Freestyle frisbee: Triky hippies jsou pořádná dřina

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 2. 2008 21:00
Do Česka zvolna proniká freestyle frisbee
Freestylista musí udržovat disk roztočený a provádět s ním nejrůznšjší kousky, či ho mít ve vzduchu a na zemi předvádět akrobatciká čísla.
Freestylista musí udržovat disk roztočený a provádět s ním nejrůznšjší kousky, či ho mít ve vzduchu a na zemi předvádět akrobatciká čísla. | Foto: www.freestylefrisbee.cz

Praha - Frisbee, létající disk, prožil obrovský vzestup a strmý pád. Nyní je opět na vzestupu.

S létajícím talířem si začali pohrávat američtí hippies na kalifornských plážích. Psal se přelom 60. a 70. let a oni dali vzniknout disciplíně freestyle frisbee. Zvládali vše od základního kroužení na prstě po krkolomné akrobatické triky.

Silná frisbee vlna vydržela v USA i po celá 80. léta.

"Na soutěže ve frisbee freestylu chodily tisíce lidí. Sportovcům aplaudovaly natřískané stadiony. Vystupovali i před rockovými hvězdami, stali se z nich celebrity a vydělali spoustu peněz," líčí zaprášenou slávu disku Jakub Zahradníček, jeden z nemnoha českých freestylistů a organizátor turnaje Freestyle Frisbeer Cup 2008.

Čtěte více:
Proč si Češi s talířem jen házejí?

Američtí průkopníci volného stylu s létajícím talířem však odrostli, zestárli a neměli příliš následovníků.

CO JE FREESTYLE FRISBEE?

Jedná se o soutěže dvojic a trojic, méně častěji i jednotlivců, v žonglování s diskem. V soutěži se hodnotí množství, kvalita provedení i obtížnost prováděných triků a spolupráce družstva. Mezi triky jsou zařazeny různé způsoby roztáčení a držení točícího se disku, rozdílné druhy přihrávek a chytání disku v neobvyklých pozicích nebo po akrobatickém cviku.

Zdroj: www.cald.cz

Disciplína je dnes na vzestupu spíše v Evropě, mezi hlavní tahouny patří Itálie a Německo. O někdejším  americkém věhlasu si však mohou jen nechat zdát. Na soutěže jezdí desítky hráčů, nejprestižnější turnaje, tedy MS, ME a US Open jich napočítají stovku, diváků je poskrovnu.

Sport se hodnotí podobně jako krasobruslení. Boduje se náročnost triků, umělecký dojem, strhávají se body za pád disku na zem. Soutěží se zpravidla ve dvojicích a trojicích. Nejatraktivnější klání přinášejí mořské pláže, kde lze k ekvilibristice využít i vítr, jenž vrací náčiní zpět k závodníkovi.

Staříci vs. mladíci. Show vs. fyzička

V současném umění s létajícím diskem existují dvě školy. První tvoří "staří pánové" z původní vlny zájmu o talíř, kteří závodí již přes dvacet let a uspějí zejména díky zkušenostem, rutině, obrovské show a díky vymýšlení stále nových triků.

"Tihle chlapíci už to mají v ruce. A navíc nás stále dovedou něčím novým překvapit," komentuje jejich umění Jakub Zahradníček.

Soutěží se obvykle ve dvojicích či trojicích. Úspěch mají co "nejvychytanější" nahrávky.
Soutěží se obvykle ve dvojicích či trojicích. Úspěch mají co "nejvychytanější" nahrávky. | Foto: www.freestylefrisbee.cz

Do druhé školy patří  mladíci, které zachytila současná druhá vlna. Ti proti starým rutinérům bojují především fyzičkou. Když je disk ve vzduchu, oni provádějí na zemi náročné akrobatické kousky.

