To už bylo přepálený, věděl Pelta po podezřelé baráži. Berbr se smál, že sudí povýšil

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 12. 2021 16:58
Bývalý šéf FAČR Miroslav Pelta viděl blázny na svobodě, exmístopředseda Roman Berbr se zase bavil povýšením chybujícího rozhodčího Petra Ardeleanu. Policejní odposlechy, s nimiž měla redakce Aktuálně.cz možnost se seznámit, nabízejí detaily a také komentáře dlouholetých špiček českého fotbalu k odvetě prvoligové baráže mezi Příbramí a Brnem. O té se před dvěma lety hodně mluvilo.
Roman Berbr (vlevo) a Roman Rogoz, dva z hlavních protagonistů fotbalové kauzy
Roman Berbr (vlevo) a Roman Rogoz, dva z hlavních protagonistů fotbalové kauzy | Foto: Aktuálně.cz

"Je to moc. Je to přepálený, přehřátý, ty mi rozumíš," hlásí prezident FK Jablonec a expředseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta v telefonátu Romanu Rogozovi, sportovnímu řediteli Slavoje Vyšehrad. Jenže jejich rozhovor v červnu 2019 odposlouchávají policisté.

Odposlechy jsou součástí akce s krycím názvem Šváb, při které detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu sledovali několik vysoce postavených fotbalových funkcionářů. Odposlouchávali jim telefony, nasazovali štěnice do aut i na místa, kde se scházeli. V říjnu 2020 zadrželi dvě desítky osob v čele s tehdejším místopředsedou FAČR Romanem Berbrem. Ve vazbě strávil téměř tři měsíce a ze své funkce odstoupil. Teď ho čeká soud, obviněný je z ovlivňování zápasů skrze rozhodčí a ze zpronevěry. Před soud půjdou i další funkcionáři.

Když si Pelta v zachyceném rozhovoru volal s Rogozem, měla namále fotbalová Příbram. V lize skončila na 14. místě a příslušnost k domácí elitě musela obhajovat v baráži proti Brnu. Na půdě Zbrojovky uválčila remízu 3:3 a doma jí stačilo neprohrát. Remizovala bez branek a v první lize se udržela.

Bezbranková remíza Na Litavce ale vzbudila spoustu emocí. Hlavní rozhodčí Petr Ardeleanu dvakrát přerušoval zápas kvůli dýmovnicím létajícím z kotle hostů. Otočil také faul a Brno tím připravil o poslední nápor. Utkání nastavil jen o tři minuty, přestože pauza kvůli výtržnostem fanoušků byla delší.

Jeho zásah do hry nezůstal bez povšimnutí. Vyvolal silnou odezvu médií a stal se tématem telefonátů odposlechnutých v akci Šváb. 

Rogoz s Peltou si původně volali kvůli dohodnutí schůzky, kde by probrali uplynulou fotbalovou sezonu. Řeč se stočila na třaskavou baráž. "Nepřipadá ti to tam v tý poslední chvíli… Ta situace. Úplně demonstrace toho vyliž mi pr*el… To si myslím, není dobrý," říká Pelta v hovoru odposlechnutém den po baráži.

A vyšehradský předseda s ním souhlasí. "Je to takový necitlivý. Ale ono se to kromě tohodle jednoho dvou faulů dá. Ale jako takový… Po těch rohách to pískne… Bylo to vidět… Nemyslel jsem si, že to v baráži v televizi bude takhle," odpovídá Rogoz.

Čau, tapíre!

"Co děláš, tapíre?" - "Jsem v práci," začínají hovor fotbaloví funkcionáři. Jejich telefonát ale monitoruje policie. Právě odposlechy pomohly k zatčení a obvinění 22 osob z ovlivňování zápasů. Jedním z těch, které nyní čeká soud, je i bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr. Aktuálně.cz mělo možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu a přináší seriál, kterým vybrané kauzy popisuje.

Pelta se obává, že to v očích veřejnosti fotbal poškodí. Kromě Ardeleana ostře kritizuje i pomezního rozhodčího Michala Myšku, který dvakrát zastavil útok Brna a v obou případech chybně. "Tomu je to jedno všechno, to je úplně blázen na svobodě, ty vole," zlobí se.

Nyní je Pelta odsouzený za zmanipulování sportovních dotací k šesti letům vězení, zákazu činnosti ve statutárních orgánech korporací a k pětimilionové pokutě. Cítí se ale nevinen a proti rozsudku se na místě odvolal. Rogoz je obviněný z korupce, policie ho prověřuje pro podezření z ovlivňování a uplácení sudích.

Rozhodčí Ardeleanu po dvou a půl letech od barážového zápasu odmítá, že by Brno poškodil úmyslně. "Začátkem letošního roku jsem si ten zápas pustil. To, co jsem viděl, jsem porovnal se statistikami a vyšlo mi, že Příbram byla ve všem lepší. Uznávám ale, že jsem měl nastavit víc a chybou byl i ten otočený faul. Ale nebýt toho, nemůžou si stěžovat, že bych jim do té doby nějak ublížil," řekl deníku Aktuálně.cz.

Pochybnosti však vzbuzují přepisy dalších telefonátů, které policie zachytila. V jednom z nich mluví krátce po záchraně v lize šéf příbramského klubu Jaroslav Starka s místopředsedou asociace Berbrem a vyslovuje mu "tiché díky". Pár dnů před zápasem v jiném hovoru Berbrovi přiznal, že Ardeleana shání a chce se s ním sejít.

"K tomu ale nedošlo. O tomhle odposlechu slyším prvně. Určitě jsem se s ním nesešel. Po dvou letech si nejsem jistý, jestli mi volal nebo psal. Nepamatuju si to," prohlašuje Ardeleanu.

Další odposlech si ale mohl připomenout osobně. Po loňském podzimním zatýkání v akci Šváb si ho policisté předvolali, záznam mu pustili a rozhodčí musel podat vysvětlení. "Si postoupil čur*ku, ty vole," začíná se smíchem a plejádou sprostých slov Berbr hovor poté, co komise rozhodčích rozhodla, že si Ardeleanu v úvodu nového ročníku 2019/20 zapíská jen zápasy druhé ligy.

"Vy mě vždycky umíte nabít," odvětí mu sudí.

Berbr, který v té době tvrdil, že s rozhodčími nemá nic společného a komise sudích je zcela pod kontrolou bývalého reprezentanta Jozefa Chovance, Ardeleana v telefonátu chválí. Na mezinárodní listině rozhodčích navzdory pokažené pověsti z baráže povýšil. Pár dnů po ní dokonce pískal zápas mezi Belgií a Skotskem v kvalifikaci o Euro 2020.

Od Ivana Horníka k razii v sídle FAČR

■ V souvislosti s kauzou údajného ovlivňování výsledků zápasů a zpronevěry peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu provedla policie v říjnu 2020 razii v sídle Fotbalové asociace ČR. Obvinila dvě desítky osob v čele s někdejším místopředsedou Romanem Berbrem. Právě on byl podle vyšetřovatelů hlavou organizované skupiny, která podvody řídila.

■ Do fotbalu směřují veřejné peníze ze státních i komunálních fondů. Ročně jde  zhruba o půl miliardy korun. Soudy navíc několikrát označily fotbal za oblast veřejného zájmu. 

■ Současná aféra je už třetí za poslední dvě dekády. V roce 2004 zasáhla fotbal dosud největší korupční kauza ovlivňování zápasů. Soudy potrestaly pět ligových klubů, funcionáře, rozhodčí i delegáty. Symbolem se stal Ivan Horník, manažer Viktorie Žižkov. V roce 2019 bylo zase odsouzeno deset fotbalistů a rozhodčích v případu zmanipulovaných sázek na utkání.

A právě na to Berbr naráží. "Ty jsi dostal za dobrý výkon dobrý zápas. Budeš teď lítat ven, že ani nebudeš vědět, že tady nejsi. Budeš zastupovat Králíka, vezmeš si ty jeho asiatský pomezní a vylezeš u Ulanbátaru," zavtipkuje. Přezdívkou Králík tituluje rozhodčího Pavla Královce.

Ardeleanu reaguje, že ho komise potrestala jako rozhodčí, kteří chybovali v souběžném barážovém duelu Jihlavy s Karvinou. Berbr ho ale utěšuje. "Takhle nepřemejšlej. Buď rád, že jsi v novinách," směje se a vyřizuje vzkaz, že příbramský boss "Jarda Starka je nadšenej". Ať si tedy z baráže nic nedělá.

