"Jako Manchester za Fergusona." S Vrbou to bude skvělé, řekl hrdina Sparty Karlsson

Sport ČTK Sport, ČTK
8. 2. 2021 10:23
Švédský fotbalista, který zlomil penaltové prokletí Sparty dvěma proměněnými kopy, Pavla Vrbu nepřímo přirovnal k slavnému trenérovi Manchesteru United siru Alexi Fergusonovi.
David Moberg Karlsson, Olomouc - Sparta
David Moberg Karlsson, Olomouc - Sparta | Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty možná našli nového spolehlivého exekutora penalt. Pražané v předchozím průběhu sezony využili v soutěžních zápasech jen jeden z pěti pokutových kopů, v dnešním duelu 18. ligového kola v Olomouci však David Moberg Karlsson bez problémů proměnil oba pokusy.

Šestadvacetiletý švédský záložník dvěma góly otočil stav a zajistil Letenským výhru 3:2 v premiérovém utkání pod vedením trenéra Pavla Vrby. Karlssona přitom v zápase trápila bolest hlavy.

Sparta v předchozím průběhu sezony v soutěžních duelech včetně domácího poháru penaltu čtyřikrát za sebou neproměnila a uspěla jen v úvodu ligy v Karviné.

"Já ty předchozí nekopal, takže moje sebevědomí to neovlivnilo. Chce to mentální sílu. Já hrál ještě s bolestí hlavy, o to náročnější to bylo. Ale jsem sebevědomý a doufám, že přidám spoustu dalších branek," uvedl pro klubovou televizi Karlsson.

Vrba nepochyboval, že Karlsson penalty promění. "Když jsme za ty tři dny viděli individuální schopnosti hráčů, tak David z mého pohledu patří k hráčům, kteří by to měli zvládnout. Hráči se před zápasem dozví, kdo patří k exekutorům pokutových kopů. Není to tak, že by se někdo na hřišti najednou rozhodl, že si to vezme na sebe. Už před zápasem je určená skupina hráčů, kteří by měli penaltu kopat," poznamenal Vrba.

Sparta prohrávala 0:2, ale v 57. minutě snížil Ladislav Krejčí starší a pak přišly Karlssonovy chvíle. Nejprve v 67. minutě srovnal a v třetí minutě nastavení otočil stav.

"Jsme Sparta, dokázali jsme něco podobného, jako dělával Manchester United za (trenéra) Fergusona, který také dokázal otáčet zápasy. Věřili jsme si, i trenér nám pořád říkal, že jsme skvělý tým se skvělými individualitami. Takže myslím, že ani za toho stavu 0:2 jsme neztratili víru a to se projevilo," mínil Karlsson.

"Bylo to nahoru dolů, udělali jsme hodně chyb. Ale přišel nový trenér, přinesl nové myšlenky. Budeme potřebovat trochu víc času, abychom byli v některých momentech lepší. Ale je to vítězství, takže jsme šťastní," doplnil švédský křídelní záložník.

Přínos Vrby, který ve středu nahradil odvolaného Václava Kotala, si pochvaloval. "Byl tři dny s týmem, to není moc času, aby týmu vtiskl své myšlenky. Ale už teď je od něj jasně pochopitelné, co po nás chce. Až budeme mít společně víc času, projeví se to a bude to skvělé," dodal Karlsson.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy