Londýn - Češi už dlouho a netrpělivě vzhlížejí k červnovému evropskému fotbalovému šampionátu v Rakousku a Švýcarsku. Většina z nich asi neví, že se v červnu koná i fotbalové mistrovství světa ve Skotsku.
Nutno dodat, že se jedná o speciální šampionát na blátě a je určen pouze pro amatéry.
Pořadatel Stewart Miller očekává na sto týmů z nejrůznějších zemí světa včetně Nového Zélandu, Německa či Finska.
Dále čtěte:
- Češi v divokých vodách Nilu: Rodeo i prvosjezd
- Na dušičky do HROBu, říkají orienťáci
- Freestyle frisbee: Triky hippies jsou pořádná dřina
Třídenní turnaj se odehraje od 20. do 22. června ve vesnici Strachur blízko Glasgowa. V řídkém a někdy až po kolena hlubokém bahně se utkají celky o šesti hráčích.
Profesionálové do bahna nemůžou
Miller snil o tom, že by se v bahnitém oraništi střetli i profesionální hráči. Překážkou však byly podmínky jejich pojištění.
"Usiloval jsem o střetnutí Skotska s Anglií nebo Rangers proti Celticu, jenže fotbalisti jsou dneska příliš drahocenní. Pojištění jim neumožňuje účastnit se takovýchto sportů," vypráví a dodává: "Přitom se při bahenním fotbalu nikdo nikdy vážně nezranil."
Šampionát se koná ve třech kategoriích - muži, ženy a smíšená družstva. Zápas trvá 24 minut a počet náhradníků není omezen. Dovoleny jsou výstřední dresy. K vidění jsou minisukýnky a halenky s výstřihem či bílé košilky s motýlkem.
Gareth Rimmington, sedmadvacetiletý kapitán loňského vítězného týmu Fuddy Muckers, prozrazuje klíč k úspěchu: mít dobrou obranu a velké množství náhradníků.
"Tajemstvím taktiky je nechat vždy jednoho hráče bránit vzadu," říká. "Jelikož se nehraje na ofsajd, máme taky pořád hráče před brankou soupeře, takže při brejku může dostat přihrávku rovnou od našeho gólmana."
Jádro Fuddy Muckers spolu hraje již od šesti let, kdy coby malí kluci chodili na základní školu v severoanglické obci Doncaster. Věří si i na letošní konkurenci mnoha desítek celků.
Na počátku byli finští běžkaři
Sport vynalezli finští běžkaři, když hledali způsob, jak trénovat v letních měsících, kdy není sníh. Poprvé se proto hrálo v severských bažinách.
Finsko také pořádalo první mistrovství světa, jehož logem je kopačák od bahna. Psal se rok 1997 a zúčastnilo se 13 celků. Dnes se už jedná o každoroční masovou akci se stovkou týmů.
Letos se již potřetí koná šampionát ve Skotsku. Díky svým mokřinám a častému dešti totiž nabízí ideální terén.
Organizátoři ubezpečují ekology, že bahenní fotbal neničí přírodu. Hřiště se po konci turnaje opět mění v pastviny pro ovce.
"Je to zábava, ale jde o extrémní sport. Bojujete totiž se živly," říká k originální verzi kopané Stewart Miller a plánuje, že by stejnou soutěž rozjel i v Austrálii a USA.