Černý kůň Eura? Slováky zvedá hrdost Kozáka a zrající hvězdy

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 4. 2015 11:10
Národní tým vedený Jánem Kozákem vévodí své kvalifikační skupině o evropský šampionát, když z pěti zápasů zapsal pět tříbodových zisků.
Marek Hamšík, největší hvězda Slováků. Tým Jána Kozáka exceluje.
Marek Hamšík, největší hvězda Slováků. Tým Jána Kozáka exceluje. | Foto: Reuters

Praha - Když v květnu minulého roku překonal Keržakov Muchu, a rozhodl tak přátelský zápas, byla to na dlouhou dobu poslední porážka slovenského národního týmu. Po těsné prohře v Rusku totiž začali Slováci jen a jen vítězit.

Nad Tatrou se pak zablýsklo na lepší časy. Mnohem lepší. Slovenský fotbal je o rok později v nevídané euforii. Národní tým vedený kontroverzním koučem Jánem Kozákem vévodí své kvalifikační skupině o evropský šampionát, když z pěti zápasů zapsal pět tříbodových zisků.

Vyšlápl si na Španělsko i Ukrajinu a v posledním přípravném duelu získal také cenný skalp rivalů z České republiky.

Slováci mají nakročeno na Euro a podle mnohých ani tam nemusejí hrát zrovna druhé housle. "Mají skvěle poskládané mužstvo a mohou být černým koněm šampionátu," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz český trenér František Straka.

Výjimečná generace fotbalistů

Ten slovenský národní tým bedlivě sledoval zejména během svého působení na lavičce Slovanu Bratislava. A Slováci mu svým fotbalem učarovali. "Dívám se na jejich zápasy a zanechávají ve mně výborný dojem. I proti nám teď potvrdili svou pověst, vzali to prestižně a byli hodně nebezpeční," dodal kouč.

Podle něj má slovenský tým k dispozici výjimečnou generaci hráčů. "Ti nejlepší hráči jim vyzráli. Škrtel, Weiss, Stoch, Ďurica. Navíc všude hrají v základních sestavách, mají dostatek praxe. A pak je tu Hamšík, to je špičkový fotbalista, par excellence," vyjmenoval Straka největší hvězdy slovenského fotbalu.

Síla Slováků se ale projevuje i šíří kádru, který může do nejdůležitějších zápasů zasáhnout. Ukázal to i přátelský zápas proti České republice, v němž se blýskli výborným výkonem třeba střední záložníci ze Synot ligy, plzeňský Hrošovský a jablonecký Greguš. Jednoznačně pozitivní dojem pak zanechal i teprve dvacetiletý záložník Legie Varšava Ondrej Duda.

Hlad po úspěchu je cítit na sto honů

"Oni skutečně mají kam sáhnout, je to silná generace, navíc nesmírně hladová, to je z ní cítit na sto honů. Třeba i takový Ďuriš umí hodně oživit tým a podílel se na rozhodující brance v utkání proti Španělsku," vzpomněl si Straka na přínos ofenzivního fotbalisty Mladé Boleslavi.

Partu skvělých hráčů koučuje svým nezaměnitelným stylem Ján Kozák. Nejlepší fotbalista Československa z roku 1981 je podle Straky mužem na svém místě.

"On je takový, jaký je, znám ho ještě jako hráče. Je to bouřlivák a také neskutečný vlastenec. Přesně takového trenéra Slováci potřebují. On jim přináší disciplínu a hrdost, což z nich dělá momentálně hodně obávaný tým," řekl František Straka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy