26. 2. 2008 14:00
Robinsona vyškolil Drogba, ale nakonec byl hrdinou
Paul Robinson
Paul Robinson | Foto: Reuters

Londýn - Brankář Tottenhamu Radek Černý vytlačil z pozice brankářské jedničky Paula Robinsona jen na deset zápasů. Teď má důvěru anglický reprezentant, který se i přes hrubku ve finále Carling Cupu nakonec stal hrdinou a Černého do branky zřejmě jen tak nepustí.

"Mám tady ještě na čtyři roky kontrakt. Těší mě, že tady mohu být. Nikdy jsem si nepřál nic jiného," citují oficiální stránky Premier League osmadvacetiletého Robinsona, jenž po sérii kritiky opět září sebevědomím. Záhy tak utichly spekulace o jeho možném přestupu.

Blížil se závěr první půle finálového duelu Ligového poháru, Tottenham měl většinu poločasu navrch nad Chelsea, jenže do kabin nakonec šli hráči Spurs s mankem 0:1. Jak se to stalo?

Čech mohl být hrdinou. Ve Wembley však slaví Tottenham
Slavia mačkala Tottenham. Ale na postup nedosáhla

Didier Drogba si postavil míč k přímému kopu z pětadvaceti metrů. Brankář Robinson si pečlivě staví zeď, jenž zůstane stát za ní uprostřed branky. Drogba zkušeným okem zkontroluje situaci, a pak s lehkostí zakroutí míč k pravé tyči a gólman vzhledem ke svému špatnému postavení ani nezareaguje.

Fanoušci Tottenhamu se chytají za hlavu. "Po kolikáté už doplácíme na chybu gólmana," říkají si.  Jenže pak Robinson parádně chytil střelu Salomona Kaloua v prodloužení a Spurs mohli začít slavit zisk poháru.

"Tahle trofej pro mě znamená všechno. Ještě jsem nikdy nic nevyhrál, porazit takhle těžkého soupeře ve finále je skvělé. Naštěstí Kalouovi ta střela úplně nesedla a já jsem ji vyrazil," vrátil se ke klíčovému momentu gólman.

Brankář nebo útočník, Ramos to nerozlišuje

Tahle chyba stála Radka Černého  místo jedničky
Tahle chyba stála Radka Černého místo jedničky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Trenér Tottenhamu Juande Ramos už dříve prokázal, že mezi dvojicí brankářů nemá vyloženého favorita. Po několika chybách nechal sedět Robinsona a důvěru dal Černému. Ten předváděl kvalitní výkony, ale ani on se nevyvaroval minelám.

První Ramos ještě toleroval, ale hrubka ze Strahova proti Slavii po dalekonosném lobu Hubáčka a Střihavkově dorážce ho vrátila zpět na lavičku.

Teď to bude mít ex-slávistický gólman ještě těžší. Kouč je pod tlakem, aby nasazoval anglického reprezentanta a Černému navíc končí po sezoně v klubu smlouva.

"Manažer nedělá rozdíly mezi brankářem a hráčem v poli. Když útočník nedává góly, nechá ho sedět. Když brankář neodvádí dobře svoji práci, čeká ho to samé. Tak to zkrátka je. Bylo pro mě těžké to akceptovat, ale nakonec jsem to přijal a teď se raduji z medaile," popsal svoje peripetie z poslední doby Robinson.

K výkonu ve finále ve Wembley ho prý inspiroval jeho nemocný syn Jack.

"Můj synek na tom byl špatně, jsou mu jen čtyři týdny a už má zánět průdušek. Byl v nemocnici. Mimo hřiště to byl pro mě to byl těžký týden, ale na hřišti mě to spíš pomohlo," řekl gólman pro web Premier League.