Freestyle frisbee: Triky hippies jsou pořádná dřina

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 2. 2008 21:00
Do Česka zvolna proniká freestyle frisbee
Freestylista musí udržovat disk roztočený a provádět s ním nejrůznšjší kousky, či ho mít ve vzduchu a na zemi předvádět akrobatciká čísla.
Freestylista musí udržovat disk roztočený a provádět s ním nejrůznšjší kousky, či ho mít ve vzduchu a na zemi předvádět akrobatciká čísla. | Foto: www.freestylefrisbee.cz

Praha - Frisbee, létající disk, prožil obrovský vzestup a strmý pád. Nyní je opět na vzestupu.

S létajícím talířem si začali pohrávat američtí hippies na kalifornských plážích. Psal se přelom 60. a 70. let a oni dali vzniknout disciplíně freestyle frisbee. Zvládali vše od základního kroužení na prstě po krkolomné akrobatické triky.

Silná frisbee vlna vydržela v USA i po celá 80. léta.

"Na soutěže ve frisbee freestylu chodily tisíce lidí. Sportovcům aplaudovaly natřískané stadiony. Vystupovali i před rockovými hvězdami, stali se z nich celebrity a vydělali spoustu peněz," líčí zaprášenou slávu disku Jakub Zahradníček, jeden z nemnoha českých freestylistů a organizátor turnaje Freestyle Frisbeer Cup 2008.

Čtěte více:
Proč si Češi s talířem jen házejí?

Američtí průkopníci volného stylu s létajícím talířem však odrostli, zestárli a neměli příliš následovníků.

CO JE FREESTYLE FRISBEE?

Jedná se o soutěže dvojic a trojic, méně častěji i jednotlivců, v žonglování s diskem. V soutěži se hodnotí množství, kvalita provedení i obtížnost prováděných triků a spolupráce družstva. Mezi triky jsou zařazeny různé způsoby roztáčení a držení točícího se disku, rozdílné druhy přihrávek a chytání disku v neobvyklých pozicích nebo po akrobatickém cviku.

Zdroj: www.cald.cz

Disciplína je dnes na vzestupu spíše v Evropě, mezi hlavní tahouny patří Itálie a Německo. O někdejším  americkém věhlasu si však mohou jen nechat zdát. Na soutěže jezdí desítky hráčů, nejprestižnější turnaje, tedy MS, ME a US Open jich napočítají stovku, diváků je poskrovnu.

Sport se hodnotí podobně jako krasobruslení. Boduje se náročnost triků, umělecký dojem, strhávají se body za pád disku na zem. Soutěží se zpravidla ve dvojicích a trojicích. Nejatraktivnější klání přinášejí mořské pláže, kde lze k ekvilibristice využít i vítr, jenž vrací náčiní zpět k závodníkovi.

Staříci vs. mladíci. Show vs. fyzička

V současném umění s létajícím diskem existují dvě školy. První tvoří "staří pánové" z původní vlny zájmu o talíř, kteří závodí již přes dvacet let a uspějí zejména díky zkušenostem, rutině, obrovské show a díky vymýšlení stále nových triků.

"Tihle chlapíci už to mají v ruce. A navíc nás stále dovedou něčím novým překvapit," komentuje jejich umění Jakub Zahradníček.

Soutěží se obvykle ve dvojicích či trojicích. Úspěch mají co "nejvychytanější" nahrávky.
Soutěží se obvykle ve dvojicích či trojicích. Úspěch mají co "nejvychytanější" nahrávky. | Foto: www.freestylefrisbee.cz

Do druhé školy patří  mladíci, které zachytila současná druhá vlna. Ti proti starým rutinérům bojují především fyzičkou. Když je disk ve vzduchu, oni provádějí na zemi náročné akrobatické kousky.

"V jejich podání je freestyle frisbee pořádná dřina. Diváci jsou z jejich vystoupení nadšení, ale když to chtějí sami zkusit, většinou u frisbíčka vydrží jen chvilku. Dokud nezjistí, že to je pěkná fuška a že vyžaduje dost času a námahy, aby si člověk s diskem trochu porozuměl," říká Zahradníček.

Jsou to pořád trochu hippies

Něco však mají obě školy společné.

"Všichni závodníci jsou  velcí samorosti, individuality. Ve svých zemích tvoří ucelenou komunitu. Jsou to takové ostrůvky, kam se můžete kdykoliv uchýlit, když tam jedete na návštěvu.  Jsou velmi pohostinní, přátelští, v pohodě," líčí jejich společné "free" založení  český kolega.

Prvním českým freestylistou ve frisbee byl Štěpán Materna.
Prvním českým freestylistou ve frisbee byl Štěpán Materna. | Foto: Lukáš Filandr, www.lukasicek.com

"I u mladé generace navíc  zůstává něco z hippies. Nosí batikovaná trička, symboly "peace" a jsou to volnomyšlenkáři," pokračuje.

Nové nadšení pro triky s "frisbíčkem" pozvolna proniká i do České republiky. Česká reprezentace se již od roku 2000 účastní světového šampionátu v ultimate, což je týmová hra, v níž se získávají body za dopravení talíře do koncové zóny hřiště.

Freestylisti se tu však začali dávat dohromady teprve před dvěma lety. Prvním českým průkopníkem byl reprezentant v ultimate a člen České asociace létajícího disku Štěpán Materna.

Nakonec se našla pomocí internetu asi desetičlenná komunita a od té doby pilně trénuje a účastní se mezinárodních akcí.

Zatím největšího úspěchu dosáhli Češi na loňském Italian Open, v němž v soutěži trojic obsadili čtvrté místo.

Přijede i talířový guru

Další milník ve vývoji freestyle frisbee u nás znamená pořádání historicky prvního otevřeného mistrovství ČR v této disciplíně.

Freestyle Frisbeer Cup - Czech Open 08 proběhne o víkendu 16. a 17. února v basketbalové hale ZŠ Petřiny-Jih a zúčastní se ho elita oboru.

Jednu soutěžní dvojici vytvoří světová jednička Ital Fabio Sanna a světová dvojka Američan Tommy Leitner, tedy představitelé nové a staré generace.

Američan Tommy Leitner je považován za guru freestyle frisbee. Je to jakýsi vyslanec létajícího disku v Evropě, kde dále šíří talířové umění.
Američan Tommy Leitner je považován za guru freestyle frisbee. Je to jakýsi vyslanec létajícího disku v Evropě, kde dále šíří talířové umění. | Foto: www.freewebs.com

"Tommy Leitner hraje už 25 let. Říkáme mu vyslanec nebo taky guru. Tenhle Amík začal žít v Římě, objíždí turnaje a pozvedá evropskou úroveň freestyle frisbee," vypráví Zahradníček.

Chytka, Harapes a vydiktování kámošů

Do Česka se v polovině února sjede čtyřicítka světových hráčů z Itálie, Německa, Maďarska, Slovenska, Dánska a USA.

A na co závodníci diváky lákají? Dejme na závěr prostor hantýrce freestylistů:

"Jak se naučíš rotující frisbee udržet na prstě, jsi v tom. Pak už si ho vodíš kolem těla, šviháš kolem něj nohama, přehazuješ ho, podhazuješ, nahazuješ, motáš, zkrátka předvádíš cokoliv, aby to trochu vypadalo a vydiktoval jsi kamarády, kteří neumí tolik triků jako ty.

A samozřejmě, každá série triků musí být zakončená ohromující a strašlivou chytkou, při které vyšleš frisbee do vzduchu, minimálně dvakrát se zatočíš jak Harapes, v obřím skoku čapneš talíř třeba pod nohama a rozsekáš se o zem. Tak to má být!"

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy