Sparta se konečně dočkala snadné výhry, proti Teplicím exceloval Kadlec

Aktualizováno 24. 9. 2017 21:08
Fotbalisté Sparty porazili v neděli Teplice 3:0 zejména díky příspěvku Václava Kadlece, který dvě branky dal a na další nahrál. V dalších zápasech Jihlava díky brance Fulneka v nastavení porazila Baník Ostrava 2:1, stejným výsledkem zvítězila Karviná nad Zbrojovkou Brno.
Václav Kadlec byl v zápase proti Teplicím k neudržení
Václav Kadlec byl v zápase proti Teplicím k neudržení | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Sparty zvládli i druhý duel po nepovedeném derby, když doma v osmém ligovém kole porazili Teplice 3:0. Hlavní zásluhu na hladké výhře měl Václav Kadlec, který dva góly dal a na třetí nahrál.

"Po derby byl každý smutný, ale když jste dole, musíte se oklepat a zvednout se. Bylo velmi důležité nejen vyhrát, ale zároveň odehrát i dobrý zápas. A to se povedlo. Hráči nechali na hřišti vše a z pohledu kompaktnosti a kvality vepředu to byl zatím náš nejlepší zápas v sezoně," řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Andrea Stramaccioni.

Důležité tři body získala v nedělním duelu s Baníkem Ostrava Vysočina Jihlava, která zvítězila brankou Fulneka v nastavení 2:1. Stejným výsledkem prohrála Zbrojovka Brno v Karviné.

Sparta i bez Rosického snadno vyhrála

Ve sparťanské sestavě chyběl veterán Rosický, který do derby nastoupil s lehčími zdravotními problémy a v týdnu neabsolvoval všechny tréninky. "Tomáš měl tento týden individuální trénink. Včera jsme se bavili o dnešním zápase a rozhodli se ho nepostavit, protože nebyl stoprocentně připravený," uvedl Stramaccioni.

Oproti duelu se Slavií se vrátil do základní jedenáctky kapitán Lafata, Teplice zase nečekaně vyrukovaly na stoperu s Ljevakovičem, jinak defenzivním záložníkem.

Zápas bojkotoval sparťanský "kotel", který nápisem "Arrivederci Stramaccioni" vyzýval italského kouče domácích k odchodu. "Musím se soustředit pouze na práci s týmem. Samozřejmě chápu, že fanoušci jsou nespokojení, že Sparta neměla tři roky nějaký velký úspěch. Ale potřebujeme podporu fanoušků," uvedl Stramaccioni.

Hosté měli na Letné první velkou šanci, Rezek ale v deváté minutě z hranice penalty minul. O sedm minut později slavili vedení domácí. Přetažený centr vrátil z pravé strany před branku Zahustel a nabíhající Kadlec doklepl míč pohotově do sítě. Trefil se poprvé od května.

"V deváté minutě jsme měli brankovou příležitost, tu jsme neproměnili. Pak jsme měli lacinou ztrátu na útočné polovině a Sparta nám výborným přechodem dala úvodní branku," litoval teplický trenér Daniel Šmejkal.

Po půlhodině mohl zvýšit Hovorka, jeho dorážku ale jeden z hostujících obránců stihl srazit na roh. Sparta si tak pojistila náskok až těsně před pauzou. Po velkém závaru po přímém kopu dotlačil svým typickým způsobem balon z malého vápna za čáru Lafata a mohl se radovat ze čtvrtého gólu v ligové sezoně, ale prvního od 18. srpna.

"Obrovsky jsme chybovali, nechali jsme si dát lacinou branku ze standardky, což Spartu uklidnilo. Byla živější, přímočařejší, dynamičtější a zaslouženě vyhrála," uznal Šmejkal.

Sparta kontrolovala hru a v 57. minutě přidala třetí branku. Podobně jako před vedoucí trefou vrátil přetažený centr od Vatajelua do "ohně" Zahustel a Kadlec hlavou zatloukl míč do sítě. Dva góly dal poprvé od loňského utkání Evropské ligy s Interem Milán.

"Snažil jsem se jet pořád to samé, tvrdě pracovat a doufat, že se to otočí. Snad se to pomalu otáčí," řekl Kadlec. "U obou gólů tam byl přetažený centr, já se to tam snažím zavírat. Hrál jsem to de facto na zadní tyč, Venda to super zavřel. Už nebylo co řešit. Jsem hrozně rád, že dal dva góly. A když jsem mu nahrál na oba dva, tak z toho mám ještě větší radost," dodal Zahustel.

Letenští potvrdili, že se jim na Teplice poslední dobou daří a bodovali s nimi posedmé za sebou. Doma je porazili v lize v posledních šesti zápasech. Nic na tom nezměnila ani 69. minuta, kdy si Mareček málem dal vlastní gól. Na druhé straně před Lafatou zasáhl Jeřábek.

Baník přišel o důležité body v nastavení

Ostrava byla v úvodu lepším týmem, gólman Vašek musel zasahovat jen v první minutě proti střele Fulneka z hranice vápna. Jihlava stejně jako v minulém utkání v Jablonci prohrávala po brance z pokutového kopu. Ten ve 21. minutě po faulu kapitána Vaculíka proměnil Brazilec De Azevedo.

S Baníkem přicestovaly asi dvě stovky fanoušků, kteří původně na Vysočinu neměli cestovat kvůli disciplinárnímu trestu, nakonec jim ale byl výjezd umožněn. Ostravští příznivci svému týmu vytvořili takřka domácí prostředí. Gól oslavili dělbuchem a v druhém poločase ve svém sektoru zapálili několik světlicí.

Domácí mohli srovnat už deset minut před koncem prvního poločasu, ale Zoubeleho střelu vytáhl Vašek na rohový kop. Z něj už ale Jihlava ve 37. minutě udeřila. Po centru Vaculíka vstřelil svůj třetí gól v ligové sezoně Lotyš Ikaunieks.

Dvacet minut před koncem se na hřiště dostal v hostujícím dresu uzdravený Baroš, ale k vážnější příležitosti se na hrotu útoku nedostal. Slušnou příležitosti na změnu skóre si vypracoval jihlavský Vaculík, který nepovedeným centrem trefil břevno ostravské branky. Až v poslední nastavené minutě rozhodl o triumfu Vysočiny Fulnek dorážkou do prázdné brány po závaru.

Brno už je poslední

Fotbalisté Brna po porážce v Karviné klesli na poslední místo tabulky. Zbrojovku sice poslal do vedení už v osmé minutě Michal Škoda, ale ještě v prvním poločase vyrovnal Eric Ramírez a po změně stran dokonal obrat Lukáš Budínský z penalty.

Brno navíc dohrávalo závěrečnou půlhodinu v oslabení po vyloučení brankáře Dušana Melichárka. Karviná v nejvyšší soutěži utnula sérii porážek, která trvala čtyři zápasy.

MFK Karviná - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 21. Ramirez, 56. Budínský z pen. - 8. Škoda. Rozhodčí: Pechanec - Paták, Wilczek. ŽK: Lischka, Hošek, Čolič - Škoda, Fortes, Melichárek. ČK: 65. Melichárek. Diváci: 3373.

Sestavy:

Karviná: Berkovec - Čolič, Hošek, Lischka, Eismann - Panák, Janečka - Moravec, Budínský (90. Šisler, Letič (69. Štepanovský) - Ramírez (90.+5 Smrž). Trenér: J. Weber.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Gáč, Jablonský (65. Halouska) - Sedlák (77. Kratochvíl), Polák - Fortes, Pilík (72. Přichystal), Lutonský - Škoda. Trenéři: Dostálek a Přerost.

Vysočina Jihlava - Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branky: 37. Ikaunieks, 90.+3 Fulnek - 21. De Azevedo z pen. Rozhodčí: Zelinka - Kříž, Arnošt. ŽK: Fulnek - De Azevedo. Diváci: 3448.

Sestavy:

Jihlava: Hanuš - Nový, Tlustý, Rosa, Keresteš - Vaculík, Zoubele (64. Dvořák) - Fulnek, Urblík, Popovič (71. Klíma) - Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Ostrava: Vašek - Pazdera, Pokorný, Azackij, Breda - Šindelář, Hlinka - De Azevedo (83. Sus), Hrubý, Mičola (62. Granečný) - J. Šašinka (70. Baroš). Trenér: Kučera.

Sparta Praha - FK Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 16. a 57. V. Kadlec, 45.+1 Lafata. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Mokrusch. ŽK: Hovorka - Rezek, Krob, Kučera, Červenka. Diváci: 7974.

Sestavy:

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Štetina, Hovorka, M. Kadlec - Mavuba, Mareček - Biabiany (56. Ben Chaim), Lafata, Vatajelu (69. Plavšič) - V. Kadlec (80. M. Frýdek). Trenér: Stramaccioni.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Ljevakovič, Jeřábek, Krob - Král, Kučera - Fillo, Rezek (83. Trubač), Hyčka (63. Vošahlík) - Vaněček (72. Červenka). Trenér: Šmejkal.