Anglie pláče. Pryč je identita národa i miliarda liber

zh
22. 11. 2007 13:35
Vyřazení z Eura prožívá Anglie jako národní tragédii
Gólmana Carsona popisuje britský tisk jako nešťastnou oběť anglického fiaska
Gólmana Carsona popisuje britský tisk jako nešťastnou oběť anglického fiaska | Foto: Reuters

Londýn - Anglie zažívá národní pohromu. Domácí porážkou od Chorvatů, která znamenala vyřazení z fotbalového mistrovství Evropy, přišla o mnohem více, než "pouze" o účast na Euru 2008.

Deník Daily Telegraph spočítal, že absencí na šampionátu přijde ekonomika země o jednu miliardu liber. Takovou ztrátu spočítalo Centrum pro hospodářský výzkum na základě zisků z šampionátů v letech 2006 a 2004.

Tak jako ostatní listy pranýřuje Telegraph trenéra Steva McClarena a píše, že kvůli němu "25 milionů lidí ztratilo svou identitu, celý národ ztratil svou identitu na zmáčeném Wembley".

Stadion, jenž byl letos po rekonstrukci znovu s velkou chloubou otevřen, smáčely podle reportérů kapky deště i tisíce uslzených očí.

Čtěte více problémech anglického fotbalu:

"McClaren stál bezmocně pod přístřeškem a kryl se před lijákem i deštníkem. Jako by nevěděl, že ho nic nemůže ochránit před přívalem zloby," pateticky pokračuje Telegraph.

McClaren okamžitě odvolán

Kouč národního týmu nepřežil ve funkci po vyřazení ani den. Vedení anglické fotbalové asociace ve čtvrtek jednomyslně rozhodlo o propuštění McClarena i jeho asistenta Terryho Venablese.

"Jako všichni fotbaloví fanoušci jsme hořce zklamáni," uvedl šéf asociace Geoff Thompson. "Samozřejmě nemáme žádné bohem dané právo hrát na všech turnajích, ale je správné očekávat náš postup," dodal.

Asociace si nestanovila žádný termín, do něhož vybere nástupce McClerana.

Ubohý, nechutný, zoufalý, hovadina...

Britský bulvární deník The Sun hlásá na své titulní straně obřími titulky vedle fotky trenéra McClarena "POPRAVEN".

Na začátku článku redaktoři píší, že je napadají slova, která se nesmí v novinách tisknout. Kromě nich jim ještě přichází na jazyk ta jako "beznadějný, ubohý, nechutný, bezcharakterní, zoufalý či hovadina".

Jako jednu z hlavních chyb koučovi vyčítají, že postavil do brány Scotta Carsona. Gólman absolvoval první kvalifikační zápas za "Áčko" v životě, zvláště úvodní gól byl hodně hloupý.

"McClaren musí odejít, národ mu nedůvěřuje," odsuzují trenéra za zpackanou kvalifikaci.

Popel na hlavu si sypal také David Beckham. "Musíme bojovat a dokázat, že si zasloužíme nosit anglický dres," cituje ho The Sun. Pro jejich středeční výkon však podle exkapitána není omluvy.

Čtěte více o české fotbalové reprezentaci

Carson obětí v rukou McClarena

Také deník The Mirror pranýřuje nováčka Carsona, ale zejména toho, kdo ho do brány poslal - kouče McClarena.

"Sny Anglie o Euru 2008 proklouzly skrz prsty Scotta Carsona," píše list.

"Nicméně muž, jenž do toho mladíka hodil a kvůli němuž za to země zaplatila nesmírnou cenu, bude už navždy strašen nejhorší volbou, jakou kdy udělal," pokračuje Mirror.

Carson podle novinářů již nikdy nezažene myšlenky na strašlivý trapas, kterým daroval Kranjčarovi úvodní gól a umožnil Petričovi v závěru třetí trefou odstřelit Anglii.

Na to se nedá zapomenout

Podobně to vidí i internetové stránky BBC. Podle nich McClaren "hazardoval se svým místem a s účastí Anglie na šampionátu, když se dopustil osudové volby". Vyčítají mu, že nepostavil do brány Robinsona a Beckhama nasadil až po přestávce.

"Carsonovo představení zůstane nadlouho v paměti a dvaadvacetiletému mladíkovi nějaký čas potrvá, než se z toho dostane," soudí BBC.

Podobné chyby vyčítá trenérovi i list Guardian v článku "Beznadějný, nešťastný, bezmocný" ("Hopeless, hapless, helpless").

"Panování Steva McClarena bylo krátké, ale jeho příšernost s ním zůstane navždy," začíná list svůj text.

Srovnává McClarenovo působení s posledním anglickým trenérem, jemuž se nepodařilo s Anglií kvalifikovat. Byl jím Graham Taylor, jenž kolébku fotbalu nedovedl na MS 1994.

McClaren je prý na rozdíl od něj "tvůrcem tohoto fiaska, spíše než jeho oběť".

"Maglajz. Maglajz z bláta, chyb, návratů, zoufalství a naděje," začíná svůj příspěvek deník The Independent. "Ďábelské představení  tzv. zlaté generace bylo plné monumentálních chyb," pokračuje.

Z každého článku z britských ostrovů je znát, že nebyl psán s chladnou hlavou a odstupem. Novináři jen těžko hledají slova a čtenář ví: Anglii zasáhla tragédie.

 

Právě se děje

Další zprávy