Bayern dostal tři góly v Portu, Suárez srazil Pařížany

15. 4. 2015 22:39
Bayern Mnichov ve čtvrtfinále Ligy mistrů utrpěl těžkou porážku na hřišti Porta.
Radost Jacksona Martineze, útočníka FC Porto.
Radost Jacksona Martineze, útočníka FC Porto. | Foto: Reuters

Praha - Jeden z největších favoritů Ligy mistrů, německý Bayern Mnichov, si výrazně zkomplikoval postup do semifinále milionářské soutěže. V úvodním utkání čtvrtfinále totiž bavorský velkoklub prohrál na hřišti FC Porto 1:3. Dvě branky vítězů vstřelil Quaresma.

Naopak obří krok směrem k postupu udělala Barcelona. Katalánci zvítězili na půdě Paris St. Germain 3:1, když dvě krásné branky vstřelil Uruguayec Luis Suárez.

Bayern bez opor nezvládl úvod

Bayernu kvůli zdravotním problémům chyběly opory Alaba, Robben, Ribéry či Schweinsteiger a jejich náhradníci předvedli v Portu katastrofální úvod. Po chybě Alonsa už ve čtvrté minutě Neuer v šestnáctce fauloval Martíneze a nařízenou penaltu proměnil Quaresma.

Portugalský křídelní hráč přidal v desáté minutě druhý zásah, kterému předcházelo zaváhání dalšího hostujícího hráče Danteho. Ve 28. minutě vrátil svěřence Pepa Guardioly do hry kontaktním gólem Thiago.

Krátce po pauze si Boateng málem vstřelil vlastní branku, ale německého šampiona zachránil výborným zákrokem Neuer. V 65. minutě však přeci jen přidal třetí zásah Porta Martínez po nákopu Alexe Sandra z vlastní poloviny. Bayern tak poprvé v historii prohrál soutěžní zápas v Portugalsku, naopak Porto v této sezoně LM udrželo neporazitelnost.

Barca vyhrála ve Francii po 14 letech

PSG v podzimní skupinové fázi doma zdolal Barcelonu 3:2 a také tentokrát nezačal špatně, jenže Pastore zblízka neuspěl. Na druhé straně nejdříve Messi trefil tyčku, ale v 18. minutě už v šestnáctce našel ofenzivního kolegu Neymara, jenž přesnou střelou otevřel skóre. Katalánci náskok kontrolovali a v 67. minutě ho zdvojnásobili. Suárez přešel přes tři obránce a prostřelil brankáře Sirigua.

Uruguayský útočník přidal třetí barcelonskou trefu v 79. minutě, když podruhé v utkání nasadil Davidu Luizovi potupné "jesličky" a trefil se do horního růžku. PSG v závěru jen snížil po ráně Van der Wiela, kterou obránce Mathieu nešťastně nasměroval za záda gólmana Ter Stegena.

Barcelona triumfovala ve Francii poprvé od roku 2001, kdy uspěla v Lyonu. Pařížský celek na svém hřišti v evropských pohárech padl poprvé od roku 2006 a po 33 zápasech.

Úvodní čtvrtfinálové zápasy fotbalové Ligy mistrů:

FC Porto - Bayern Mnichov 3:1 (2:1)

Branky: 3. z pen. a 10. Quaresma, 65. Martínez - 28. Thiago. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všichni Šp.). Diváci: 50.092.

Porto: Fabiano - Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Ó. Torres (75. R. Neves) - Quaresma (85. Evandro), Martínez, Brahimi (80. Hernani). Trenér: Lopetegui.

Bayern: Neuer - Rafinha, Dante, Boateng, Bernat - Lahm, Alonso (74. Badstuber), Thiago - Müller, Lewandowski, Götze (56. Rode). Trenér: Guardiola.

Paris St. Germain - FC Barcelona 1:3 (0:1)

Branky: 82. vlastní Mathieu - 67. a 79. Suárez, 18. Neymar. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (všichni Angl.). Diváci: 46.000.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, Thiago Silva (21. David Luiz), Maxwell - Matuidi, Cabaye, Rabiot (65. Lucas) - Pastore, Cavani, Lavezzi. Trenér: Blanc.

Barcelona: Ter Stegen - Montoya (80. Adriano), Piqué, Mascherano, Alba - Busquets - Rakitič (74. Mathieu), Iniesta (53. Xavi) - Neymar, Messi, Suárez. Trenér: Enrique.