Karabec se nechal vyloučit, zápas Spartě zkomplikoval. Podle kouče toho bude litovat

27. 8. 2023 19:51
Fotbalisté Sparty porazili v šestém kole Fortuna:Ligy Karvinou 3:1 a vrátili se do čela tabulky nejvyšší soutěže.
Fotbalisté Sparty v čele s Adamem Karabcem se radují z první trefy do sítě Karviné | Foto: ČTK

Triumf letenského celku zařídili v prvním poločase Adam Karabec a Matěj Ryneš, v 57. minutě oslabil domácí po červené kartě autor první branky. V 82. minutě zdramatizoval duel Rajmund Mikuš, domácí ale uklidnil David Pavelka třetím gólem. Sparta zvítězila po třech soutěžních zápasech a ideálně se naladila na čtvrteční domácí odvetu závěrečného 4. předkola Evropské ligy s Dinamem Záhřeb, v níž bude dohánět ztrátu 1:3.

"Naprosto zasloužené vítězství, kvůli Karabcově červené kartě jsme si to ale zkomplikovali víc, než jsme měli. Do té chvíle jsme měli utkání naprosto pod kontrolou. Karabec předvedl velmi dobrý výkon, potěšil mě. Pak ale udělal velmi špatné rozhodnutí, jehož bude litovat," řekl dánský trenér Sparty Brian Priske na tiskové konferenci.

V desátém soutěžním utkání po sobě hnala Spartu vyprodaná Letná (16.256 fanoušků). Pražané nastoupili poprvé v soutěžním ročníku ve výroční sadě černých dresů k jubilejní 130. sezoně. Priske udělal oproti čtvrtečnímu duelu v Záhřebu šest změn v sestavě, premiérově v sezoně nejvyšší soutěže hrál od začátku Karabec. Naopak kapitán Krejčí chyběl kvůli vyloučení z minulého kola v Teplicích.

Domácí čekali na úvodní trefu necelých šest minut. Sadílek přiťukl míč do běhu Karabcovi a dvacetiletý záložník nekompromisní ranou pod břevno otevřel skóre. V lize se zapsal mezi střelce poprvé od loňského listopadu.

Poté se hrálo bez výrazných šancí, v 25. minutě Birmančevič postupoval z levé strany a brankář Ciupa vyrazil jeho střelu na břevno. O chvilku později udeřili Letenští podruhé. Pešek se prodral do vápna, jeho přízemní zakončení Ciupa vyrazil, ale na Rynešovu dorážku nestačil. Dvaadvacetiletý záložník zaznamenal první ligový gól za Spartu, předchozí tři zásahy v nejvyšší soutěži si v minulé sezoně připsal v dresu Hradce Králové.

Ve 54. minutě Karabec udeřil loktem do obličeje Žáka a od sudího Machálka uviděl žlutou. Po intervenci videorozhodčího Starého a zhlédnutí opakovaných záběrů však Machálek sparťanského záložníka vyloučil. Pražané ve druhém kole po sobě obdrželi červenou, Karabec premiérově v ligové kariéře.

"Byl to úder na hlavu, v žádném případě u toho nebyl balon. Bylo to mimo dění hry. Jsem rád, že se k tomu rozhodčí vrátil. Za mě je to jasná červená karta, nic neřešící souboj. Sparta nám pomohla červenou kartu, šli jsme do jiného rozestavení, hráli jsme na dva útočníky," prohlásil trenér hostů Tomáš Hejdušek, který je kvůli chybějící licenci veden jako asistent.

Hosté se začali tlačit dopředu, Sparta však navzdory oslabení mohla skórovat potřetí. V 67. minutě Sejk vystihl špatnou zpětnou přihrávku Mikuše a postupoval na branku, jenže Ciupu neprostřelil. Stejně dopadl o něco později i Peškův pokus.

Ligový nováček se dlouho nedostal k přímému ohrožení domácí branky. V 82. minutě ale centr střídajícího Bartla z pravé strany propadl až k nikým nehlídanému Mikušovi a slovenský hráč propálil Vindahla. V ročníku nejvyšší soutěže šlo o jeho třetí zásah.

"Všiml jsem si, že tam byla lehká teč. Zavřel jsem oči, chtěl jsem to napálit na branku. Naštěstí to vyšlo, ale odcházíme bez bodu, gól vůbec nic neznamená," uvedl Mikuš, který se s dalšími šesti hráči dělí o první místo v tabulce střelců.

V 87. minutě si domácí definitivně zajistili tři body. Střídající Vydra se zbavil Mikuše, dostal se do vápna a nahrál Pavelkovi, jenž s pomocí odrazu od tyče stejně jako Karabec skóroval v lize poprvé od loňského listopadu. Letenští mají se 17 góly nejlepší ligový útok.

Sparta zdolala v lize Karvinou posedmé za sebou. Slezané venku v nejvyšší soutěži poosmé v řadě prohráli.

6. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - MFK Karviná 3:1 (2:0)

Branky: 6. Karabec, 27. Ryneš, 87. Pavelka - 82. Mikuš. Rozhodčí: Machálek - Váňa, Antoníček - Starý (video). ŽK: Bartl (Karviná). ČK: 57. Karabec (Sparta). Diváci: 16.256.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Gomez - Pešek (86. Kairinen), Sadílek, Pavelka, Ryneš, Karabec, Birmančevič (62. Vydra) - Olatunji (46. Sejk). Trenér: Priske.

Karviná: Ciupa - Krčík, Bederka, Svozil - Mikuš, Čavoš (76. Málek), Žák (66. Akinyemi), Ražnatovič (46. Soukeník) - Memič, Ezeh (66. Doležal), Papalelé (46. Bartl). Trenér: Luhový.