Albánský reprezentant Qose neuspěl s panenkovským dloubákem, ale šel na penaltu znovu

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
8. 2. 2021 17:38
Tomu se říká odvaha, sebevědomí, pevné nervy. Albánský reprezentant Kristi Qose v dresu Karviné neuspěl v souboji s Opavou při pokutovém kopu. Panenkovský dloubák mu brankář hostů Vilém Fendrich až výsměšně chytil, pohnul se ovšem dříve, než umožňují pravidla. Qose si však vzal i opakovanou penaltu a uspěl.
Kristi Qose (vpravo) slaví svůj premiérový gól v dresu Karviné
Kristi Qose (vpravo) slaví svůj premiérový gól v dresu Karviné | Foto: ČTK

Když si už za otočeného stavu 2:1 stavěl osm minut před koncem míč na penaltový puntík, zvažoval, jak pokutový kop kopne. "Neměl jsem speciální důvod, abych se rozhodl pro 'panenku', ale je to jeden ze způsobů, který používám," prozradil pětadvacetiletý záložník.

Nakonec zvolil odvážný oblouček doprostřed branky. "Nemám pocit, že bych něco vysloveně udělal špatně, ale brankář soupeře můj záměr prokoukl. Ale tak mohl vystihnout i jinou střelu," odmítá možnost, že by se rozhodl nevhodně, naopak oceňuje odhad opavského Fendricha.

Ostatně mohl to i předpokládat, Qose v české lize už 'panenku' úspěšně použil na podzim v 6. kole Fortuna:Ligy proti Brnu. "Myslím, že to věděl," připouští albánský legionář. "Jako každý fanoušek, který sleduje českou ligu," dodává.  

Snadno lapený míč do rukavic vyvolal opavskou naději na vyrovnání, ale trvala jen krátce. Na pokyn asistenta, který hlavnímu deklaroval, že se gólman hostí pohnul dříve, než dovolují pravidla, se pokutový kop opakoval. "Viděl jsem, že se pohnul od čáry, ale nemyslel jsem si, že rozhodčí nařídí pokutový kop opakovat," už se Qose smiřoval s nezdarem.

I když jeho dva spoluhráči projevili zájem, že by se této velké výhody vstřelit gól ujmuli, nenechal si ji vzít. "Nikdy by mě ani nepadlo, že bych odmítl na penaltu jít," nebránil se albánský reprezentant odpovědnosti. A nepopírá, že opět zvažoval, že použije oblouček. "Určitě by to nečekal," hájí tento způsob kopu. Nakonec však zvolil prudkou střelu k pravé tyči a pojistil důležitou výhru Karvinských.    

Qose nikdy neskrýval obdiv k českému fotbalovému básníkovi a dloubákem mu vzdává na dálku hold. A asi se nebude bát, když bude vhodná situace, znovu ho použít. "Můj odkaz pro mistra je, že jsem hrdým pokračovatelem jeho dědictví," zdůrazňuje albánský legionář. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy