Dohnat Plzeň? Musela by zkolabovat, ví Šilhavý. I přes porážku se trenér Slavie v ohrožení necítí

Jiří Škuba Jiří Škuba
5. 11. 2017 23:01
Přijeli si pro tři body, odjíždějí s porážkou. Přestože se trenér Jaroslav Šilhavý pokusil soupeře překvapit nečekanými jmény v sestavě, Plzeň zvládla zápas podzimu a po třinácti kolech už sahá na pohár pro mistra ligy.
Jaroslav Šilhavý zřejmě ztrátu šancí na titul neustojí. Na lavičce Slavie ho může vystřídat například Jindřich Trpišovský
Jaroslav Šilhavý zřejmě ztrátu šancí na titul neustojí. Na lavičce Slavie ho může vystřídat například Jindřich Trpišovský | Foto: ČTK

Plzeň - Dobře ví, že cíl, kterým je titul a postup do Ligy mistrů, Slavia s největší pravděpodobností nenaplní. "Teoreticky to možné samozřejmě je, ale aby Plzeň pustila čtrnáctibodový náskok, to by musela zkolabovat," uznal kouč Jaroslav Šilhavý 

A kde nachází důvody porážky? Proč Slavia byla v utkání hroší než Plzeň? "Udělali jsme řadu změn a kádr rotuje. Není tak sehraný, jak bychom si představovali," tvrdí kouč.

Jenže nové letní akvizice - Danny, Miroslav Stoch nebo Jakub Hromada - zůstaly na lavičce. Ostatně stejně jako Tomášek Souček, který hraje ve skvělé pohodě. Pod stříškou "pivní plechovky" pak úplně chyběl Halil Altintop.

"Chtěli jsme posílit tým a postoupit s ním do Ligy mistrů. Přivedli jsme zkušenější hráče, teď s nimi pracujeme. Samozřejmě jsem si představoval, že to bude rychlejší proces, že se tým sladí dřív. Nestalo se," vysvětloval Šilhavý důvody toho, proč se slávisté dívají na suverénní Plzeň přes nedostižitelnou bodovou propast.

"Naopak Plzeň udržela kádr pohromadě. Její hráči jsou dlouho spolu, ve hře jim fungují mechanismy, jsou na sebe zvyklí," povzdechl si.

Místo nich kouč Šilhavý poslal překvapivá jména, do středu zálohy se postavil nevýrazný Rotaň, na její kraj pak Jaromír Zmrhal, kterému tato sezona zatím vůbec nevychází.

"Měli jsme to tak připravené. Ve čtvrtek proti Villarealu hráli jedni, v neděli nastoupili čerství kluci. Třeba Rotaň dostal důvěru také kvůli povrchu, který nebyl ideální, on má zkušenosti a pohybuje se na něm lépe než vyšší hráči," tvrdil kouč.

Jeho sázka na překvapivá jména ovšem nevyšla. Plzeň byla lepší a zaslouženě vyhrála. "Finální fázi jsme řešili komplikovaně, možnosti, které jsme si vypracovali, jsme neřešili dobře. Nevycházely nám ani protiútoky," posteskl si Šilhavý.

I přes porážku se v ohrožení necítí, konec jeho slávistické éry - buď nyní, ale spíš v zimě - je pravděpodobný. "Cítím se normálně zklamaně, stejně jako po každém prohraném zápase," odrážel otázky, zda počítá s možností výpovědi.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy