Češi porazili Kypr a radují se z vítězství ve skupině

21. 11. 2007 19:42
Koller otevřel druhou padesátku reprezentačních gólů
Trenér Karel Brückner byl po zápase s Kyprem spokojený
Trenér Karel Brückner byl po zápase s Kyprem spokojený | Foto: Ondřej Besperát

Nikósie - Česká fotbalová reprezentace porazila ve svému posledním zápase kvalifikace na evropský šampionát Kypr 2:0 a bez ohledu na večerní utkání německého týmu si zajistila vítězství ve skupině D.

Diváci České televize byli ochuzeni o větší část první půle, kvůli technickým problémům na kyperské straně přicházel do Česka pouze zvuk, který byl po dvaceti minutách nahrazen archivním pořadem ČT. Diváci poprvé spatřili stadion v Nikósii až ve čtyřicáté minutě, kdy český tým vedl už 1:0.

V 11. minutě Daniel Pudil zpracoval přihrávku a místo pasu na volného spoluhráče se rozhodl zakončit individuálně. A dobře udělal, levou nohou poslal míč přesně ke vzdálenější tyči Georgallidesovy branky.

Česká reprezentace po vstřelení branky začala utkání kontrolovat, domácí se dostávali jen k náznakům šancí. Jednu z nich dobrou poziční hrou odvrátil kapitán týmu David Rozehnal, když chytře vyběhl a odhlavičkoval centrovaný míč do bezpečí.

Ve 22. minutě se do zakončení probíjel Plašil, adresoval přesnou přihrávku Matějovskému, kterému však nevyšel lob, míč doplachtil jen k domácímu brankáři Georgallidesovi.

Dále čtěte:

O pět minut později se do zakončení konečně dostali domácí. Kypr zahrával rohový kop, nebezpečně klesající míč odhlavičkoval defenzivní úkoly si plnící Koller a následná nebezpečná střela skončila v hloučku českých obránců.

Kyperští fotbalisté poté převzali aktivitu, hosté ale velmi dobře bránili. Utkání bylo v těchto fázích málo zajímavé, asi pět tisíc diváků se na stadionu v Nikósii převážně nudilo.

Ve 43. minutě rozehrávali kyperští fotbalisté standardní situaci z dobré vzdálenosti, fotbalista bundesligovém Bochumi Aloneftis  dobře postavené české obránce neprostřelil.

Koller otevřel druhou padesátku reprezentačních gólů

Hned po příchodu ze šaten se do dobré příležitosti probíjel Koller. Útočník Monaka si zpracoval Kuličovu přihrávku, poradil si s obráncem Kypru a jen dobře postavená tyč Georgallidesovy branky zabránila dalšímu gólu.

Domácí fotbalisté u následného rychlého brejku rychle odpověděli, nebezpečný útočník Konstantinou využil chyby českých zadáků a prověřil přízemní střelou premianta v bráně Čechů Zítku.

V 62. minutě se do šance probíjel střídající Milan Baroš. Obhodil si Garpozise, jeho střela šla jen těsně vedle.

Tempo utkání se ve druhé půli zvýšilo, Kypr nechtěl svou účast v kvalifikaci zakončit porážkou. V 70. minutě chybně vyběhl gólman Zítka a Aloneftis měl před sebou odkrytou bránu. Za českého brankáře však zaskočili hostující obránci a nebezpečný pokus odvrátili.

Češi odpověděli na vzrůstající tlak domácích vzápětí, v 73. minutě Jaroslav Plašil zahrával rohový kop přesně na hlavu zcela volného Jana Kollera, který nekompromisně zavěsil, a otevřel tak svou druhou padesátku reprezentačních gólů - 2:0.

Kypr po inkasovaném druhém gólu otevřel hru, nejprve jen těsně vedle české branky hlavičkoval Konstantinou, po chvíli v jej v podobné pozici napodobil Aloneftis.

Utkání se ke konci přiostřilo, zvlášť horkokrevní Kypřané dohrávali souboje často zbytečně. V 84. minutě na tvrdou hru domácích vyzrál Fenin, který se dostal k odraženému balonu a domácí brankář musel vytáhnout skvělý zákrok.

Závěr zápasu Češi kontrolovali a utkání, které diváci České televize kvůli technickým problémům na Kypru viděli jen zčásti, s přehledem vyhráli 2:0.

Výsledek:
Kypr - Česká republika 0:2 (0:1)

Branky: 11. Pudil, 74. Koller. Rozhodčí: Paniašvili - Elikašvili, Jvaridze. ŽK: Kadlec. Diváci: 5211.
Kypr: Jorgalidis - Christu, Lambru, Nikolau (56. Charalambous), Garpozis (62. Jasumi) - Charalambidis, Satsias, Aloneftis, Makridis (84. Michail) - Okkas, M. Konstantinu.
Česko: Zítka - Pospěch, Kováč, Rozehnal, Kadlec - Plašil, (87. Kladrubský)Matějovský, Galásek, Pudil - Koller (76. Fenin), Kulič (58. Baroš).