Dva vlci, jediná kořist. Mancini a sir Alex Ferguson

ČTK ČTK
11. 5. 2012 14:24
Až v posledním kole anglické fotbalové ligy se rozhodne, jestli titul obhájí Manchester United, nebo ho získá jeho městský rival City
Jak to udělat? Alex Ferguson říká, že už několikrát jeho tým vyhrál ligu až v posledním kole
Jak to udělat? Alex Ferguson říká, že už několikrát jeho tým vyhrál ligu až v posledním kole | Foto:

Londýn - Až v posledním kole anglické fotbalové ligy se rozhodne, jestli titul obhájí Manchester United, nebo ho získá jeho městský rival City, který na něj čeká od roku 1968. Oba celky dosud získaly 86 bodů, ale Citizens mají o osm gólů lepší rozdíl ve skóre.

Manchester United nastoupí v neděli na půdě Sunderlandu, zatímco hráčům City se postaví nováček Queens Park Rangers bojující o záchranu.

Domácí prostředí v této sezoně hrálo pro "Citizens" velkou roli. Na stadionu Etihad vyhráli 17 z 18 zápasů a neprohráli tam od prosince 2010.

Mancini krotí euforii

Trenér Roberto Mancini se snaží krotit euforii. "Ještě není konec. Byla by velká chyba označovat se za šampiony. Už však nezáleží na Manchesteru United, ale pouze na nás. Nebude to snadné, protože QPR bojují o záchranu," řekl italský kouč, jehož svěřenci vyhráli poslední tři zápasy bez inkasované branky.

Trenér United Alex Ferguson věří, že se může v posledním kole stát cokoliv. "Jedeme do Sunderlandu vyhrát, je to naše povinnost. Ve fotbale se dějí zvláštní věci. Třikrát v historii jsme získali titul v posledním kole a nevadilo by nám to zopakovat," prohlásil sedmdesátiletý Skot.

Pomůže Hughes?

K jubilejnímu dvacátému anglickému titulu by "Rudým ďáblům" mohl pomoci trenér QPR a Fergusonův bývalý svěřenec Mark Hughes, který v letech 2008 a 2009 vedl právě City, klub s bohatými arabskými majiteli.

"Byl vyhozen velmi neetickým způsobem a bude si to pamatovat. Hughesův tým vždycky bojuje, ale tentokrát to bude bitva o setrvání v soutěži," uvedl Ferguson. Londýnskému týmu, kde působí jako náhradní brankář Radek Černý, stačí k jisté záchraně jediný bod.

Kdo do Ligy mistrů

Rozhodovat se bude také o třetím místě zajišťujícím přímou účast ve skupině Ligy mistrů. Nejlepší výchozí pozici má Arsenal s Tomášem Rosickým, který má bodový náskok na čtvrtý Tottenham. Překvapení sezony Newcastle ztrácí z páté příčky na "Kanonýry" dva body. Chelsea s Petrem Čechem skončí šestá, ale případná výhra ve finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov jí zaručí start v elitní soutěži na úkor čtvrtého celku Premier League.

Program závěrečného 38. kola anglické ligy (v neděli od 16:00)

Chelsea - Blackburn, Everton - Newcastle, Manchester City - Queens Park Rangers, Norwich - Aston Villa, Stoke - Bolton, Sunderland - Manchester United, Swansea - Liverpool, Tottenham - Fulham, West Bromwich - Arsenal, Wigan - Wolverhampton.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy