Manchester v modrém. City opět vedou ligu

Antonín Vavrda
30. 4. 2012 23:26
V nejdůležitějším manchesterském derby historie vyhráli fotbalisté City nad United 1:0 a dvě kola před koncem soutěže se dostali o skóre do čela anglické Premier League.
Radost fotbalistů Manchesteru City, kteří se po výhře nad městským rivalem United dostali do čela anglické nejvyšší soutěže.

Manchester - V nejdůležitějším manchesterském derby historie vyhráli fotbalisté City nad United 1:0 a dvě kola před koncem soutěže se dostali o skóre do čela anglické Premier League. Jediný gól zápasu dal v nastavení prvního poločasu domácí kapitán Vincent Kompany.

Prásk! Hlava Vincenta Kompanyho vykouzlila možná nejdůležitější gól v klubové historii Manchesteru City. Že to byl životní gól belgického kapitána Citizens je asi zbytečné dodávat.

Čeští fanoušci si mohou vybavit paralelu s gólem Tomáše Řepky zpřed dvou let do sítě Teplic v posledním kole první ligy, který zajistil Spartě mistrovský titul. Ale zpět do současnosti, ač to možná podle článků i vyjádření z obou táborů nevypadá, v anglické Premier League je třeba odehrát ještě dvě ligová kola...

Jenže co naplat – manchesterské derby bylo možná klíčovým duelem fotbalové sezóny na ostrovech. United do něj vstupovali s tříbodovým náskokem, matematika tak byla naprosto jasná: vítězství by „Rudým „ďáblům“ už téměř položilo na hlavu mistrovskou korunu, v opačném případě by měli navrch svěřenci kouče Manciniho.

A ti také vtrhli do utkání výrazněji aktivněji než rival. Argentinské útočné duo Agüero-Tévez (ano ten stávkující Tévez) řádně větralo zadní řady United a ve 14. minutě hasil požár, který oba ve vápně hostí založili, na poslední chvíli skluzem obránce Phil Jones.

Prvně jmenovaný Argentinec se objevil o deset minut v ještě větší šanci, leč tentokrát jeho rána bránu De Gey netrefila. Chvíli poté na Etihat Stadium zapadlo slunce, hladnější noční vzduch pomohl domácím ještě k většímu tlaku.

A v nastavení první půle udeřilo: na rohový kop Španěla Davida Silvy si naběhl Kompany a De Gea byl bez šance – 1:0 a statici stadionu City asi nezažívali klidné okamžiky při bouři radosti domácích fanoušků...

Potvrzeno: Podolski přestupuje do Arsenalu
Torres se konečně probouzí. Hattrickem zničil QPR

Ti, co čekali ve druhé půli nápor hostí a jejich honbu za vyrovnáním, musel být zklamán. Domácí i nadále kontrolovali hru a kromě rány Nani z dálky „Rudé ďábly“ k ničemu nepouštěli. A tak se do sebe alespoň pustili oba trenéři.

Po celkem nevinném zákroku jinak raubíře De Jonga na Welbecka si celou situaci Mancini s Fergusonem vyříkávali pěkně z očí do očí. Na hřišti se ale k podobným excesům nedocházelo. City i přes územní tlak hostí celkem s přehledem kontrovali průběh zápasu a nebýt váhavosti a nepřesnosti v zakončení, mohli své vedení ještě několikrát navýšit.

Především akce Nasriho z 89. minuty volala po gólu. Na malém vápně si posadil na zadek tři protihráče, přes jejich natažené nohy ale míč do sítě procpat nedokázal. Mrzet ho to nakonec nemuselo, Citizens vyhráli i druhé derby v sezóně (na podzim rozstříleli rivala na jeho půdě 6:1) a vrátili se zpět do čela ligy.

Jsou tak dvě kola a zápasy s Newcastlem a QPR od prvního titulu po 44 letech. Vše mají nyní ve svých rukách. Dokáží to?