Kluby dostanou za Ligu mistrů a Evropskou ligu víc peněz

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 3. 2015 14:07
Asociace evropských klubů (ECA) se dohodla s Evropskou fotbalovou unií UEFA na vyšších výnosech z Ligy mistrů a Evropské ligy, které budou od příští sezony rozdělovány mezi účastníky soutěží rovnoměrn
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Asociace evropských klubů (ECA) se dohodla s Evropskou fotbalovou unií UEFA na vyšších výnosech z Ligy mistrů a Evropské ligy, které budou od příští sezony rozdělovány mezi účastníky soutěží rovnoměrněji. Kluby také dostanou více peněz za uvolnění svých hráčů na evropské šampionáty, počínaje Eurem 2020.

Dvaatřicet účastníků základních skupin Ligy mistrů si rozdělí 1,2 miliard eur (asi 33 miliard korun) za každý ročník, dosud dostávaly 957 milionů eur. Každý klub v soutěži má automaticky zajištěno dvanáct milionů eur místo aktuálního 8,6 milionu.

Finančně si polepší také kluby hrající v Evropské lize, a to i ty, které vypadnou v předkolech. Osmačtyřicet účastníků skupinové fáze si mezi sebe rozdělí 381 milionů eur (10,5 miliard korun) namísto současných 232 milionů. Každý klub pak bude mít za start v soutěži zaručen příjem 2,4 milionu eur (dosud platila částka 1,3 milionu).

"Tento koncept znamená více finančních prostředků pro všechny, protože nový percentuálně fungující systém zajistí, že každý účastník bude proporcionálně těžit z pokračujícího růstu soutěží," uvedla ECA a UEFA ve společném prohlášení.

Od mistrovství Evropy 2020 si také kontinentální kluby polepší, poprvé v historii jim totiž nebude vyplacena fixní, ale procentuální částka ze zisku. "Kluby dostanou osm procent příjmů od vysilatelů, reklamy, z prodeje vstupenek, pohostinství. Minimálně to bude 200 milionů eur (5,5 miliardy korun), což je o 50 milionů eur více než za Euro 2016," stojí dál v prohlášení.

Za start na mistrovství světa v letech 2018 i 2022 přitom FIFA podle dohody z předminulého týdne mezi kluby rozdělí "jen" asi 5,36 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy