Brankář Táborska mafii udal, ale gólová palba přišla stejně

Prohlédněte si videozáznamy některých utkání, na něž cílila sázkařská mafie
V utkání Juniorské ligy Olomouc-Teplice (5:2) byla letos v květnu cílem mafie sázka 4+, tedy na 4 a více branek dosažených v utkání. Za hosty nastoupil Karel Kodeš, jeden z obviněných.
Opět Juniorská liga, duel z listopadu 2012 mezi Jihlavou a Příbramí. Policie zachytila informaci, že by se tu také mělo sázet na 4 a více branek. Duel skončil 2:2.
Mafii zaujal i odvetný duel Poháru České pošty Teplice-Domažlice. Není známo, na co konkrétně chtěla sázet. Střetnutí každopádně skončilo výsledkem 2:1.
Zpět k Juniorské lize a ke kulometné palbě. K ní došlo v duelu Olomouc-Táborsko. Gólman hostí Varyš sice údajně nabídku mafie odmítnul a vše nahlásil policii. Jenže gólů stejně dostal požehnaně, Sigma vyhrála 5:2. Zobrazit 6 fotografií
Foto: Aktuálně.cz
Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 12. 2013 12:00
Příběhy zápasů, na které se pokusila dosáhnout sázkařská mafie

Praha - Stalo se to loni na podzim, zkraje listopadu. Lukáši Varyšovi, náhradnímu brankáři Táborska, pípla na telefonu SMS.

A v ní se objevila nabídka. Finanční. "Její obsah se netýkal jednoho konkrétního zápasu, ale byla to obecná nabídka ke spolupráci," říká k tomu ředitel klubu Tomáš Samec, ředitel klubu, kterému se tehdy Varyš svěřil.

"Už si to nepamatuju přesně, ale šlo zhruba o to, že kdy něco dopadne tak a tak, může si ten hráč přijít na nějakou korunu," přitakává šéf klubu Jiří Smrž.

Ten věc oznámil Romanu Berbrovi, místopředsedovi FAČR. A odtud zpráva putovala na policii.

Deníku Aktuálně.cz se podařilo vypátrat, že na seznamu zápasů, na něž cílila sázkařská mafie (tento seznam NAJDETE ZDE), figurují i zápasy Juniorské ligy Olomouc-Táborsko 5:2, Táborsko-Sparta 2:0 a Ostrava-Táborsko 4:1.

Ty sehrály právě loni v listopadu: 5.11., 12. 11. a 19. 11. Mafie měla v úmyslu sázet v nich na sázkovou příležitost 4+, tedy že padnou 4 nebo více branek.

A to se ve dvou případech na hřišti skutečně stalo, jenže není jasné, zda na ty zápasy mafie nakonec skutečně sázela. Jak už jsme zmínili, oslovený gólman nabídku k temné spolupráci odmítl. Pro mafii by tedy taková sázka měla smysl jen tehdy, pokud by v týmu měla nějaké další komplice, kteří by jí na rozdíl od gólmana ten výsledek slíbili.

Kdo z nich psal Varyšovi?

Lukáš Varyš, který mafiánský kontakt ohlásil, každopádně chytal ve všech třech zmíněných duelech. Sestřihy dvou z nich si ostatně sami můžete prohlédnout ve videogalerii v úvodu tohoto článku.

V jednom z nich vidíme, jak v Olomouci padá do jeho sítě jeden gól za druhým, a to si ještě v reportáži Sigma TV Jiří Derco, trenér domácího týmu, stěžuje, že nastoupil se slabší sestavou a jeho hoši byli nesehraní. "Ale soupeř neměl takovou kvalitu," podotýká.

První gól dostává Táborsko z trestného kopu, proti kterému prakticky ani nepostavilo zeď.

Tomáš Samec, ředitel Táborska, je ale přesvědčen, že všechno bylo regulérní. "Vždyť třeba včera jsme prohráli doma s Brnem 1:4, v téhle věkové kategori branky prostě hodně branek padá, to je normální."

Skutečnost, že se zmíněné tři zápasy objevily v policejních záznamech si dává jednoznačně do souvislosti s oznámením, které tehdy Varyš učinil. "Jinak si to vysvětlit neumím."

