázet. Výkony viktoriánů totiž nejsou v této sezoně zrovna výstavní, a přestože se hodně psalo o personálních problémech v obraně, obhájci to spíš vrže v útoku.

Na to, že Plzeň nastřílela pouze šestatřicet gólů, je pětapadesát bodů ještě zlatých. O ofenzivní recesi svědčí i další ukazatele: v počtu střel jsou červenomodří až čtvrtí, v počtu útoků dokonce až jedenáctí…

K elitní šestce se potichu, ale zaslouženě blíží Liberec. Zápas se Zlínem rozhodl Libor Kozák a trenér Hornyák si může mnout ruce, že se vedení klubu podařilo vyfouknout vytáhlého útočníka sousednímu Jablonci: devětadvacetiletý střelec si po svém návratu ze zahraničí připsal už čtvrtou trefu.

Jediné skutečné drama 25. kola se odehrálo v Ostravě, kde krátce po duelu s Mladou Boleslaví zkolaboval bývalý lídr baníkovského kotle. Záchranáři ho museli dokonce oživovat a až po použití defibrilátoru mu obnovili srdeční funkci.

Tenhle životní zápas nakonec dopadl vítězně a to tak, že se fanoušek zvedl a chtěl zamířit domů. Inu, Ostravsko je prostě kraj plný pořádných tvrďáků…

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.