Upozorňuje také, že generálnímu manažerovi Viktorie Plzeň Adolfu Šádkovi přišel trest příliš mírný. "Áda mi píše: Jak to, že jste nevyhodili Ardeleana? Já se z vás pos*ru, běžte do pr*ele. A já mu píšu: Klid, je nejlepší," vykládá Berbr.

Šádkovi se splnilo přání až na přelomu loňského a letošního roku. Po policejní razii v sídle FAČR na pražském Strahově a zveřejnění části odposlechů zasáhl nový šéf komise rozhodčích Vítor Melo Pereira a zastavil Ardeleanovi delegaci na zápasy nejvyšší soutěže. Rozhodnutí trvá i teď, kdy portugalského experta nahradil v čele komise Radek Příhoda.

Zpátky do hry by Ardeleana mohla vrátit nová etická komise FAČR, která v současnosti studuje spis a všechny odposlechy z kauzy Šváb. Do té doby může čtyřicetiletý rozhodčí řídit pouze zápasy ČFL a divize.

Kdo je kdo ve spisu "Šváb"

Roman Berbr - Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (2013 - 2020) a bývalý šéf Plzeňského krajského fotbalového svazu. Ve fotbale začínal jako rozhodčí. V době komunistického Československa pracoval u policie a kontrarozvědky Státní bezpečnosti. Dlouhá léta považovaný za jednoho z nejmocnějších mužů českého fotbalu, který v zákulisí působí na sudí a ovlivňuje tak zápasy. Police ho nyní stíhá za zpronevěru a korupci.  

Roman Rogoz - Sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad a vlivný klubový funkcionář, který už v minulosti čelil obviněním z úplatků. Obžaloby byl ale zproštěn. Nyní ho policie opět stíhá za korupci a zpronevěru.

Miroslav Pelta - Bývalý předseda FAČR (2011 - 2017) a šéf FK Jablonec.  V letech 1994 - 2018 také zastupitel a do roku 2012 radní města Jablonec nad Nisou. Figuroval už v odposleších 17 let staré kauzy s Ivanem Horníkem, která Peltovi vynesla přezdívku "Velký čáp". Nyní je odsouzený za zmanipulování sportovních dotací k šesti letům vězení. Rozsudek není pravomocný, Pelta se proti němu na místě odvolal.

Petr Ardeleanu - Fotbalový rozhodčí, který má blízko k Romanu Berbrovi. Jeho chyby v prvoligové baráži v létě 2019 vedly k podezřením, že řídil odvetný zápas Příbrami a Brna tendenčně. Poté, co se jeho jméno objevilo v policejních odposleších, vyřadila ho komise rozhodčích z první a druhé ligy, figuruje tak jen listině sudích pro ČFL a divizi. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Kvůli covidu neodletí včas do Pekingu trenér skokanů Bajc ani kouč Pančochové

Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus neodletí včas na olympijské hry do Pekingu dva trenéři. Nedělní cestu nestihne trenér snowboardistky Šárky Pančochové Přemysl Vida a v úterý se nevydá podle plánu do Číny hlavní kouč skokanů na lyžích Slovinec Vasja Bajc. Oba by měli odcestovat později. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR v tiskové zprávě.

S někdejší vicemistryní světa ve slopestylu Pančochovou odcestují jako doprovod další kouč Martin Černík a servisman Jakub Schimmer. Vida by se za nimi mohl vydat později. Určitě ale nestihne první start Pančochové ve slopestylu, který začne 5. února kvalifikací a den nato má na programu finále.

Jednatřicetiletá závodnice pak pojede na svých čtvrtých hrách ještě Big Air a U-rampu. Ve všech disciplínách se kvalifikovala na olympiádu jako první freestylistka v historii. V roce 2014 v Soči byla ve slopestylu pátá.

Vida se naposledy v roli trenéra zúčastnil závodů Světového poháru ve švýcarském Laaxu před dvěma týdny. "Od návratu striktně dodržoval veškerá bezpečnostní opatření spojená s účastí na zimních olympijských hrách, přesto byl ale ve středu 26. ledna pozitivně testován na covid-19. Původně plánovaný nedělní odlet tak nestihne," uvedl lyžařský svaz.

Bajc je po pozitivním testu v izolaci ve Slovinsku. V úvodu her ho ve funkci hlavního trenéra zastoupí Jan Matura a asistentem bude Lukáš Hlava. Skokanské soutěže začínají o prvním olympijském víkendu, v sobotu 5. února je kvalifikace a o den později závod na středním můstku.

Českým skokanům se zatím v sezoně nedařilo. Do bodované třicítky se dostali ve Světovém poháru jen jednou, Roman Koudelka vracející se po operaci kolena byl před týdnem v Titisee-Neustadtu sedmadvacátý.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

V čele Strany zelených zůstanou Magdalena Davis a Michal Berg, delegáti je jakožto spolupředsedy zvolili na dnešním sjezdu. Protikandidáty neměli

Zelení by měli patřit k sociální a ekologické opozici vůči vládě. Je k tomu nutné hledat smysluplné a důvěryhodné partnery, strana začala mimo jiné komunikovat s novým vedením ČSSD. Na sobotním on-line sjezdu to řekl spolupředseda Zelených Michal Berg, který s Magdalenou Davis obhajoval pozici v čele strany. Protikandidáty nemají.

Strana zelených se sociálními demokraty pod vedením Jana Hamáčka dříve jednala o možné spolupráci před loňskými sněmovními volbami. Nakonec se ale subjekty nedohodly. Zelení obdrželi ve volbách 0,99 procenta hlasů, do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky ani ČSSD.

S novou vládou Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) přišla podle Berga určitá naděje na posun v některých věcech. Kritizoval ale zároveň například nedostatečnou podporu některých typů obnovitelných zdrojů energie, osekávání veřejných výdajů nebo konzervativní rétoriku v rodinné politice.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Suterová si ve sjezdu v Ga-Pa dojela pro čtvrté vítězství v SP

Švýcarská lyžařka Corinne Suterová vyhrála sjezd v Garmisch-Partenkirchenu vyhrála a připsala si čtvrté vítězství v závodě Světového poháru v kariéře. Poslední sjezd před olympijskými hrami vynechala řada elitních závodnic včetně Ester Ledecké.

Na druhém místě skončila se ztrátou 51 setin sekundy další Švýcarka Jasmine Fluryová. Ta se dostala na stupně vítězů teprve podruhé, dosud se jí to podařilo pouze v roce 2017 při výhře v superobřím slalomu ve Svatém Mořici.

Třetí příčku obsadila Cornelia Hütterová, která za nejrychlejší Suterovou zaostala o 78 setin. Rakouská reprezentantka se na pódium ve Světovém poháru prosadila po více než tříleté pauze.

Sedmadvacetiletá Suterová všechny tři předchozí triumfy zaznamenala v roce 2020, kdy získala malé glóby za super-G a sjezd, jehož pořadí úřadující mistryně světa ve sjezdu ovládla před Ledeckou.

V průběžném hodnocení sjezdu v aktuální sezoně se Suterová posunula na druhé místo a na vedoucí Sofiu Goggiaovou ztrácí 69 bodů. Italská lyžařka po zranění v nedělním super-G v Cortině d'Ampezzo v Německu nestartovala.

V celkovém hodnocení Světového poháru je Suterová sedmá. V čele je stále Američanka Mikaela Shiffrinová před obhájkyní Petrou Vlhovou ze Slovenska. Obě dnes na sjezdovce Kandahar rovněž chyběly.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu:

Ženy - sjezd: 1. C. Suterová 1:40,74, 2. Fluryová (obě Švýc.) -0,51, 3. Hütterová (Rak.) -0,78, 4. Weidleová (Něm.) -0,82, 5. Delagová (It.) -0,85, 6. Reisingerová -0,92, 7. Rädlerová (obě Rak.) -0,94, 8. Hählenová (Švýc.) -1,02, 9. Gagnonová (Kan.) -1,05, 10. Scheyerová (Rak.) -1,14.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 9 závodů): 1. Goggiaová (It.) 400 b., 2. C. Suterová 331, 3. Siebenhoferová (Rak.) 278, 4. Johnsonová (USA) 240, 5. Puchnerová (Rak.) 231, 6. Weidleová a Nadia Delagová (Švýc.) obě 218, …13. Ledecká (ČR) 123.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1026, 2. Vlhová (SR) 1009, 3. Goggiaová 769, 4. Hectorová (Švéd.) 682, 5. Brignoneová (It.) 672, 6. Siebenhoferová 547, …29. Ledecká 204, 50. Dubovská (ČR) 108.

Zdroj: ČTK
Další zprávy