Zmíněné zápasy juniorky Táborska se objevily v policejním spisu, který je spojen s vyšetřováním 12 osob, které byly v sázkařské kauze obviněny. Je tedy pravděpodobné, že Varyšovi poslal onu SMS někdo z tohoto seznamu:

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Že by kromě gólmana mohla mafie oslovit i jiné hráče Táborska, Samec odmítá. "My jsme se tady tenkrát o tom dost bavili. Já kategoricky vylučuji možnost, že by tady mohl být hráč, který by si to na rozdíl od Lukáše třeba nechal pro sebe."

Pro 23letého Lukáše Varyše se událostmi z loňského listopadu nic nezměnilo. V Táborsku ho stále berou jako třetího gólmana. "Chytává juniorskou ligu, teď jsme měli jednoho brankáře zraněného, tak dělal náhradníka i ve druhé lize," upřesňuje Samec.

Když 3:0 nestačí

Varyš má klid, to takový Jan Halama nikoli. Má totiž na krku policejní obvinění z porušení paragrafu 332 o podplácení. "Je vyšetřován v souvislosti s jedním zápasem a to ve smyslu spolupachatelství," prozradil jeho advokát Bronislav Šerák.

Jan Halama je nyní hráčem Bohemians Praha, kde je ovšem jen na hostování z Českých Budějovic.

Když se podíváme na seznam vyšetřovaných zápasů, najdeme ho v sestavě týmu Strakonic. Ty fungují jako budějovická farma a Halama v jejich dresu 5. června 2013 nastoupil k utkání ČFL proti Převýšovu.

Strakonice vyhrály 3:0, přičemž mafie měla údajně zájem opět na sázce 4+. Jeden gól tedy chyběl k tomu, aby mohla být případná výhra za takovou sázku vyplacena.

V souvislosti s tím se nabízí další citace z rozhovoru s Halamovým advokátem Bronislavem Šerákem, který deník Aktuálně.cz přinesl v září.

"Ty zápasy často končily jinými výsledky, než jak se možná někdo přál. Zdejší hráči třeba mohli něco naslibovat, ale pak se ukázalo, že ani neměli možnost něco ovlivnit, třeba v tom zápase ani nenastoupili. Navíc tam probíhaly věci, u nichž je podle mě sporné, zda je lze vykládat jako korupci, protože se dá říct, že šlo o pozitivní motivaci," řekl tehdy Šerák.

A pokračoval: "Stalo se třeba, že osoba A chtěla po osobě B, aby zápas neskončil jen 2:0, ale žádala, aby ten tým hrál naplno až do konce a vyhrál třeba 4:0. Nabádat někoho k tomu, aby hrál líp než normálně, je to trestné?"

Je to spekulativní výklad, ale výhledem k výsledku zápasu Strakonice-Převýšov 3:0 je možné, že Šerák hovořil právě o tomto utkání.

Hodúr už se přiznal

"Cinklé sázky" jsou strašákem, před kterým se klepe fotbal na celém světě.  Zdá se, že v Česku obviněné osoby byly přinejmenším v některých případech úzce napojeni na slovenské kontakty, od nichž už vedla přímá trasa do centrály mafie kde si v jihovýchodní Asii.

Ta na domluvené zápasy sázela u asijskiých internetových kanceláří při minimálním vkladu 50 000 eur. Fotbalisty pak podle slovenské policie uplácela sumami od 2000 do 60 000 eur za zápas.

Na Slovensku bylo v první fázi obviněno kvůli sázkám 7 osob, zejména hráčů Dunajské Stredy, nedávno na seznamu přibyla další 4 jména spojená s klubem z Nitry. Ke spolupráci s mafií už se přiznal bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr, který část kariéry strávil i ve Slovanu Liberec.

Podle slovenských médií měl Hodúr mj. zprostředkovat manipulaci přípravných utkání Nitry s Bohemians 1905 a MTK Budapešť. Inkasovat za to měl po 5000 eur.

„Cinklé sázky“ se řeší v řadě evropských zemí, například v Rakousku policie podezírá 26 osob. Bývalý reprezentant Sanel Kuljic byl nedávno zatčen na parkovišti, jak od Dominiqua Taboga přebíral na parkovišti větší sumu peněz.

Tabog o schůzce řekl policii, informoval ji, že mafie jeho rodinu vydírá a vyhrožuje. Zároveň je však sám obviněn z toho, že v minulé sezoně v druholigovém Grödigu spoluhráče k manipulacím zápasů naváděl.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy