Kluby dostanou za Ligu mistrů a Evropskou ligu víc peněz

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 3. 2015 14:07
Asociace evropských klubů (ECA) se dohodla s Evropskou fotbalovou unií UEFA na vyšších výnosech z Ligy mistrů a Evropské ligy, které budou od příští sezony rozdělovány mezi účastníky soutěží rovnoměrn
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Asociace evropských klubů (ECA) se dohodla s Evropskou fotbalovou unií UEFA na vyšších výnosech z Ligy mistrů a Evropské ligy, které budou od příští sezony rozdělovány mezi účastníky soutěží rovnoměrněji. Kluby také dostanou více peněz za uvolnění svých hráčů na evropské šampionáty, počínaje Eurem 2020.

Dvaatřicet účastníků základních skupin Ligy mistrů si rozdělí 1,2 miliard eur (asi 33 miliard korun) za každý ročník, dosud dostávaly 957 milionů eur. Každý klub v soutěži má automaticky zajištěno dvanáct milionů eur místo aktuálního 8,6 milionu.

Finančně si polepší také kluby hrající v Evropské lize, a to i ty, které vypadnou v předkolech. Osmačtyřicet účastníků skupinové fáze si mezi sebe rozdělí 381 milionů eur (10,5 miliard korun) namísto současných 232 milionů. Každý klub pak bude mít za start v soutěži zaručen příjem 2,4 milionu eur (dosud platila částka 1,3 milionu).

"Tento koncept znamená více finančních prostředků pro všechny, protože nový percentuálně fungující systém zajistí, že každý účastník bude proporcionálně těžit z pokračujícího růstu soutěží," uvedla ECA a UEFA ve společném prohlášení.

Od mistrovství Evropy 2020 si také kontinentální kluby polepší, poprvé v historii jim totiž nebude vyplacena fixní, ale procentuální částka ze zisku. "Kluby dostanou osm procent příjmů od vysilatelů, reklamy, z prodeje vstupenek, pohostinství. Minimálně to bude 200 milionů eur (5,5 miliardy korun), což je o 50 milionů eur více než za Euro 2016," stojí dál v prohlášení.

Za start na mistrovství světa v letech 2018 i 2022 přitom FIFA podle dohody z předminulého týdne mezi kluby rozdělí "jen" asi 5,36 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy