24. 2. 2008 18:57
Chelsea - Tottenham 1:2
Dimitar Berbatov vyrovnával z penalty
Dimitar Berbatov vyrovnával z penalty | Foto: Reuters

Londýn - První fotbalovou trofej v Anglii v této sezoně vybojovalo mužstvo Tottenhamu Hotspur. Přemožitel Slavie z poháru UEFA porazil ve finále Carling Cupu ve Wembley Chelsea 2:1 po prodloužení.

Brankář Chelsea Petr Čech byl dlouho hrdinou svého týmu, famózními zákroky držel naděje na obhajobu vítězství v Ligovém poháru, jenže v prodloužení pustil za svá záda nešťastný gól po odrazu od obličeje Jonathana Woodgatea.

Chelsea nepomohla k obhajobě ani slíbená premie od Romana Abramoviče 810 tisíc liber (cca 32 milionů korun) na tým.

Fotbalisté obou mužstev nastoupili ve Wembley za doprovodu bombastické show s plameny a dramatickou hudbou, a i když se zdálo, že hráči pořádně nevědí, kde mají při nástupu stát, divákům se dostalo atraktivního spektáklu.

Drama v Birminghamu: Zlomená noha a ztráta Arsenalu
Chelsea ztrácí osm milionů denně. Abramovič dál utrácí

Aktivnějším týmem byl v prvním poločase Tottenham. Jeho hráčů bylo všude plno, jenže do vedení šla před přestávkou Chelsea. A velký podíl na tom měl brankář Paul Robinson, jenž stejně jako proti Slavii nahradil v brance Radka Černého.

Didier Drogba zahrával přímý kop z pětadvaceti metrů a Robinson, jenž si před sebe postavil zeď, zůstal stát příliš uprostřed branky a útočník z Pobřeží Slonoviny potrestal jeho chybu nádhernou střelou k pravé tyči. Robinson přes zeď míč zřejmě neviděl a jen ve stoje sledoval, jak končí v jeho síti.

Tottenham vrátila do hry penalta

Tottenham vrátil do hry trochu kuriozní moment. Wayne Bridge se dvacet minut před koncem normální hrací doby při souboji s Aaronem Lennonem v pokutovém území nešikovně dotkl míče rukou a postranní sudí upozornil hlavního, že by se měla pískat penalta. A tak se také stalo.

Její exekuce se ujal Dimitar Berbatov. Poslal Petra Čecha na pravou stranu a míč v pohodě uklidil do opačného rohu. Vyrovnávací gól Spurs nastartoval a v závěru normální hrací doby se měl Čech v brance co otáčet.

Paul Robinson zase chyboval
Paul Robinson zase chyboval | Foto: Reuters

Nejdřív musel hasit situaci, při níž ofsajdová past "Blues" sklapla naprázdno a Didier Zokora uháněl sám na branku. Čech skvěle vyrazil jeho střelu a druhý pokus po odraženém míči poslal záložník Spurs nad.

Vzápětí musel Čech zasahovat znovu, tentokrát proti jedovaté Berbatovově střele z otočky. Pak přestřelil Robbie Keane při efektním pokusu přes hlavu a utkání dospělo do prodloužení.

V jeho začátku přišla pro Chelsea pohroma. Čech si vyskočil pro plachtící centr Jenase, jenž neštěsně vyrazil míč přímo do obličeje dotírajícího Jonathana Woodgatea, od nějž se míč odrazil do branky.

Chelsea zejména ve druhé polovině prodloužení mocně finišovala, ale na vyrovnání nedosáhla. Když se řítil Salomon Kalou na branku soupeře, sudí jeho atak přerušil závěrečným hvizdem a ruce fotbalistů Tottenhamu vyletěly vzhůru.

Chelsea - Tottenham 1:2
39. Drogba - 70. Berbatov (z pen), 94. Woodgate
ŽK: Obi, Carvalho - Zokora, Tainio, Lennon, Jenas. Diváků: 87 660. Rozhodčí: Mark Halsey.
Tottenham: Robinson, Hutton, Woodgate, King, Chimbonda (Huddlestone 61), Lennon, Jenas, Zokora, Malbranque (Tainio 75), Berbatov, Keane (Kaboul 102). Nevyužítí náhradníci: Černý, Bent.
Chelsea: Čech, Belletti, Carvalho, Terry, Bridge, Wright-Phillips (Kalou 72), Essien (Ballack 88), Lampard, Obi (Joe Cole 98), Anelka, Drogba.Nevužití náhradníci: Cudicini, Alex.