Komentář: Dukla na prodej, možná se slevou. Sparta ve Stanciuovi konečně našla rozdílového hráče

Marek Janoš Marek Janoš
23. 4. 2018 6:20
Z týmů na špici tabulky má nejlepší formu Sparta, která na jaře jako jediný klub v lize neprohrála. A miliardář Paukner přemýšlí, jak se zbavit Dukly.
Nicolae Stanciu
Nicolae Stanciu | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Na jaře spíš lelkují, ale když potřebují, zaberou. Hráči Plzně ukazují, že jim víc než cokoliv jiného chybí motivace.

Ke zlepšenému výkonu v Brně a třem vstřeleným brankám Viktorii dohnalo až ztenčení náskoku na čele tabulky před Slavií na "pouhých" pět bodů. Takhle blízko se k ní v tabulce naposledy přiblížil druhý tým naposledy v šestém kole, tedy na začátku září.

Zkušeným rutinérům jako by proti průměrným ligovým mužstvům na jaře chyběla motivace.

Základní jedenáctka Plzně má zkrátka své jisté. Vedení na čele tabulky je od zimy stále dostatečně pohodlné a vnitřní konkurence v mužstvu téměř neexistuje. Hráči širšího kádru na mazáky, jakými jsou Řezník, Limberský nebo Kolář, příliš netlačí. Zdravá konkurence v kádru Plzně, zdá se, nefunguje.

Současné opory Plzně tak nadále stárnou. Ubývají jim síly, možnosti se zlepšit a právě i motivace. Sázka na zkušenost v této sezoně Plzni vyšla. Pro další roky ale budou Západočeši potřebovat omladit, a to i ve světle účasti v Lize mistrů.

Po řadě zaváhání se Plzni přiblížila Slavia v tabulce téměř na dostřel. Západočeši tak z cestovní rychlosti přeřadili znovu na sportovní a porazili Brno přesvědčivě 3:1. Ukázali, že když musí, tak vyhrávají.

A Slavia naopak ztratila. V Liberci se trenér Jindřich Trpišovský střetl s výsledky své vlastní práce pečlivě uhlazené jeho protějškem na lavičce Slovanu Davidem Holoubkem. Působení Trpišovského na severu Čech bylo ze hry Liberce jasně patrné.

Trenér Slavie svůj vlastní systém přechytračit nedokázal.

Jak po zápase trefně poznamenal: Slavia byla lepší jen ve druhém poločase. Jenže na Liberec to ve smršti třinácti žlutých karet nestačilo. Tecl nastoupil v lize poprvé na jaře v základu, ale hledal se. Otázkou zůstává, proč při zranění Škody zůstal Necid pouze na lavičce.

Hra Slavie vázla hlavně v šestnáctce. Přechodová fáze utrpěla zraněním Hušbauera po pauze, i když Danny zastal jeho místo možná až překvapivě dobře. Když ale Flo nezhodnotil asi největší slávistickou šanci utkání, bylo o dělení bodů rozhodnuto.

Nákladným zahraničním posilám se v Česku obecně nedaří. Příchod Pavla Hapala na lavičku Sparty je takovou kontrarevolucí proti internacionalizaci jeho předchůdce Stramaccioniho. V základu pod Hapalem pravidelně nastupují jen Plavšič, Kanga a Stanciu plus braknář Nita.

Stanciu zatím potvrzuje kvality, kvůli kterým jej na Letnou přivedli. Rozptýlil obavy fanoušků, že by se jeho angažmá mohlo nést v podobném duchu jako v případě Biabianyho nebo Ben Chaima. Mimochodem, ani jeden z nich v posledním kole neodehrál jedinou minutu.

Naopak Stanciu byl rozdílovým hráčem také v důležitém utkání s Jabloncem. Sparta potřebovala udržet krok s čelem tabulky, ale do zápasu vstoupila vlažně a jen díky střelecké nemohoucnosti Chramosty a Masopusta přečkala mizerný start.

Sebevědomě proměněný přímý kop Stanciua ze 32. minuty Jablonec přibrzdil, naopak Spartě dal potřebný klid pro zbytek utkání. Letenští dokonce tentokrát předvedli lepší výkon ve druhém poločase než v prvním. Jestli se ale opravdu blýská na lepší časy, to ukáže až venkovní zápas s tonoucím Baníkem.

Pět kol před koncem ligy je situace ve druhé polovině tabulky o něco jasnější. O záchranu sice stále hrají všechny týmy od devátého místa dolů, ale odstup patnáctého Baníku na čtrnáctou Jihlavu narostl. Poslední zůstalo Brno. Aktuálně jsou tak na sestupových pozicích kluby ze druhého a třetího největšího města v Česku.

A starosti má i majitel pražské Dukly Petr Paukner. V týdnu se svěřil, že by rád klub prodal. Nicméně jeho plán narušují výsledky A-týmu v první lize, který je pět kol před koncem po bezkrevném výkonu na Slovácku jen čtyři body od sestupu. Pád o ligu níž by případný obchod ohrozil. Dostatek koření tak bude mít i boj o udržení.

 

Právě se děje

Další zprávy