"V jejich podání je freestyle frisbee pořádná dřina. Diváci jsou z jejich vystoupení nadšení, ale když to chtějí sami zkusit, většinou u frisbíčka vydrží jen chvilku. Dokud nezjistí, že to je pěkná fuška a že vyžaduje dost času a námahy, aby si člověk s diskem trochu porozuměl," říká Zahradníček.

Jsou to pořád trochu hippies

Něco však mají obě školy společné.

"Všichni závodníci jsou  velcí samorosti, individuality. Ve svých zemích tvoří ucelenou komunitu. Jsou to takové ostrůvky, kam se můžete kdykoliv uchýlit, když tam jedete na návštěvu.  Jsou velmi pohostinní, přátelští, v pohodě," líčí jejich společné "free" založení  český kolega.

Prvním českým freestylistou ve frisbee byl Štěpán Materna.
Prvním českým freestylistou ve frisbee byl Štěpán Materna. | Foto: Lukáš Filandr, www.lukasicek.com

"I u mladé generace navíc  zůstává něco z hippies. Nosí batikovaná trička, symboly "peace" a jsou to volnomyšlenkáři," pokračuje.

Nové nadšení pro triky s "frisbíčkem" pozvolna proniká i do České republiky. Česká reprezentace se již od roku 2000 účastní světového šampionátu v ultimate, což je týmová hra, v níž se získávají body za dopravení talíře do koncové zóny hřiště.

Freestylisti se tu však začali dávat dohromady teprve před dvěma lety. Prvním českým průkopníkem byl reprezentant v ultimate a člen České asociace létajícího disku Štěpán Materna.

Nakonec se našla pomocí internetu asi desetičlenná komunita a od té doby pilně trénuje a účastní se mezinárodních akcí.

Zatím největšího úspěchu dosáhli Češi na loňském Italian Open, v němž v soutěži trojic obsadili čtvrté místo.

Přijede i talířový guru

Další milník ve vývoji freestyle frisbee u nás znamená pořádání historicky prvního otevřeného mistrovství ČR v této disciplíně.

Freestyle Frisbeer Cup - Czech Open 08 proběhne o víkendu 16. a 17. února v basketbalové hale ZŠ Petřiny-Jih a zúčastní se ho elita oboru.

Jednu soutěžní dvojici vytvoří světová jednička Ital Fabio Sanna a světová dvojka Američan Tommy Leitner, tedy představitelé nové a staré generace.

Američan Tommy Leitner je považován za guru freestyle frisbee. Je to jakýsi vyslanec létajícího disku v Evropě, kde dále šíří talířové umění.
Američan Tommy Leitner je považován za guru freestyle frisbee. Je to jakýsi vyslanec létajícího disku v Evropě, kde dále šíří talířové umění. | Foto: www.freewebs.com

"Tommy Leitner hraje už 25 let. Říkáme mu vyslanec nebo taky guru. Tenhle Amík začal žít v Římě, objíždí turnaje a pozvedá evropskou úroveň freestyle frisbee," vypráví Zahradníček.

Chytka, Harapes a vydiktování kámošů

Do Česka se v polovině února sjede čtyřicítka světových hráčů z Itálie, Německa, Maďarska, Slovenska, Dánska a USA.

A na co závodníci diváky lákají? Dejme na závěr prostor hantýrce freestylistů:

"Jak se naučíš rotující frisbee udržet na prstě, jsi v tom. Pak už si ho vodíš kolem těla, šviháš kolem něj nohama, přehazuješ ho, podhazuješ, nahazuješ, motáš, zkrátka předvádíš cokoliv, aby to trochu vypadalo a vydiktoval jsi kamarády, kteří neumí tolik triků jako ty.

A samozřejmě, každá série triků musí být zakončená ohromující a strašlivou chytkou, při které vyšleš frisbee do vzduchu, minimálně dvakrát se zatočíš jak Harapes, v obřím skoku čapneš talíř třeba pod nohama a rozsekáš se o zem. Tak to má být!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy