Ještě letos na jaře hrál Slavoj Vyšehrad Fotbalovou národní ligu, jak zní oficiální název druhé nejvyšší české soutěže. Na trávníku se jeho hráči potkávali s fotbalisty Hradce Králové, Dukly Praha nebo Viktorie Žižkov. Teď ho čeká Přední Kopanina, Kolovraty a Uhelné sklady, pokud se do Pražského přeboru od nové sezony přihlásí.
Rozhodnutí není pravomocné a sportovní ředitel Vyšehradu Pavel Vandas uvedl, že se klub proti verdiktu odvolá.
Pokud odvolací komise FA ČR výrok etické komise potvrdí, vystřídá A-tým Vyšehradu v pražském přeboru klubové béčko, které ho hraje nyní. To se přesune se do I. A třídy.
Spolu s pražským klubem byli etickou komisí potrestáni další protagonisté "vyšehradské větve" nynější fotbalové kauzy. Delegát Miroslav Svoboda dostal osmnáctiměsíční zákaz výkonu funkce za to, že věděl o snaze ovlivnit druholigové utkání mezi Vyšehradem a Líšní a nenahlásil ji, rozhodčí Zdeněk Koval, Miloš Vitner a Jiří Musil si nezapískají osm let a musí zaplatit pokutu 25 000 korun v důsledku toho, že si podle policie nechali slíbit od někdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze úplatek ve výši 170 000 korun za ovlivnění duelu proti Chrudimi v červnu 2020.
Rogozovo provinění etická komise na svém pondělním zasedání neřešila, protože funkcionář již není členem FA ČR.
V souvislosti s kauzou údajného ovlivňování výsledků zápasů a zpronevěry peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu provedla policie v říjnu 2020 razii v sídle Fotbalové asociace ČR. Obvinila dvě desítky osob v čele s někdejším místopředsedou Romanem Berbrem. Právě on byl podle vyšetřovatelů hlavou organizované skupiny, která podvody řídila.
Kromě Berbra skupinu tvořili Roman Rogoz, bývalý ligový hráč Michal Káník a rozhodčí Tomáš Grímm. Kriminalisté tvrdí, že ovlivňovali především výsledky Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí ligy do druhé. V létě 2021 ale sestoupil o soutěž níž. K ovlivňování zápasů podle vyšetřovatelů docházelo i kvůli sázení.
Zapojení zmíněných osob odhaluje vyšetřovací spis s krycím názvem Šváb, do něhož měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout. Zahrnuje přepisy odposlechů, které policisté pořídili z telefonátů mezi fotbalovými funkcionáři i z hovorů zachycených štěnicemi v místech, kde se scházeli.
Berbr a Rogoz podle nich ovlivňovali práci rozhodčích a jejich delegování k zápasům, podíleli se i na zpronevěře veřejných peněz. Dvojici podle vyšetřovatelů doplňoval Káník, už dříve odsouzený za sázkařské manipulace s výsledky zápasů.
Do fotbalu jde přitom v Česku ročně okolo půl miliardy korun z veřejných peněz, ze státních i místních rozpočtů. Několik soudních výroků už označilo fotbal za oblast veřejného zájmu. Jakékoli zákulisní tahy vedoucí k ovlivňování výsledků tak veřejný zájem poškozují.
Berbra nyní čeká soud, policie ho v říjnu 2020 zatkla a obvinila z korupce a zpronevěry. Ve vazbě strávil tři měsíce. Obviněný je i Rogoz, který měl svůj vliv navíc využívat i k tomu, aby pomohl Vyšehradu v ročníku 2018/19 k postupu do druhé ligy. Využíval k tomu Berbrova postavení a svého blízkého vztahu k němu. Obvinění čelí i Vyšehrad jako právnická osoba.
V případě Vyšehradu by v samostatné české historii šlo o první přeřazení klubu do nižších soutěží v důsledku korupce, k tak razantnímu potrestání nedošlo ani v důsledku dosud nejrozsáhlejšího korupčního skandálu z roku 2004 s policejními odposlechy. Tehdy bylo potrestáno mimo jiné pět klubů (Synot, Liberec, Opava, Žižkov a druholigové Vítkovice), ale pouze finančními sankcemi a odpočtem bodů.
Čau, tapíre!
"Co děláš, tapíre?" - "Jsem v práci," začínají hovor fotbaloví funkcionáři. Jejich telefonát ale monitoruje policie. Právě odposlechy pomohly k zatčení a obvinění 22 osob z ovlivňování zápasů. Jedním z těch, které nyní čeká soud, je i bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr. Aktuálně.cz mělo možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu a přináší seriál, kterým vybrané kauzy popisuje.
- Nek*rvi nám fotbal. Revolta v kabině Opavy
- To už bylo přepálený. Kritizovaná baráž mezi Příbramí a Brnem
- O postupu přece nerozhodnou hráči. Zákulisní tahy Romana Rogoze